Hokejisté Havlíčkova Brodu (na snímku kapitán Miroslav Třetina) dělali v uplynulé sezoně fanouškům radost. Radnice jim však nyní stejnou mincí neoplatila.

Hokejisté Havlíčkova Brodu (na snímku kapitán Miroslav Třetina) dělali v uplynulé sezoně fanouškům radost. Radnice jim však nyní stejnou mincí neoplatila. | foto: Luboš Vácha

Úspěch nezabral, na dotaci od Brodu musí hokejisté prozatím zapomenout

  • 2
Po letech půstu si hokejoví fanoušci v Havlíčkově Brodě užili skvělou sezonu. Bruslařský klub vyhrál druhou ligu a jen o skóre mu v baráži utekl postup do ligy první. Dařilo se i mládežnickým týmům. O to větší zklamání šéf klubu prožívá nyní. Město totiž odmítlo udělit BK dotaci na další čtyři roky.

„Je to pro mě překvapení a veliké zklamání,“ komentoval rozhodnutí předseda BK David Kozlík.

„Klub ožil, do Kotliny chodilo v sezoně v průměru osm stovek diváků, v baráži dokonce 2 500. To je pro mě měřítko úspěchu. Proto jsem z přístupu města zklamán,“ dodal.

Před dvěma roky, kdy se provalily machinace s městskými dotacemi a hospodaření tehdejšího HC Rebel prošetřovala i policie (více čtěte zde), se nové vedení s představiteli radnice dohodlo na nových podmínkách pro udělení dotací. Zastupitelé tehdy schválili dvouletou smlouvu, podle níž měl Bruslařský klub ročně dostávat čtyři miliony na činnost mládeže a jeden milion pro A-tým.

Smlouva trvá do konce roku. Součástí dohody bylo i ustanovení, že pokud klub bude s penězi dobře hospodařit, může mu být smlouva po dvou letech prodloužena. Na tom měl BK velký zájem, a proto si podal žádost novou. Protože neměl ve financích žádný problém, rovnou navrhl smlouvu čtyřletou.

Na slib zapomněli? „BK nesplnil podmínky,“ říká místostarostka

Jenže zastupitelé novou smlouvu zamítli. Tak jak jim to pár dní předtím doporučil finanční výbor. „Zastupitelé asi na příslib daný před dvěma roky zapomněli,“ hořce konstatoval David Kozlík.

„Žádost Bruslařského klubu jde mimo schválené zásady udělování dotací, jedná se o dotaci individuální. BK navíc nesplnilo zásady města v tom, že od mužů nevybírá žádné členské příspěvky,“ uvedla na jednání zastupitelstva místostarostka Ivana Mojžyšková (ČSSD). Sama je kritičkou vysoké podpory hokeje. Opakovaně tvrdí, že do hokeje jdou peníze na úkor ostatních sportů.

„Slíbili jsme jim, že když nebudou zlobit a krást, peníze jim dáme. Podívejte se, jak hrají, jaké měli úspěchy. Brod je hokejové město, nezapomínejme na to,“ naopak podporoval schválení smlouvy opoziční zastupitel Jiří Čáslavský.

„Žádost podávají mimo termín pro jejich podávání a dotace pro BK ani nebyla předem nikterak projednaná. Dvacet milionů na čtyři roky není málo peněz,“ upozornil komunista Zdeněk Dobrý.

Podle Kozlíka je důvodem pro neudělení individuální dotace i to, že vedení města chce v letošním roce představit nové zásady pro systémovou podporu sportu a kultury. Jenže o změně zásad se mluví už několik volebních období a dosud k žádné revoluci nedošlo.

Trenéry mládeže při nejistotě podepíší jen do konce roku

Zastupitelé Bruslařskému klubu navrhli, aby podal žádost o dotaci na příští rok v řádném říjnovém termínu. Ale i kdyby pak byla schválena, půjde o peníze jen na jeden rok. A navíc, hokejová sezona v tu dobu už bude v běhu. „Zvažujeme, že trenérům mládeže nabídneme smlouvy jen do konce roku, a pak se uvidí,“ prozradil Kozlík.

Na penězích od města je závislá zejména mládež. Klub pro více než dvě stovky dětí, do něhož nově patří i synchronizované bruslení, zaměstnává pět profesionálních trenérů. Čtyřmilionový příspěvek od radnice pokryje tři čtvrtiny ročních nákladů na mládežnické týmy, z nichž dva hrají extraligu. Bez peněz od města by se Bruslařský klub neobešel.

U A-týmu je situace trochu lepší. Milionová městská dotace tvoří přibližně 25 procent. Zbytek klub získává ze svých jiných aktivit nebo od sponzorů. „Tam by to tak extrémní problém nebyl. Ale u mládeže ano,“ potvrzuje šéf BK.

S vedením města proto plánuje vyvolat další jednání. Nejspíše už do červnového zastupitelstva by chtěl klub poslat nový návrh, který by mohl mít šanci na podporu.