Nynější ředitel třebíčské nemocnice Jan Ferenc (na snímku) odchází na jaře do důchodu. Na jeho místo krajští radní vybrali úřednici a někdejší náměstkyni nemocnice Evu Tomášovou.

Nynější ředitel třebíčské nemocnice Jan Ferenc (na snímku) odchází na jaře do důchodu. Na jeho místo krajští radní vybrali úřednici a někdejší náměstkyni nemocnice Evu Tomášovou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíčské nemocnici bude od dubna šéfovat krajská úřednice Tomášová

  • 0
Novou ředitelkou třebíčské nemocnice bude od 1. dubna zdejší bývalá ekonomická náměstkyně Eva Tomášová. Naposledy zastávala post vedoucí oddělení zdravotní péče na krajském úřadu. Stávající šéf Jan Ferenc jí bude v nemocnici dva měsíce pomáhat s adaptací.

V testech, které museli zájemci o místo absolvovat, vyšli se skvělými výsledky kromě Tomášové také Radek Kliment a Jaroslav Drastich. "Předem jsme upozornili, že novou ředitelku čeká velmi složité období," podotkl hejtman Jiří Běhounek.

Uchazeči o post ředitele

Ze sedmi kandidátů prošlo do užšího výběru pět: Eva Tomášová, Ivo Uher, Zdeněk Sadecký, Radek Kliment a Jaroslav Drastich. Rada kraje vybrala Evu Tomášovou.

Rada vybrala Tomášovou po obsáhlé diskusi, zhodnocení všech aspektů a s ohledem na stanovisko třebíčského starosty. "A protože prokázala opravdu vysokou odbornou úroveň," uvedl hejtman Běhounek.

Pro bývalou náměstkyni hrály i její zkušenosti. "Má zkušenost z kraje i s řízením ekonomických příspěvkových organizací. Prokázala pro tuto funkci důležité znalosti ekonomiky a provozu nemocnic. A právě to bylo její velkou devízou," vysvětlil Běhounek a doplnil: "Věřím, že bude v Třebíči úspěšná. Sám jsem jí k tomu přál co nejvíce úspěchů."

Pro krajský úřad však odchod Tomášové znamená podle hejtmana ztrátu. "Byla velkou oporou fungování ekonomického odboru, takže nejsme moc rádi, že nám odchází. Ale zase na druhou stranu si uvědomujeme, že fungování Nemocnice Třebíč je pro nás zásadní, a tohle je člověk, který je schopen to zařízení dále rozvíjet, zajistit i stavbu pavilonu chirurgických oborů a ve spolupráci s ostatními i péči v nemocnici," řekl.

Nemocnice by se měla rozvíjet. Ale nebude to hned

Běhounek zmínil zadluženost nemocnic v kraji, v níž je třebíčská na třetím místě po Jihlavě a Havlíčkově Brodě. "Ale z hlediska současného krátkodobého hospodaření je na tom Nemocnice Třebíč nejhůř. Měla totiž příliš malou hotovost, příliš velké krátkodobé závazky a příliš mnoho závazků v odměnách, přesčasech, ve mzdách či zaměstnancích," vyjmenoval.

Na otázku, zda hejtman věří, že nová síla nemocnici pomůže a vylepší její situaci, Běhounek odpověděl, že nemocnice je jako rozjetý parník. "To nevyřešíte během týdne nebo měsíce. Za rok působení ředitele Ference se mu podařilo zastavit další zadlužování, odliv pacientů a propad. Teď nastupuje nová ředitelka, která by měla situaci začít rozvíjet. Ale vidím to na časový horizont rok či dva, než se něco takového povede."

Podle Běhounka jen ředitel nemocnici nezachrání. "Zachránit ji můžou jedině zaměstnanci a personál, který tam přitáhne pacienty."

Třebíčská nemocnice má 890 zaměstnanců, patří tak k největším zaměstnavatelům v regionu.

Eva Tomášová od roku 1984 do roku 1995 pracovala v třebíčské továrně na boty Bopo. Potom působila v třebíčském špitále - v letech 2002 až 2009 jako ekonomická náměstkyně. Zažila tedy i éru ředitele Petra Mayera, za jehož šéfování vypukl skandál se zaměněnými dětmi nebo úmrtím rodičky. V roce 2009 odešla Tomášová pracovat na krajský úřad do oblasti správy zdravotnictví. Vrací se po pěti letech.