V Havlíčkově Brodě skončila první etapa protipovodňových opatření, která mají město ochránit před velkou vodou z Cihlářského potoka. Ilustrační foto

V Havlíčkově Brodě skončila první etapa protipovodňových opatření, která mají město ochránit před velkou vodou z Cihlářského potoka. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Proti velké vodě z Cihlářského potoka ochrání Brod opatření za 48 milionů

  • 0
Havlíčkův Brod se nebude muset bát velké vody, která městu hrozí z Cihlářského potoka. Část prací na protipovodňových opatřeních, jejichž realizace vyjde zhruba na 48 milionů korun, už je hotova. Dotkla se některých rybníků a prvních stovek metrů toku. Práce budou pokračovat i v příštím roce.

Stavební úpravy údolí plného rybníků začaly letos v březnu. V plánu stavebníků je rozsáhlá revitalizace potoka i sedmi vodních ploch. "K razantním protipovodňovým úpravám jsme se rozhodli kvůli nebezpečnému vylévání potoka z koryta," uvedla mluvčí havlíčkobordské radnice Alena Doležalová.

"Z hlediska povodní není údolí šťastně řešeno," uvědomuje si Libor Honzárek, do pondělního odpoledne brodský místostarosta.

Hrozbou se pro město stává nenápadný Cihlářský potok už daleko nad městem. Kaskáda rybníků není nikterak chráněna. Následuje velký rybník Cihlář a hned za ním městský park.

Na dvou místech vede potok pod povrchem v potrubí. V případě jeho ucpání by utrpěl sportovní areál v Kotlině i část centra v okolí mlýna a kulturního domu Ostrov. Riziko povodní by se po prováděných úpravách mělo podstatně snížit.

Úpravy rybníky Štičí už jsou hotovy

První etapa, která se momentálně chýlí ke konci, se dotkla nejsevernějších rybníků a prvních stovek metrů potoka. Dokončeny jsou úpravy rybníka Štičí, na rybnících Hajdovec, Pfafendorský a Zádušní finišují opravy výpustních otvorů a bezpečnostních přelivů.

"Stávající koryto Cihlářského potoka bude v tomto úseku pročištěno a stabilizováno," poznamenala Doležalová. Mezi rybníky Štičí a Zádušní se vysazují nové keře, stromy a obnovuje se ovocný sad.

V příštím roce budou práce pokračovat úpravami dalšího úseku. V plánu je například vybudování suchého poldru nad největším rybníkem Cihlář, který by měl pojmout padesát tisíc kubíků vody. Samotný potok pak obohatí celá řada tůní, slepých ramen a zákrut.

"Cílem stavebních prací, které by měly skončit v prosinci roku 2012, je celková revitalizace vodního toku tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům a město nebylo ohroženo jeho rozvodňováním," zdůraznila Alena Doležalová.

Z parku by mohla v budoucnu vzniknout rekreační zóna

Přeměnou kaskády bude posílena i její ekologická a rekreační funkce. V minulosti tam byla provedena řada úprav, které se nelíbí ochráncům přírody. Mezi ně patří panelování břehů některých rybníků, zejména ve spodním toku procházejícím parkem. Zlepšit by se měl také přístup k nádržím.

Na úpravy Cihlářského potoka a rybníků by mohla navazovat částečná přeměna parku Budoucnost. S ním se do budoucna počítá jako s místem pro odpočinek a rekreaci obyvatel města i jeho návštěvníků. Na projektu jeho oživení už radnice ve spolupráci s architekty pracuje dva roky. A svou rukou chtějí přispět i občané, kteří obnovili činnost Okrašlovacího spolku Budoucnost, který park před více než sto lety založil.