I stehlík si v letošní zimě chodí přilepšovat ke krmítkům potravou od lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ornitologové začínají sčítat škody. Ptáci v letošním mrazu strádají

  • 9
Řada ptáků v letošní tuhé zimě nepřežila. Nejhůře na tom jsou ti odkázaní na lov na otevřené vodní hladině. Většina řek a rybníků je totiž dlouhodobě pod ledovou krustou. Ornitologové proto pomalu sčítají škody, které si mrazivé počasí bohaté na sníh vybírá.

„Velká část volavek popelavých a ledňáčků říčních totálně vymrzla. Kolem vod nacházíme nejenom mrtvé volavky, ale i kormorány. Ptáci, kteří jsou odkázaní na lov ryb, letos velmi strádají,“ říká Aleš Toman, předseda vysočinské pobočky České ornitologické společnosti.

Mnohem lépe na tom jsou podle něj ptáci, kteří jsou zvyklí zimovat v našich zeměpisných šířkách. „Ti si poradí i s takto tvrdou zimou. Zvlášť když mohou být přikrmovaní na krmítku,“ připomíná.

Na krmítka se slétá až patnáct druhů ptáků. Nejčastějšími návštěvníky jsou různé druhy sýkorek, zvonek zelený, brhlík, vrabci i kos černý. Přiletí ale i hýl, dlask, pěnkava, či dokonce strakapoud.

Mnohem vzácnějšími návštěvníky krmítek už jsou stehlíci nebo čečetky. Ale i tyto druhy si v letošní zimě chodí přilepšovat potravou od lidí. V krmítkách by se měla podle Tomana objevovat především pestrá směs semen a sušených bobulovin.

„Vhodné jsou i lojové koule. Rozhodně by se však neměly zkrmovat lidské potraviny, jako jsou zbytky slaného pečiva nebo slaný špek,“ dodává ornitolog.


Témata: Vysočina