Vizualizace projektu sourozenců Milnerových na novou výstavbu podél Ledečské...

Vizualizace projektu sourozenců Milnerových na novou výstavbu podél Ledečské ulice v Havlíčkově Brodě. | foto: supichova.cz

Část nové ulice rozprodá město, část soukromníci. Pravidla mají různá

  • 0
Až pět stovek lidí najde bydlení mezi Ledečskou a Rozkošskou ulicí v Havlíčkově Brodě. Nové sídliště nabídne přes sto parcel. Sousední projekty soukromého investora a města se však v mnohém liší. Pro koupi pozemků a výstavbu domů v jedné části ulice tak platí zcela jiná pravidla, než v části druhé.

Roky jich byl takový nedostatek, že se jejich ceny šplhaly k sumám obvyklým spíš pro okraj Prahy než provinční město na Vysočině. A rázem se jich objevilo tolik, že by na nich mohlo pohodlně žít až pět stovek lidí.

Srovnání projektů

Městský projekt Rozkošská

* 75 parcel - z nich 32 pro řadové domy, 17 pro terasové domy a 26 pro rodinné domy

* cena - nejméně 980 Kč za metr; v obálce zájemce předloží nabídku, vyhraje nejvyšší

* regulativy - poměr zastavěnosti pozemku, maximálně dvě patra, stavební čára od ulice, podoba oplocení pozemku do ulice, barva a druh střešní krytiny, termín kolaudace domu do 30. 6. 2018

* termín prodeje - od 2. do 4. září

* informace - www.muhb.cz

Soukromý projekt Šupichova

* 35 parcel - vše pro klasické sólo rodinné domy

* cena - pevně stanovená na 1 790 a 1 890 Kč za metr podle umístění

* regulativy - poměr zastavěnosti pozemku, maximálně dvě patra a podkroví, stavební čára od ulice

* termín prodeje - kdykoliv, prodej byl zahájen; momentálně rezervovaných šest parcel z 35

* informace - www.supichova.cz

Se stavebními parcelami se v Havlíčkově Brodě roztrhl pytel. Jen co město začalo připravovat pozemky v lokalitě Rozkošská a na září naplánovalo jejich prodej, přišel s obdobnou nabídkou soukromý investor. Pozemky začíná připravovat na stejném poli mezi Rozkošskou a Ledečskou ulicí.

Projekt nese název Šupichova. Jméno má po brodském staviteli Josefu Šupichovi, jehož stavební firma na přelomu 19. a 20. století dala tvář městu, postavila několik vil i část nemocnice, ale také Žižkovu mohylu u Přibyslavi.

Za nynější výstavbou v Brodě stojí přímí potomci Josefa Šupicha, sourozenci Milan a Markéta Milnerovi. Ti chtějí na tradici svého dědy navázat.

"Josef Šupich už před stoletím uvažoval o zastavění louky mezi Rozkošskou a Ledečskou ulicí. Jeho záměr nyní jeho potomci, i ve spolupráci s městem, dovádějí do konce," říká jeden ze spolutvůrců projektu Pavel Neuer. Milnerovi staví na pozemcích, které z větší části získali v restituci.

Po dlouhých jednáních Milnerovi s městem síly spojili. I když se každý projekt nové výstavby prezentuje zvlášť, těsně na sebe navazují. Jak se však zdá, pouze lokalitou. Samotný způsob prodeje pozemků i jeho podmínky se totiž v obou případech diametrálně liší. A to i přesto, že nové domy budou v budoucnu stát jen pár metrů od sebe ve stejné ulici.

První a levnější pokus u města, druhá jistota u soukromníka

Radnice nabízí do prodeje 75 parcel. Všechny jsou pod starší zástavbou podél Rozkošské ulice na severním okraji louky. Prodávat se budou obálkovou metodou, kdy minimální cena činí 980 korun za metr čtvereční. A to u všech typů parcel - pro řadové, terasové i samostatné rodinné domy.

Na jižní polovině svahu, podél Ledečské ulice, prodávají parcely Milnerovi. Bude jich tu 35 a všechny budou určené pro sólo rodinné domy. Prodej už byl zahájen, nabízí se za pevnou cenu, téměř dvojnásobnou oproti městské, 1 890 a 1 790 korun za metr čtvereční.

"U nás byla situace složitější než u města. Část pozemků jsme museli dokoupit, měli jsme vyšší náklady," vysvětluje Neuer. Cena podle něj i tak vychází ze zmapování okolních měst, atraktivity pozemků i prodejů v lokalitě v uplynulých letech.

"To my jsme chtěli přijatelné ceny, abychom v Brodě udrželi mladé lidi. Ale zase ne tak nízké, abychom přilákali spekulanty. Obálkovou metodou, kdy si sami zájemci určí cenu pozemku, se možná ceny srovnají," konstatoval brodský radní Libor Honzárek.

Že se formy prodeje obou investorů liší, označil za vhodné. "Komu nebude vyhovovat jeden způsob prodeje, může zkusit druhý," tvrdí. Připouští přitom, že by možná mohly městské parcely vyjít zájemce nakonec o něco levněji.

Pro zájemce o výstavbu v lokalitě se tak nabízí zajímavý postup. Nejprve mohou zkusit s co nejlevnějšími cenami uspět v městské soutěži. Projekt Šupichova si mohou ponechat v záloze, pokud by neuspěli. Ovšem je otázka, kolik soukromých parcel bude volných na podzim. Už teď je šest z pětatřiceti rezervovaných včetně té největší za tři a čtvrt milionu.

Absence pravidel u Šupicha je pro město trochu loterie

V čem se oba projekty liší, jsou i regulativy, jež musí stavebníci splnit. Zatímco město prodává některé pozemky i s projektem a diktuje zájemcům vzhled plotů nebo barvu střechy či termín dokončení, Šupichova s ničím takovým nepočítá.

"Nechceme nikoho omezovat. Každý má mít právo postavit si dům svých snů," říká Neuer.

Tato rozdílnost představitele města drobně zaskočila. Sami věnovali úsilí, aby čtvrť měla jednotný architektonický vzhled i řád. A v druhé části sídliště bude tato snaha zcela opominuta. V soukromém sektoru budou muset majitelé dodržet pouze obecné regulativy dané územním plánem, jako je maximální výška budovy nebo poměr zastavěnosti pozemku.

"Pro nás je to trochu loterie. Musíme věřit v soudnost a cit majitelů pozemků, snad tam nic extravagantního nevyroste," věří Honzárek. "Lidé stále více využívají služeb architektů. A doba podnikatelského baroka je už snad také pryč," neobává se ničeho nečekaného Pavel Neuer.

Co bude mít jednotný vzhled, jsou veřejné prostory. Se soukromým investorem se na tom město shodlo. Stejným způsobem i ze stejných materiálů se budou budovat ulice, chodníky i osvětlení.

Stavět mezi Rozkošskou a Ledečskou budou moci zájemci od příštího léta. Příprava pozemků a sítí by měla být v městské části dokončena v červnu, v soukromé jen o měsíc později.