Sídlo nového Íčka na třebíčském nádraží.

Sídlo nového Íčka na třebíčském nádraží. | foto: Íčko Třebíč

Na nádraží jsou kanceláře na pár hodin týdně pro začínající odborníky

  • 1
V dnešní době se dá vypůjčit ledacos. V Třebíči si zájemci nově pronajmou zasedačku, notebook nebo projektor. V patře nádražní budovy mladí zřídili prostory, které mají sloužit k setkávání začínajících odborníků a získávání nových kontaktů.

Proč si pronajímat kancelář na celý měsíc, když to jde za úplně jiné peníze i jen na pár hodin v týdnu? Proč pracovat izolovaně doma, když je lepší přijít někam, kde mi s projektem pomůže třeba někdo zdatný v grafice nebo na webu?

Proč po škole čekat desítky minut na vlak v neosobní čekárně, když si můžu o patro výš v suchu a teple napsat úkoly, dát si kafe a ještě probrat s vrstevníky, co je nového?

Na všechna tato „proč“ dává smysluplnou odpověď Íčko Třebíč. Jde o nový prostor, na který parta mladých v druhém největším městě Vysočiny sehnala peníze a vybudovala ho v patře výpravní budovy vlakového nádraží.

Stačí vyběhnout staré dřevěné schody a na lidi, kteří žijí aktivně, čeká místo, v němž se potkávají tři principy. „Jsme vlastně sdílená kancelář, informační centrum mládeže a student point,“ vysvětlil recepční Tadeáš Mahel.

Že takové místo může dobře fungovat, podle něj dokazují v Praze i v Brně, ale taky v zahraničí. Z menších měst něco velmi podobného vytvořili v Příboře nebo v Kolíně.

Klidná místnost, kopírka, tiskárna, wi-fi a uzamykatelná skříňka

„Když budu pracovat z domu, vím, že mě bude pořád něco rozptylovat, budu odbíhat. Kdežto když si zaplatím na pár hodin místo ve sdílené kanceláři, udělám kus práce,“ říká Mahel.

Zajímavé to může být pro začínající podnikatele, matky na mateřské, které nechtějí vypadnout z rytmu.

Jak funguje taková sdílená kancelář? Jde o klidnou místnost se stoly a židlemi, wi-fi připojením, po ruce je uzamykatelná skříňka, tiskárna, kopírka, skener i laminátor. „Dá se tu půjčit notebook, ale upozorňuju, že nemáme žádné ‚sprintery‘, vlastní počítač je lepší,“ podotkl Tadeáš Mahel.

Jedna zeď je vyčleněná na členské vizitky. Jde o důležitý detail. Právě vizitky - karty s fotkou, jménem a popisem důležitých dovedností, se mají stát podstatným komunikačním nástrojem. V podobných centrech jinde to tak funguje.

Seznámí se zde odborníci, kteří by se jinak stěží potkali

„Můžou se tak seznámit lidi, kteří by se jinak nepotkali. Vím, že v úterý přijde Franta. Je podle všeho opravdu schopný webák, tak se taky zastavím, protože mi může výrazně pomoci s mým projektem,“ nastínil recepční.

Často stačí pár inspirativních vět ve správnou chvíli nebo rovnou zapojení úplně nového člověka a práce dostane spád.

Po domluvě si lze kancelář pronajmout na omezený čas celou včetně věcí nutných pro prezentace, jako je flip chart a dataprojektor. Není problém zajistit malý catering.

Další místnost je vybavená sedačkami a velkou tabulí, na kterou lze psát.

Mahel a jeho spolupracovníci pevně doufají, že se vytvoří komunita se silnými osobnostmi, které na sebe postupně nabalí dost lidí na to, aby vznikla neformální, přitom tvořivá atmosféra. Něco takového Třebíč - město, které se začíná vylidňovat a odkud mladí prchají za lepším do větších center - potřebuje.