Po mnoho desítek let byla renesanční malba zlatého slunce na modrém podkladu...

Po mnoho desítek let byla renesanční malba zlatého slunce na modrém podkladu skryta pod deskou s městským znakem. Zhruba před 350 lety freska sloužila nejspíš jako hodiny. Na snímku ji ukazuje havlíčkobrodský místostarosta Libor Honzárek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na Brod může shlížet renesanční slunce, objevili ho na fasádě radnice

  • 3
Při rekonstrukci budovy Staré radnice v Havlíčkově Brodě narazili dělníci na nečekaný objev. Pod deskou s městským znakem objevili zbytky renesanční fresky zlatého slunce na modrém podkladu. Nejspíš šlo o původní hodiny. Město nyní uvažuje, že by fresku nechalo restaurovat a natrvalo ponechalo.

Podle havlíčkobrodského místostarosty a milovníka místní historie Libora Honzárka pochází malba z let 1662 až 1668. V té době se město vzpamatovávalo z velkého požáru a Stará radnice dostala dnešní podobu.

Že se však podaří z té doby část omítky dochovat, nikdo absolutně netušil a nečekal. „Víme, že od té doby se omítka několikrát opravovala a na konci druhé světové války byla dokonce celá fasáda dokonale očištěna až na cihlu,“ uvedl Honzárek.

Jediným místem, kde se tak nestalo, byla kruhová kartuše s přibližně dvoumetrovým průměrem, na níž byla připevněna deska s městským znakem. Do roku 1949 nesla původní znak Německého Brodu ještě z dob císařství, až poté byl znak vyměněn za nový.

S největší pravděpodobností původní malba zlatého usměvavého slunce s obličejem a dvanácti vystínovanými paprsky znázorňovala hodiny. „Ve středu byly ručičky a po obvodu ciferník, který ukazoval, kolik je hodin,“ ukazuje na zbytky fresky Honzárek.

Stroj hodiny měly v komůrce na půdě za zdí. Jak dlouho fungovaly, není jisté. Až později, když byly nové hodiny zřízeny na věžičce radnice, byl tento původní malovaný ciferník nejspíše skryt pod desku se znakem.

Zůstane slunce viditelné?

Vedení města nyní přemýšlí, zda vzácnou renesanční fresku obnovit, aby natrvalo zdobila severní průčelí Staré radnice hned pod kostlivcem Hnátem. Názory se prozatím různí.

Zlaté slunce s obličejem by vypadalo velice dětinsky a naivně, to městský znak působil mnohem majestátněji. Jenže mít tak netradiční atrakci, jakou by zlaté slunce bylo, je na druhou stranu velkým lákadlem. Zvlášť, když se jedná o autentickou a 350 let starou malbu.

„Nález je cenný a hodnotný. Určitě ho zakonzervujeme. Jestli ho pak znovu překryjeme deskou s městským znakem, nebo ho necháme jako ozdobu Staré radnice, se s památkáři a dalšími odborníky dohodneme během příštích týdnů,“ podotkl brodský místostarosta.

Zajímavostí bylo víc: výmalba, klenby i štuk

Budovu Staré radnice, jednu z historicky nejcennějších staveb v centru Havlíčkova Brodu, nechalo město kompletně zrekonstruovat od sklepů až po půdu postupně v uplynulých pěti letech. Letos práce končí právě obnovou fasády a výměnou střechy včetně části krovů. Práce dosud přišly na 60 milionů korun. Téměř vše hradil Brod ze svého rozpočtu.

Během pětileté rekonstrukce dělníci narazili na Staré radnici na více nečekaných objevů. Například v salonku vedle hlavního sálu objevili raritní výmalbu z 19. století, ta se podařila i nadále zachovat. Drobné stavbařské libůstky, jako jsou různé klenby, našli v mezipatrech.

Zaujaly i pozoruhodné detaily štukové výzdoby v hlavním sále schované pod centimetrovou vrstvou nátěrů. „Ale tím největším objevem je právě toto poslední renesanční slunce,“ dodal Libor Honzárek.