Nejčastěji nabízenými obory jsou v regionu obchodní a technické (na snímku závod Automotive Lighting v Jihlavě).

Nejčastěji nabízenými obory jsou v regionu obchodní a technické (na snímku závod Automotive Lighting v Jihlavě). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

V žebříčku spokojenosti potápí Vysočinu málo práce, vede v bezpečnosti

  • 1
Proč žít na Vysočině? Je tu bezpečno. A proč tu nebydlet? Je tu málo práce a kultury. S tímto závěrem přišla po zkoumání spokojenosti lidí v regionech firma Datank.

Kvalitu života v regionech České republiky zkoumala firma Datank v rámci projektu Místo pro život. Vysočina skončila v této oblasti ze čtrnácti krajů šestá. Lidé si tu nejvíc pochvalují bezpečnost. Nespokojení jsou s nezaměstnaností a návštěvností kulturních akcí.

Pořadí krajů podle vybraných kriterií

Jak se v rozsáhlém průzkumu Místo pro život umístila Vysočina ve srovnání s jinými regiony České republiky?
Bezpečnost
1. Kraj Vysočina 2. Plzeňský kraj 3. Jihočeský kraj 4. Královéhradecký kraj 5. Pardubický kraj 6. Zlínský kraj 7. Karlovarský kraj 8. Středočeský kraj 9. Jihomoravský kraj 10. Moravskoslezský kraj 11. Olomoucký kraj 12. Liberecký kraj 13. Ústecký kraj 14. Hl. m. Praha
Pracovní podmínky 1. Hlavní město Praha 2. Plzeňský kraj 3. Královéhradecký kraj 4. Pardubický kraj 5. Liberecký kraj 6. Zlínský kraj 7. Jihočeský kraj 8. Středočeský kraj 9. Kraj Vysočina 10. Ústecký kraj 11. Jihomoravský kraj 12. Moravskoslezský kraj 13. Karlovarský kraj 14. Olomoucký kraj Ekologie a životní prostředí 1. Liberecký kraj 2. Karlovarský kraj 3. Královéhradecký kraj 4. Zlínský kraj 5. Kraj Vysočina 6. Jihočeský kraj 7. Plzeňský kraj 8. Olomoucký kraj 9. Pardubický kraj 10. Ústecký kraj 11. Moravskoslezský kraj 12. Jihomoravský kraj 13. Středočeský kraj 14. Hl. m. Praha
Rozvoj infrastruktury 1. Hl. m. Praha 2. Moravskoslezský kraj 3. Královéhradecký kraj 4. Ústecký kraj 5. Karlovarský kraj 6. Liberecký kraj 7. Kraj Vysočina 8. Jihočeský kraj 9. Pardubický kraj 10. Zlínský kraj 11. Olomoucký kraj 12. Středočeský kraj 13. Jihomoravský kraj 14. Plzeňský kraj
Volnočasové aktivity, turismus 1. Královéhradecký kraj 2. Hl. m. Praha 3. Liberecký kraj ... 12. Kraj Vysočina 13. Ústecký kraj 14. Moravskoslezský kraj
Zdravotnictví a sociální síť 1. Karlovarský kraj 2. Hl. m. Praha 3. Královéhradecký kraj ... 6. Kraj Vysočina
Péče o děti a vzdělávání
1. Jihomoravský kraj 2. Zlínský kraj 3. Plzeňský kraj 4. Hl. m. Praha 5. Kraj Vysočina ... 12. Pardubický kraj 13. Karlovarský kraj 14. Středočeský kraj
Zdroj: Místo pro život, Datank

Podle agentury je jednou z největších slabin regionu situace v počtu uchazečů na jedno pracovní místo. S číslem 24 jde o více než dvojnásobek oproti republikovému průměru, který činí 11,94. Je tu nejvíce nespokojenců s pracovními podmínkami.

Zatímco na Vysočině jde o 15 procent těch, kterým situace vyhovuje, jinde je to 34 procent. Tedy opět více než dvojnásobek.

Podle personální konzultantky pracovně-personální společnosti Index Nosluš Lenky Mullie, která hledá uplatnění pro uchazeče na Vysočině, ale třeba i na Jižní Moravě, je největším problémem nedostatečná kvalifikace a nemožnost dojíždění za prací.

Málo kvalitních zájemců o práci

Kvalitních – vhodně kvalifikovaných lidí – je v kraji podle Mullie méně než například v Brně.

"Nezaměstnanost zde je, ale na druhé straně, když potřebujete kvalitního člověka, tak ho mnohdy nemáte šanci najít. Vyšší místo, kde je potřeba určité vzdělání a znalosti, se tu proto těžko obsazuje. Na dojíždění je to také složitější, v tom je tato oblast komplikovanější," popsala zkušenosti z praxe personální konzultantka.

"Pak jsou také situace, kdy se vám povede sehnat člověka na správné místo, a pokud je to opravdu velmi kvalitní člověk, tak i on si sám dost vybírá," říká. Nejčastěji nabízenými obory jsou v regionu obchodní a technické.

"Na Vysočině nás nejvíce oslovují výrobní firmy. Nejčastěji chtějí najít například technologa, inženýra svařování, průmyslového inženýra, mistra a obchodního zástupce," vyjmenovala Mullie. Z dělnických je nejčastěji hledanou profesí třeba operátor CNC strojů, seřizovač a podobně.

"Je však pravda, že například administrativní pracovníky a podobné profese si firmy vybírají samy. Naše služba je samozřejmě placená, a proto se zaměstnavatelům vyplatí zadávat složitější profese," zmínila personalistka.

Firmy chtějí praxi aspoň 3 roky

Mzda v nejčastěji nabízených technických pozicích se podle Mullie pohybuje mezi pětadvaceti až čtyřiceti tisíci korunami.

"Spíše těch 25 až třicet. Je to dané vzděláním a praxí, tu nejčastěji firmy vyžadují alespoň tři roky, rok jim většinou nestačí," říká Lenka Mullie s tím, že vůbec nejhůře se právě kvůli nedostatečné praxi hledá uplatnění pro čerstvé vysokoškoláky.

"Co se týče počtu volných pracovních míst, je situace na Vysočině výrazně horší a bohužel patříme v rámci Česka k regionům, kde firmy nová volná místa vytvářejí ve velmi malém množství. Situace je nejhorší v Havlíčkově Brodě a Třebíči," nastínil mluvčí krajského úřadu práce Miloš Zauf.

V Jihlavě pak je jedním z větších zaměstnavatelů podnik Automotive Lighting. Ten se ještě letos a příští rok chystá nabírat celkem 200 pracovníků.

Region má pak plusové body za velké množství dobrovolných hasičů, bezpečnost, počet dětských hřišť na 1 000 obyvatel nebo menší množství podnikového odpadu na obyvatele.