Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotku rodného domu psychiatra Picka už chtěli odborníci z Japonska i USA

  8:46
Nejdříve se tomu postižení říkalo Pickova choroba. Název dostala podle psychiatra, který ji poprvé popsal. Až později se skupina obdobných onemocnění souhrnně začala označovat jako frontotemporální demence (FTD). Objevitel nemoci, Arnold Pick, se před 166 lety narodil ve Velkém Meziříčí.

Současníci Arnolda Picka označovali jako inteligentního, zásadového, důstojného a kulturního člověka, který zůstal skromný a přátelský. | foto: archiv Marie Ripperové

„On nám to snad dělá naschvál,“ zoufají často blízcí těch, u nichž se začíná rozvíjet druh demence, již neuropsychiatr Arnold Pick jako první popsal. Takovým pacientům se brzy, i kolem padesátky, nepříjemně změní osobnost. Poruchy paměti nastupují zpravidla až později.

Frontotemporální demence jsou po Alzheimerově chorobě druhými nejčastějšími degenerativními onemocněními mozku člověka.

Arnold Pick, který základy poznání v této oblasti položil, se narodil 20. července 1851 v domě na nároží Zámecké a Hornoměstské ulice ve Velkém Meziříčí.

„Dům je to dnes trochu omšelý, rodině Picků nepatřil, byli tam v podnájmu,“ říká historička z velkomeziříčského muzea Marie Ripperová.

Kde se Arnold Pick narodil, to ji donutili zjistit z archivních materiálů zvědaví tazatelé ze zahraničí.

„Například psali odbornou práci a chtěli ji ozvláštnit detaily z raných let světově uznávané osobnosti. A tak už moje fotka putovala do Japonska i do Spojených států amerických,“ prozradila.

Arnoldovi židovští strýcové se nechali pokřtít

Jak vypátral velkomeziříčský archivář a historik Martin Štindl, Arnold Pick se narodil do rodiny židovského obchodníka Jindřicha Picka, kterému se říkalo Jáchym.

Maminka Františka, rozená Beerová, pocházela z židovského ghetta z dvacet kilometrů vzdálené Třebíče. Doma se mluvilo německy.

Arnoldovi židovští strýcové z Meziříčí se nechali pokřtít. To jim přineslo snadnější možnost uplatnit se v monarchii, která do roku 1848 židy perzekuovala.

„Strýc Salomon se tak posléze stal zemským školním radou v Salzburgu, strýc Hermann okresním soudcem,“ zjistil Štindl.

Arnoldův tatínek Jindřich měl s Františkou ještě syny Eduarda a Roberta. Po její smrti se znovu oženil s Leontýnou rozenou Franklovou. A rodina se dál utěšeně rozrůstala. Arnoldovi přibyla sestra Karolína a bratr Arnošt, který se později stal továrním ředitelem v Německu.

Po Pickovi je pojmenována cena pro nejlepší publikaci

Arnold vystudoval medicínu na vídeňské univerzitě, kde roku 1875 získal doktorát. Krátce působil v Berlíně, ale pak zakotvil v Praze.

Jeden konkrétní případ FTD

Pacient ve věku kolem padesátky se objevil na oddělení s tím, že se pravděpodobně chová účelově. Maximálně má možná poruchu bez postižení mozku. Muž se v té chvíli nacházel ve svízelné situaci. Žil s partnerkou, ale zároveň byl ženatý. Obě ženy na něj vyvíjely značný tlak.

Muž postupně začal mluvit telegraficky, až přestal mluvit úplně (během 1 roku). Pak ale odstartovaly poruchy chůze (nemohl se rozejít, přešlapoval na místě), výrazně slinil - vytékaly mu sliny z úst, měl poruchy rovnováhy s pády. Na povel nedokázal sám otevřít ústa nebo otevřít/zavřít oči, ale když dával sousto do úst, tak ústa reflexně otevřel a v noci spal se zavřenýma očima.

Velmi rychle se z něho stal pacient upoutaný na lůžko s poruchou polykání a hybnosti, všemu ovšem rozuměl, i když nedokázal vydat ani hlásku. Zvládl jen hlavou zakývat a vyjádřit odpověď formou „ano“ nebo „ne“. Nedokázal psát (zapomněl, jak se píšou písmena). Zemřel do 3 let od počátku nemoci na zápal plic jako ležící pacient.

Byla diagnostikována po smrti při patologickém vyšetření mozku FTD, v tomto případě bez Pickových tělísek. Muži se ukládal v mozku specifický typ bílkoviny.

Irena Rektorová, vedoucí centra pro kognitivní poruchy 1. neurologické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity, fakultní nemocnice u sv. Anny Brno.

Na pražské německé univerzitě se stal nejdříve docentem psychiatrie a neurologie (1878), v roce 1886 pak byl jmenován profesorem psychiatrie a přednostou psychiatrické kliniky.

„Současně byl v letech 1880 až 1886 ředitelem nového zemského ústavu pro choromyslné v Dobřanech,“ uvádí Marie Ripperová.

Napsal mnoho odborných článků a knih. Ve svém výzkumu se zabýval především demencí a popsal některá onemocnění. Vybudoval si takové renomé, že je dodnes považován za nejvýznamnějšího neuropsychiatra, který žil v našich zemích.

V té době existovala v celosvětovém měřítku dvě nejlepší pracoviště, která se na nejvyšší úrovni věnovala výzkumu ve stejné oblasti - Pickovo u nás a Alzheimerovo v Německu.

Po Pickovi je pojmenovaná cena, která se u nás každoročně uděluje za nejlepší prakticky zaměřenou publikaci v oblasti neurologie.

Jejím držitelem je i profesor Ivan Rektor, emeritní přednosta 1. neurologické kliniky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Což je jedno z nejprestižnějších pracovišť svého druhu ve Střední Evropě.

Rodina dala světu skvělého neuropsychiatra i výrobce uheráku

Ivan Rektor, i v Americe uznávaný odborník, se ke svému krajanovi Arnoldu Pickovi hrdě hlásí. Při pátrání po jeho rodinných kořenech objevil další zajímavou linku.

„Potěšilo mne, že Arnold nebyl jediný slavný Pick z Velkého Meziříčí. V generaci jeho dědečka Izáka se rozhodl jeden mladý muž z rodu meziříčských Picků k vystěhování. Usadil se v maďarském Szegedu (Segedíně), založil tam velkouzenářství, které vyrábělo a stále vyrábí velmi úspěšný artikl - Pickův salám. U nás známý pod názvem uherák. Dá se tedy říci, že rodina Picků dala světu dva velikány, byť oba působili na zcela odlišných polích,“ glosoval před časem Ivan Rektor v úvodníku odborného časopisu Neurologie pro praxi.

Co to je FTD a Pickova choroba a jak se projevují

Nejvýznamnější český „dementolog“ Arnold Pick popsal v roce 1892 demenci s poruchami chování, která posléze dostala jméno po něm: Pickova nemoc. Tělíska, která jsou specifická pro toto onemocnění a potvrzují diagnózu, jsou nacházena po smrti při pitvě nemocného. Je zajímavé, že objev těchto tělísek si připsal Alois Alzheimer v roce 1911 a nazval je po Arnoldu Pickovi.

Nemoc dodnes není léčitelná, lékaři se snaží tlumit příznaky.

Nyní patří Pickova nemoc mezi spektrum degenerativních onemocnění mozku s demencí, které se nazývá frontotemporální demence (FTD). FTD je třetí nejčastější degenerativní demencí po Alzheimerově nemoci a demenci s Lewyho tělísky.

Typicky se vyskytuje v časnějším věku a často se jedná o geneticky vázané onemocnění. Nakonec - vlastní Pickova nemoc je v rámci FTD spektra poměrně vzácná.

FTD se projevují poruchou chování - nejčastěji je to odbržděné, neadekvátní a společensky nepřístojné chování nebo naopak apatie bez náhledu na poruchu. A také poruchou řeči, kdy nemocní ztrácejí schopnost se vyjádřit nebo porozumět řeči nebo obojí. Bývají i hybné projevy - nejčastěji ztuhlost, zpomalenost, porucha chůze a rovnováhy. Vyskytují se i další poruchy hybnosti doprovázené zhoršenou výslovnosti, polykáním a obrnami (tzv. syndrom amyotrofické laterální sklerózy).

FTD onemocnění jsou často přehlížena při určování diagnózy vzhledem k počátečním psychiatrickým příznakům a časnému věku nástupu chorob (odborníci se setkávají i s třicetiletými pacienty).

FTD se ale mohou vyskytovat i později - ve vyšším věku, klidně kolem 70 let, kdy se zároveň vyskytuje nejčastěji i Alzheimerova nemoc nebo demence s Lewyho tělísky nebo demence cévního původu. V tomto věku se často jedná o smíšený typ demence (jednotlivé typy se kombinují).

Na naší klinice pacienty s FTD diagnostikujeme poměrně často, ale jsme centrum, proto slůvko často. Obecně vzato je to vzácnější typ demence, většinou s postupnou pomalejší progresí, ale někdy i s rychlou progresí a úmrtím do 3 let věku do počátku onemocnění.

Irena Rektorová, vedoucí centra pro kognitivní poruchy 1. neurologické kliniky lékařské fakulty Masarykovy univerzity, fakultní nemocnice u sv. Anny Brno

  • Nejčtenější

Ženu v útulku pokousal pes, po srdeční zástavě a amputaci nohy bojuje o život

18. dubna 2024  13:48,  aktualizováno  14:13

Mnohačetná a velmi vážná poranění utrpěla žena, kterou v úterý napadl pes ve žďárském útulku v...

Po dalším výprasku mění Zbrojovka trenéra, na lavičku půjde i Psotka

15. dubna 2024  15:56,  aktualizováno  16:41

Čtvrtá porážka v řadě, celkově sedm zápasů bez výhry a pád do bojů o udržení ve druhé fotbalové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

U Jihlavy vznikla farmářská samoobsluha. Platí se do kasičky či QR kódem

15. dubna 2024  15:53

Netradiční Samoobslužný krámek je novinkou v Hybrálci u Jihlavy. Od léta do podzimu v dřevěném...

Čelní srážka s kamionem pick-up sešrotovala, jeho řidič se vážně zranil

15. dubna 2024  16:27

Hlavní silniční tah mezi Jihlavou a Havlíčkovým Brodem v pondělí odpoledne uzavřela vážná dopravní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako Vlastníci. V každém větším domě je někdo problémový, říká správce

16. dubna 2024

Premium Opravy, nefunkční zámek, ale i třeba únik plynu řeší jednatel společnosti Český správce Libor...

Na D1 u Humpolce zemřel mladý řidič. Narazil do zaparkovaného návěsu

19. dubna 2024  7:16

Devatenáctiletý řidič osobního auta cizí státní příslušnosti zemřel ve čtvrtek večer po nehodě na...

Hasiči nacvičovali ve studni záchranu lidí z hloubky, rovnou ji vyčistili

18. dubna 2024  17:26

Žďárští profesionální hasiči trénovali ve čtvrtek odpoledne záchranu lidí z hloubky. Aby prostředí...

Spása z divize? Asi jednorázový tah, hlásí Zbrojovka k „oživení“ veterána

18. dubna 2024  15:27

Už posun trenéra z divizního béčka bylo v podání vedení Zbrojovky Brno překvapením, když klub v...

Jihlava rozšíří parkovací zóny. Dojíždějící jsou nám ukradení, řekl radní

18. dubna 2024  15:07

Jihlava od května rozšíří kontroverzní nový systém parkování do dalších dvou oblastí v okolí ulic U...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...