Podél řeky Sázavy v centru Havlíčkova Brodu jsou volně žijících kachen desítky,...

Podél řeky Sázavy v centru Havlíčkova Brodu jsou volně žijících kachen desítky, lidé je rádi krmí. To by si nyní mohli odpustit, podle starosty města je na místě větší opatrnost. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ptačí chřipka dorazila na Vysočinu. Podlehly jí kachny v Brodě a Želivě

  • 0
Roky se tomu Vysočina jako zázrakem vyhýbala. Až do poloviny tohoto týdne. Ale teď se už i v „srdci“ republiky objevila ptačí chřipka. A hned se jednalo o dva případy najednou. Laboratorní průzkumy potvrdily nemoc u uhynulých divokých kachen v Želivě a Havlíčkově Brodě.

„V Želivě byla uhynulá kachna nalezena v čistírně odpadních vod. Výskyt ptačí chřipky potvrdily laboratorní testy ve středu. A ve čtvrtek ráno přišlo potvrzení i ohledně nálezu v Havlíčkově Brodě,“ informoval náměstek ředitele krajské veterinární správy v Jihlavě Miroslav Tuček.

Ptačí chřipka na Vysočině a okolí

Tento týden uhynuly kachny v Havlíčkově Brodě a Želivě. Jde o první případy ptačí chřipky v historii kraje.

V sousedních regionech byla choroba zaznamenána kupříkladu začátkem ledna v Ivančicích a Moravském Krumlově, kde veterináři posléze nařídili utratit veškerou drůbež. Na Táborsku se objevila v malochovu v Sedlečku u Soběslavě. Choroba byla potvrzena taktéž u volně žijící labutě a kachny na rybníku Jordán v Táboře. Dalším ohniskem je Ochoz, místní část Nasavrk na Chrudimsku.

V Havlíčkově Brodě se mrtvá kachna objevila nedaleko centra města. „Našli ji u Kulturního domu Ostrov,“ uvedl starosta Jan Tecl. Okamžitě byla odeslána na testy a ve čtvrtek ráno přišly výsledky. I tento uhynulý kus byl pozitivní na nákazu typu H5N8. U té se naštěstí dosud neprokázal přenos na člověka.

Protože se v obou případech jedná o volně žijící divoká zvířata, nevydala veterinární správa žádná mimořádná opatření. „Pouze poučíme majitele domácích chovů, aby zamezili kontaktu jejich drůbeže s volně žijícím ptactvem,“ konstatoval Tuček.

„Nabádáme všechny občany, aby při nálezu uhynulého ptactva ihned zavolali městskou policii a zvířete se nedotýkali,“ nechal se slyšet havlíčkobrodský starosta. Hlavně maminky s dětmi pak prosí, aby kachny, kterých na Sázavě a v parku žije mnoho desítek, raději nekrmily.

Chovatelka v Dačicích musela utratit dvě desítky slepic

„Není důvod k žádné panice. Ptačí chřipka se objevila u volně žijících ptáků, takže nemusí dojít k vybíjení soukromých chovů ani stanovování ochranných pásem. Jen je vhodné zachovat předběžnou opatrnost,“ vyjádřil se Jan Tecl.

Na Vysočině jsou to vůbec první případy výskytu ptačí chřipky v historii kraje. Zatímco v jiných částech republiky se choroba objevila od počátku tohoto roku v mnoha případech, v tomto regionu dosud veterináři neregistrovali ani jeden. A to ani v první vlně výskytu onemocnění před deseti lety.

Několika obcí na hranicích kraje se však dotkla ochranná tříkilometrová pásma a desetikilometrová pásma dozoru. Ta momentálně platí například v západní části Humpolecka či v patnácti obcích nejblíže jihočeským Dačicím, kde byl zaznamenán zatím poslední případ nákazy v domácím chovu.

Drůbež v Dačicích byla utracena během čtvrtka. „Chovatelka nahlásila úhyn šesti z asi dvou desítek slepic. Také v tomto případě vyšetření potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5,“ řekl Petr Majer z tiskového odboru Státní veterinární správy.

Na výskyt onemocnění musela reagovat i zoologická zahrada

Mezi pokyny, které chovatelé musí v ochranném pásmu respektovat, patří třeba zákaz dávání drůbeže na jatka, zákaz prodeje vajíček či převozů drůbeže. Jsou také povinni sledovat zdravotní stav zvířat a hlásit veškeré úhyny. Platí rovněž zákaz rozmetat podestýlku, hnůj nebo kejdu.

Chovatelé museli sáhnout i k dezinfekci dopravních prostředků, kterými zvířata převážejí nebo které slouží k přepravě hnoje či krmiva.

Na množící se případy výskytu ptačí chřipky v okolí Jihlavy už zareagovala i zoologická zahrada. Před expozicí s ptactvem nainstalovala dezinfekční rohože.

„I když se teď oteplilo a někteří opeřenci by mohli ze zimních ubikací ven, snažíme se je stále držet uvnitř,“ doplnil další z opatření mluvčí zoo Martin Maláč. Některé druhy ptáků vypustili chovatelé do venkovních expozic pouze na výjimku veteriny.