Ekologické centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem oslavilo první narozeniny....

Ekologické centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem oslavilo první narozeniny. Má však mnoho problémů, hlavně s futuristickou pyramidou. Kvůli ní rezignoval i ředitel centra. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ekopavilon Ráje za 170 milionů hřeje jako sauna, ředitel raději skončil

  • 2
Ekologické centrum Eden v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku, jehož cena se vyšplhala na 170 milionů, se otevřelo přesně před rokem. Velkolepý projekt však nefunguje ideálně. Přetrvávají problémy s futuristickou pyramidou. Ředitel zařízení nechce nést zodpovědnost za ztrátu a rezignoval.

Na konci února překvapivě skončil ve své funkci ředitel Edenu Michal Burian. Odborník na evropské dotace a turistický ruch stál u zrodu projektu a jako jednatel vedl obě městská „eseróčka“, tedy Eden Centre a Eden servisní, která jsou s turistickou atrakcí svázaná. Burianův odchod vedení města zaskočil. Proč skončil? Odpovědi aktérů se protínají jen zčásti.

„Změny jsme neplánovali. Pan Burian přišel, že už nechce vykonávat funkci ředitele a jednatele. Jako důvod uvedl svůj zdravotní stav,“ říká místostarosta Josef Vojta.

„Nepochopili jsme se v některých věcech. Něco jiného je napsat projekt a pak řídit pracovníky. Ze situace vyplynulo, že bude lepší se rozejít,“ tvrdí starosta Karel Pačiska. Podle něj se neshodli třeba v pohledu na podmínky provozování turistické části tak, aby město nepřišlo o část dotace, která činila celkem 115 milionů.

„Stres byl enormní, chodím po doktorech,“ reaguje na otázku o svém odchodu sám Burian. „Druhým důvodem je skutečnost, že se ani po roce nepodařilo odborným útvarům města dokončit to, k čemu jsem já jako externí manažer neměl pravomoci - donutit dodavatelské firmy k odstranění vad a nedodělků,“ tvrdí bývalý ředitel.

Futuristická pyramida měla ukázat úsporu energií

Za největší problém považuje čtyřpatrovou futuristickou pyramidu neboli ekopavilon, který návštěvníky seznamuje s moderními technologiemi na úsporu energií.

„Loni v létě jsem byl nucen kvůli přehřívání ekopavilon uzavřít se všemi dopady: ztrátou důvěry návštěvníků a bezmála 500 tisíc korun na tržbách kvůli snížení vstupného,“ říká Burian.

„Úředníci tvrdí, že je vše podle projektu, a proto v pořádku. Pak je ale vadný projekt a úředníci musí konat. Není možné mít stoprocentní odpovědnost za výsledky a žádnou pravomoc ovlivnit to, na čem jsou tyto výsledky závislé,“ hájí se Burian.

Centrum stavělo v letech 2013 až 2015 sdružení firem SPH stavby a PKS stavby. Burian vidí chybu už na straně projektanta. „Podle mě to bylo špatně spočítané,“ tvrdí bývalý šéf Edenu, podle něhož se z pyramidy stala v horku spíš sauna.

Ředitele nehledají. Centru šéfují starosta s místostarostou

Při prvních narozeninách byl ekopavilon otevřený. Že není vše v pořádku, však vedení města potvrdilo. „Je to komplikovaná stavba, to uznávají i firmy. Některé stavby jsou zkolaudované, na některých se ještě pracuje, jsou v záruční lhůtě,“ říká Pačiska. Podle Vojty by měla být reklamace ekopavilonu vyřízená do půlky dubna. Problémy jsou také s některými dotykovými prvky.

Vedení města ještě nemá na stole účetní uzávěrku za rok 2015. „Ztráta by měla být kolem pěti milionů korun, ale to není čistě provozní ztráta, dokupovaly se také některé věci,“ upřesňuje Pačiska.

Nového manažera pro svoji turistickou atrakci zatím město nehledá. Situaci vyřešili radní nouzově - Pačiska se stal jednatelem zemědělské části Eden Centre, Vojta převzal Eden servisní, jež má na starosti turistickou část. „Vzali jsme to prakticky. Nechtěli jsme prodlužovat agónii v těžké situaci, kdy se blíží start sezony,“ vysvětluje Vojta.

Kromě Buriana opustí Eden v nejbližších týdnech také další dva lidé - jeho asistentka a vedoucí marketingu a obchodu. Celkem mělo centrum v prvním roce 12 stálých a 60 sezonních zaměstnanců.