Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

Opozice v obci u elektrárny prosadila referendum o rozšíření Dukovan

  • 5
Ve Slavěticích na Třebíčsku, vesnici nejblíže Jaderné elektrárně Dukovany, se schyluje k něčemu, co je pro nezasvěcené okolí obrovským překvapením. Desátého dubna se tam uskuteční obecní referendum. V něm lidé mají podle organizátorů říct, zda vůbec chtějí rozšíření elektrárny o pátý blok.

Hlasování vyvolal místní sedlák a opoziční zastupitel Antonín Kovář (KDU-ČSL) s několika příznivci. Hrají tak trochu proti všem.

Otázky v referendu

1. otázka: Souhlasíte se stavbou trvalého úložiště jaderného odpadu a nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce bez připomínek?

2. otázka: Souhlasíte se stavbou nových bloků elektrárny na katastru Slavětic nebo v bezprostřední blízkosti obce v případě, že vláda ČR bude dostatečně kompenzovat zhoršení životních podmínek občanů Slavětic?

On sám ale stojí na svém. Říká, že lidé mají strach vystoupit z anonymity a postavit se veřejně proti zájmům firmy ČEZ a státu.

„Pořád se všude prezentuje, jak tady nikdo není proti, jak všichni chceme, aby jaderná elektrárna fungovala dál. Ale nás samotných se na to nikdo neptá, přitom našim barákům to bude nejblíž. Za hodinu a půl jsem posbíral 98 hlasů, aby se dalo referendum ze zákona vypsat. Potřeboval jsem jich přitom jen pětapadesát,“ dodal Kovář.

Starosta René Moravec s místostarostou Mojmírem Cabejškem (oba Hasiči Slavětice) nic nechtějí předem komentovat.

Někteří další říkají, že jde o osamocený boj Antonína Kováře, kterému se nedaří být už několikáté volební období starostou.

„Bohužel si jaderku bere jako rukojmí,“ reagoval například Vladimír Měrka, předseda Energoregionu 2020, jenž sdružuje více než stovku obcí ve dvacetikilometrovém havarijním pásmu jaderného zařízení.

Upozornil, že jde čistě o vnitřní politický boj ve slavětickém zastupitelstvu a že jsou na místě jiné otázky: jaký vliv vůbec bude mít nový blok na život lidí v obci a zda bude zařízení bezpečné. „A na ty umějí odpovědět jen odborníci, bude k tomu beseda,“ uvedl Měrka.

Cena pozemků skokově vzrostla z 6 korun na 123 korun za metr

Stejně reagoval i starosta sousední vsi Dukovany Miroslav Křišťál. „Celou dobu tu bojujeme za dostavbu Dukovan. U nás nejenže nikdo neiniciuje stejné referendum, u nás se mě na to nikdo ani neptal. Lidé jsou rádi, že mají práci. A řada obyvatel včetně sedláků v okolí si už přišla soukromě na pěkné peníze, když se vykupovala půda pro další rozvoj elektrárny. Skokově stoupla cena z šesti korun za metr čtvereční na 123 korun,“ narazil na další faktor, který tamní lidé pocítili pozitivně, aniž ještě vůbec někdo vyřkl, že se bude elektrárna rozšiřovat.

„Každopádně nevím, co bude výsledkem referenda, protože otázky jsou formulované nejednoznačně,“ připojil jiný detail. Text podle něj není stručný a jasný. Otázky jsou sepsané složitě.

V posledních komunálních volbách byl nejúspěšnějším slavětickým kandidátem právě lidovec Antonín Kovář. Dostal nejvíc preferenčních hlasů, jeho strana jich obdržela skoro 45 procent. Jenže blok dalších čtyř uskupení se spojil a proti Kovářovi a jeho lidem utvořil koalici. Ta je nyní ve vedení obce, má pět z devíti zastupitelů. Kovář neskrývá, že mu to vadí.

A neskrývá, že mu hodně vadí i to, jak se nakládá s více než dvěma miliony korun, které má ročně obec z toho, že leží u elektrárny.

Od Slavětic bude nový blok dva kilometry daleko

Nový jaderný blok elektrárny je plánovaný směrem k obci Slavětice západně od stávajících zařízení. „Má být v katastru Rouchovan a Dukovan. Ve slavětickém katastru by neměl stát. K nejbližšímu domu ve Slavěticích by to bylo necelé dva kilometry,“ řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Pro firmu ČEZ podle Bezděka nebude výsledek referenda závazným stanoviskem. „Nebude mít vliv na přípravné činnosti, bude probíhat dál. Samotná otázka, zda se bude, nebo nebude stavět, bude teprve zodpovězena. A bude ještě spousta jiných možností, kde se nejen Slavětice, ale každý občan, organizace nebo společnost nejen z ČR budou moci vyjádřit. A všechny tyto otázky budou muset být vypořádány a řešeny,“ vysvětlil mluvčí.

„Pokud by se stavělo, znamenalo by to výraznou spolupráci s lidmi ze Slavětic. Řešil by se vliv na životní prostředí, což děláme i bez referenda,“ dodal Bezděk.

Antonín Kovář má ale pochybnosti. Naráží na fakt, že obec má už v těsném sousedství obrovskou rozvodnu elektřiny. S další výstavbou by podle jeho názoru byla ves doslova obklíčená technologickými zařízeními.