Stíhací letoun F - 16 při přípravách na start

Stíhací letoun F - 16 při přípravách na start | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nebe u Náměště nad Oslavou brázdí bombardéry, cvičí tam NATO

  • 13
Zhruba 1 100 vojáků se účastní mezinárodního cvičení Ramstein Rover 2012, které má hlavní stan u Náměště nad Oslavou. Jen v prvním týdnu se uskutečnilo 243 letů. Vojenští piloti a letečtí návodčí nacvičují situace, které v reálu vznikají třeba na bitevních polích v Afghánistánu.

V úterý se uskutečnil novinářský den. Jedním ze silných zážitků byl krátce před polednem přelet amerického strategického bombardéru B-52. Tento legendární letoun, který letos slaví 60 let od prvního startu, se zúčastnil jednoho scénáře v rámci manévrů, potom zamířil na letiště Ostrava – Mošnov, kde se o nadcházejícím víkendu zúčastní Dnů NATO.

Vojáci pak ukázali novinářům ve vojenském prostoru Libavá konkrétní simulovanou bojovou akci a zneškodnění cíle. Předsunutí letečtí návodčí naváděli čtyři americké letouny A-10 Thunderbolt na místo v terénu, kde se ukrývali nepřátelé. A-10 nejprve několikrát v malé rychlosti obkroužily území, měnily přitom svou výšku. V reproduktoru na pozorovatelském stanovišti bylo možné poslouchat komunikaci mezi pilotem ve vzduchu a návodčím na zemi. "Dokud si specialista na zemi není stoprocentně jistý polohou cíle, letouny nesmějí útočit," podotkl mluvčí cvičení Zdeněk Zeman.

Jakmile bylo jasné, kde se nepřítel nachází, A-10 postupně v plném nasazení nalétávaly na hnízdo protivníka a pálily na něj z kanonů. Ty jsou schopné vystřílet skoro čtyři tisíce nábojů za minutu, vydávají při tom silný praskavý zvuk.

Kvalitně se dorozumět, umět se dokonale vyznat v terénu, zvládnout procesní postupy a být psychicky odolný ve vypjatých chvílích – to by měly být základní dovednosti dobrého leteckého návodčího. Česká republika skupinu takových specialistů má, patří mezi nejužší špičku v alianci. Jejich kvality si cení i američtí velitelé.

Češi jsou ale pouze jednou ze třinácti členských zemí, která si v rámci Ramstein Roveru zvyšuje kvalifikaci v navádění letadel. Celkově je tu 128 návodčích. Oficiálním jazykem je angličtina, ale co národnost, to trochu jiný přízvuk. A právě na bezchybné komunikaci stojí úspěšnost bojové akce v reálu v Afghánistánu.

Cvičení se zatím obešlo bez zraněních

"Multinárodní prostředí, které tady na Ramstein Roveru je, patří k hlavním devízám cvičení. A taky to, že jsou manévry umístěné do střední Evropy, výhodou je i blízkost dvou vojenských prostorů. To vše snižuje náklady," konstatoval generálporučík Fridrich Wilhelm Ploeger, zástupce velitele komponentního velitelství vzdušných sil NATO v německém Ramsteinu. Tato spojenecká základna dala název cvičení.

F - 16 při cvičení

Člen posádky při simulaci bojové akce

Přídomek rover značí pomůcku, kterou letečtí návodčí na zemi využívají pro komunikaci s piloty ve vzduchu při navádění na cíl. Jde o malý displej, kam zaznamenávají důležité body v terénu. Co návodčí označí, to pilot vidí v kabině. "Stále ale platí, že když selže tato sofistikovaná technika, musí návodčí umět pilota navést prostřednictvím mapy, buzoly a vysílačky, úplně nejzákladnějších pomůcek," doplnil mluvčí Zeman.

Cvičení Ramstein Rover v pátek končí. Účastní se jej okolo 1100 vojáků šestnácti armád a čtyřicet letounů. Podle Zdeňka Zemana se dosud nikdo nezranil a velitelství nezaznamenalo žádnou oficiální stížnost z řad veřejnosti na hluk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video