Oprava Smetanova náměstí začala, obyvatele Brodu rozsah prací překvapil

  • 8
Ve velké staveniště se proměnila vrchní část Smetanova náměstí v Havlíčkově Brodě. Rozsáhlé stavební práce na tak frekventovaném místě v centru města jsou ale chodcům nepříjemné. Zvlášť citlivě lidé nesou, že se mají po rekonstrukci na náměstí po desítkách let vrátit auta.

Velký žlutý bagr popojíždí k výkopu před finančním úřadem. O zhruba třicet metrů blíž k centru města buldozer shrnuje zeminu a manévruje na zabláceném chodníku. Další bagřík popojíždí sem a tam před barem „U Fíci“.

Zaparkované tu stojí další dva velké stavební stroje. A mezi tím se proplétají lidé. Vlastně stovky lidí. V jedno velké staveniště se proměnila vrchní část brodského Smetanova náměstí.

Pohled do historie náměstí

* Smetanovo náměstí vzniklo teprve na přelomu 70. a 80. let minulého století po rozsáhlé a podle dnešních měřítek necitlivé asanaci původní zástavby.

* Ve spodní části dnešního náměstí dříve býval Rozmark neboli Koňský trh. Ten byl významnou lokací starého středověkého města již ve třináctém století.

* Zbytek dnešního náměstí tvořily staré domky a uličky. Podle odborníků by mnohá stavení, pokud by se je podařilo zachránit, byla dnes památkově chráněna. Střed města by připomínal Český Krumlov.

Radnice nechává jedno z nejfrekventovanějších míst v centru upravit. Novou podobu dostane Havlíčkova ulice náměstí protínající. Poprvé od 70. let minulého století se na ní vrátí doprava.

„Nic proti tomu, ale tohle je zmatek nad zmatek,“ láteřil ve středu ráno starší muž, který procházel od Havlíčkova náměstí k obchodnímu domu Alej. „Mělo to tu být zavřené a není. A lidi se tu pak proplétají mezi dělníky,“ stěžoval si.

Jakékoliv úpravy Smetanova náměstí lidé vnímají citlivě

Nejedná se o nic, kvůli čemu by musel člověk zvyšovat hlas. A přeci. I z toho je patrné, s jakou nervozitou stavební úpravy části centra lidé přijímají. „Lidé jsou v otázce Smetanova náměstí velice citliví. Už od počátku celého projektu,“ souhlasí místostarosta Libor Honzárek (TOP 09).

Havlíčkobrodský městský úřad, aby zmírnil nervozitu obyvatel, uvolnil novou vizualizaci. Takto by vrchní část Smetanova náměstí měla po rekonstrukci vypadat. Pohled ukazuje náměstí z míst zbouraného panelového domu.

Obyvatelé se kriticky vyjadřovali už od doby, kdy radnice poprvé přednesla myšlenku, že by se přes náměstí dalo projet autem. „Vozidla budou tak moci činit po jednopruhové komunikaci ve směru od Trčkovy ulice severně k ulici Havlíčkova a pak západně do ulice Beckovského,“ popsal Honzárek.

Nová spojka by měla být ze žulových kostek a auta by tudy měla jezdit jen výjimečně. „Celá bude v režimu obytné zóny, tedy s maximální povolenou rychlostí 20 kilometrů v hodině a bude zde platit přednost chodců. Navíc bude před křížením s Havlíčkovou ulicí vybudován retardér,“ krotí emoce Honzárek.

Odpůrci záměru nechtějí argumenty radnice slyšet

Marně. Odpůrci to slyšet jednoduše nechtějí. Například opoziční zastupitelka Eva Vyoralová z hnutí Ženy za Brod před časem označila projekt za budování průtahu náměstím. Hlasitě v zastupitelstvu protestovali i komunisté.

A s obavami se na přeměnu náměstí dívají i mnozí občané. „Pustit sem auta je nehoráznost. Na Smetanově náměstí by měl být klid a co nejvíc zeleně,“ rozčilovala se žena, která náměstím ve středu procházela. „Vždyť se podívejte, kolik tady chodí lidí. Do toho tu mají jezdit auta?“ kroutila hlavou.

Už tak nervózní občany rozsah stavebních prací a plán uzavírek ještě víc zaskočil. Městský úřad zprvu informoval o tom, že bude zcela uzavřený průchod Smetanovým náměstím od náměstí Havlíčkova po finanční úřad. A že Smetanovo náměstí nebude přístupné ani od základní umělecké školy.

Omezení není zatím tolik. Během chvíle se to ale může změnit

Nakonec těch omezení není tolik. Zatím přes Smetanovo náměstí mohou lidé projít všemi směry - i když hlavně v deštivých dnech s jistotou, že se zablátí a občas musí prokličkovat mezi popojíždějícími stavebními stroji.

„Pokud to práce s ohledem na bezpečnost chodců dovolí, měl by dodavatel průchod náměstím umožnit. Určitě ale nastane doba, kdy bude stavba uzavřena tak, jak bylo avizováno. Povolené to je,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta.

Omezení na Smetanově náměstí trvají zatím něco přes týden. Pokračovat by měla do konce července. Prakticky kdykoliv se přitom může průchod uzavřít. S výjimkou doby nezbytně nutné na položení nové dlažby ale zůstanou zachovány přístupy do všech nemovitostí na náměstí.

Samotné stavební práce by měly skončit o měsíc později. Vedle nové komunikace budou vybudovány chodníky z velkoplošné kamenné dlažby i nové veřejné osvětlení. „Podél chodníků budou vysázeny stromy, osazeny lavičky a mobiliář,“ dodal Honzárek. Opraveny budou rovněž inženýrské sítě a navýšen bude počet parkovacích míst.