Pracovník Žďasu vhání ručně kyslík do elektrické pece.

Pracovník Žďasu vhání ručně kyslík do elektrické pece. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Prodej Žďasu skupině CEFC se doladí pod dohledem čínského prezidenta

  • 4
Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí přiletí do Česka. Oficiální návštěvu čínské hlavy státu využijí byznysmeni, aby oznámili první průmyslovou akvizici CEFC Group v Česku. Šanghajská skupina kupuje od slovenského magnáta Vladimíra Sotáka druhého největšího zaměstnavatele Vysočiny - Žďas.

„Podmínky transakce jsou finálně domluveny i smluvně potvrzeny,“ uvedla v rozhovoru pro MF DNES výkonná viceprezidentka CEFC Group (Europe) Marcela Hrdá. „Po podpisu smlouvy se bude čekat na posvěcení antimonopolního úřadu. Nicméně naše standardní smluvní dokumentace je hotová,“ popsala další kroky.

Skupina CEFC

Skupina CEFC, za kterou v Česku jedná bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, už ovládla fotbalovou Slavii nebo Pivovary Lobkowicz a vstoupila také do letecké společnosti Travel Service, finanční skupiny J&T či největšího českého prodejce zájezdů Invia.cz.

Stala se také partnerem české fotbalové reprezentace. Prezident CEFC Chan Chauto v pondělí na galavečeru osobně gratuloval brankáři Petru Čechovi k získání titulu Fotbalista roku.

Skupina CEFC do Žďasu vstupuje v první fázi sama, ale v zádech má dalšího čínského spojence, se kterým plánuje investice do průmyslových firem v Evropě. „Spolupracujeme se skupinou Hengfeng Bank, se kterou vytváříme fond, kde bude asi 30 miliard korun. Prvním společným počinem je nákup strojírenské společnosti Žďas,“ uvedla Hrdá.

Slovenský miliardář a vlastník skupiny firem Železárny Podbrezová Vladimír Soták koupil Žďas v roce 2002 a postupně z něj znovu udělal vydělávající firmu.

„Pro nás je důležité, že opět nejde jen o nákup podniku. Se Železárnami Podbrezová chceme udržovat dlouhodobou spolupráci také směrem do Číny. To, že vznikl československý konglomerát, mělo smysl a chceme ho nadále udržovat,“ dodala viceprezidentka CEFC, která zároveň připustila, že v hledáčku už má další čtyři průmyslové firmy.

Odbory zůstávají v klidu, oficiální informace stále nemají

Že je favoritem při vyjednávání o Žďasu právě čínský investor, psala média v únoru. MF DNES zjistila, že v mimořádně krátkém termínu do půli března má být hotový každoroční audit této akciové společnosti.

Žďárské strojírny a slévárny mají aktuálně necelých 2 500 zaměstnanců, navíc využívají i agenturní pracovníky. Obrat firmy se pohybuje kolem tří miliard ročně.

Podle zdroje MF DNES už management Žďasu o prodeji čínské CEFC základní informace dostal. Generální ředitel Miroslav Šabart na dotaz redakce nereagoval.

Odbory zůstávají v klidu. „Zatím není co komentovat, oficiální informaci o prodeji pořád nemám,“ reagoval odborový předák a člen dozorčí rady Rostislav Dvořák.

Pro město a jeho okolí jsou strojírny klíčovým zaměstnavatelem. Živelný rozvoj městečka na pomezí Čech a Moravy začal v 50. letech právě po založení velkého průmyslového podniku.

„Nezbývá než popřát, aby nový vlastník Žďasu zůstal strategickým zaměstnavatelem a rozvíjel know-how. Pro firmu bude dobře, když zmizí nejistota, která kolem prodeje panovala,“ řekl místostarosta Josef Klement.

,