Průmyslovka a učiliště v Pelhřimově je jednou ze škol, která získá nové vybavení pro své studenty.

Průmyslovka a učiliště v Pelhřimově je jednou ze škol, která získá nové vybavení pro své studenty. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Stroje za desítky milionů pomohou studentům lépe najít uplatnění

  • 0
Absolventi technických oborů jsou při nástupu do praxe pro řadu firem "nepoužitelní". Pomoci má 49 milionů od Kraje Vysočina, za které šest škol koupí nové moderní vybavení.

Šest středních škol pořídí za děvětačtyřicet milionů nové vybavení, díky němuž se učni a studenti technických oborů budou moci lépe připravit na nástup do budoucího zaměstnání.

"Je to pro nás velký přínos. Z­ našich peněz bychom si toto nové vybavení nikdy nemohli dovolit. Studenti si v hodinách vyzkouší stroje, které opravdu budou na pracovištích ve výrobě používat. Tato zkušenost pro ně bude plusem i při hledání práce po škole. Na nových zařízeních bude postavena hodina praxe," vyjádřil se Zdeněk Borůvka, ředitel Střední průmyslové školy v Třebíči, která grant od kraje dostala.

Školy pořídí 3D skenery i robotická pracoviště

Čtyřicet devět milionů utratí školy ve čtyřech městech na Vysočině. Studenty naučí projektovat a konstruovat prototypy přes simulaci výroby produktů. Jedná se o přístroje jako 3D skenery, 3D tiskárny, klasické soustruhy a frézky a CNC soustruhy.

Dvě školy si budou moci dovolit i robotická pracoviště. Mezi nimi je i zmíněná škola v Třebíči. "Podobné pracoviště již máme, ale stroje, se kterými tam studenti pracují, jsou pouhou imitací reálných. Jsou to v podstatě jen hračky," dodal Borůvka.

Nová zařízení využije při výuce většinou hned několik oborů. "Žádali jsme o dva CNC soustruhy, se kterými u nás na škole budou pracovat mechanici, seřizovači a obráběči kovů," řekl ředitel Střední školy technické v Jihlavě Josef Váca. Kraj poskytne i související software a příslušenství. Kvůli novému zařízení se budou muset proškolit i učitelé vedoucí školní praxe.

Studenti se lépe připraví na praxi v ostrém provozu

Pouze zkušenosti s novými výrobními stroji studentům ale k nalezení zaměstnání stále stačit nebudou. Své technické znalosti si ověří i naostro v provozu. I to jim mají nové přístroje usnadnit. "Projekt Od myšlenky k výrobku má vytvořit lepší předpoklady pro přípravu žáků na odbornou praxi, kterou vykonávají přímo ve firmách," uvedl ředitel Střední průmyslové školy a odborného učiliště v Pelhřimově Pavel Hlaváček.

Kromě tří výše zmíněných škol si budou moci potřebné vybavení opatřit i Střední průmyslová škola v Jihlavě, vyšší odborná škola a střední průmyslová škola spolu se Střední školou technickou ve Žďáru nad Sázavou. Dotace na projekt s názvem Od myšlenky k výrobku poputuje z Regionálního operačního programu Jihovýchod.