Zámek v Litohoři stojí hned u hlavní silnice.

Zámek v Litohoři stojí hned u hlavní silnice. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Opuštěné areály, sadomaso salon i soudobý luxus. Zámky hledají majitele

  • 0
Je plno zámků, jejichž majitel je stálý a ještě dlouho se měnit nebude. A pak jsou ty druhé, které jsou zrovna za miliony na prodej. Na kupce čekají staleté památky v Litohoři, Velkém Meziříčí i Golčově Jeníkově, bývalý sadomasochistický podnik v Černé i luxusní rezidence ve Žďáře nad Sázavou.

Už nějaký čas je na prodej zámek z 18. století v Litohoři na Třebíčsku. Jeho cena se pohybuje kolem dvanácti milionů korun. „Ale ta cena je k jednání. Součástí nabídky je celkem pět budov na tom pozemku,“ upozorňuje Petr Michálek z realitní kanceláře Michálek & Partners.

Někteří zájemci měli z fotek představu, že jde o zámek se zahradou někde o samotě. Ti byli zklamaní. Památka totiž stojí přímo u silnice první třídy spojující Jihlavu se Znojmem. Proto se prodejci snaží najít kupce, který by rušné místo třeba využil k podnikání.

Zámek kdysi býval majetkem premonstrátského kláštera v Louce u Znojma. Sloužil jako letní sídlo louckých opatů. Později se stal součástí panství Wallisů, kteří ho upravili na kanceláře. Po druhé světové válce fungoval jako sídlo šlechtitelského a semenářského podniku.

Současná majitelka je z Brna a památku průběžně opravuje. Například fasáda je ve velmi dobrém stavu a plánuje se výměna oken.

Kdo zbaví bývalý sadomasochistický salon jeho pověsti?

Další zámek je k mání v Černé na Žďársku. Po roce 1989 nechvalně proslul jako sídlo největšího sadomasochistického podniku pro submisivní muže ve středu Evropy. Švihání bičíků, přivazování ke kůlu a zavírání do klecí na zámku už před časem ustalo.

Zámek vystavěl koncem 16. století Jan Rafael Chroustenský. Černá časem připadla spolu s celým panstvím italskému rodu Collaltů a její vývoj byl spojen až do roku 1918 s vývojem brtnického panství stejných majitelů. V roce 1931 získal památku Eduard Pavlíček z Tasova. Majetek ztratil v roce 1949. Dědici posledního majitele dostali zpět zámek po roce 1989.

Nyní zámek vlastní zlínská společnost OWK. Zámek je kompletně zrekonstruovaný. Podle prodejce je vhodný k provozování hotelu nebo k vytvoření luxusního domova pro seniory. Může být i přepychovým sídlem pro náročného zájemce. Cena je v řádech milionů eur.

Palác s arkádovým nádvořím ve Velkém Meziříčí

Ještě ve čtvrtek nabízela realitní kancelář za 26 milionů i renesanční palác na náměstí ve Velkém Meziříčí. Památka má arkádové nádvoří.

Vše nechala roku 1578 postavit Alina Meziříčská z Lomnice jako sídlo latinské luteránské akademie. Autorem byl neznámý italský stavitel, který v té době dokončoval renesanční přestavbu zámku. Až do roku 1602 tam studovali významní šlechtici té doby.

Po zrušení byla budova prázdná a po třicetileté válce byla přeměněná na panský pivovar. Ten zde zůstal až do poloviny minulého století.

Následovalo znárodnění. Do budovy se nastěhovala Lidová škola umění a knihovna. Po restituci byl palác opraven a nyní se částečně pronajímá. Nového majitele se ale stále nedaří najít.

Nový zámek v Golčově Jeníkově potřebuje opravu

Bohatou historii má i takzvaný nový zámek v Golčově Jeníkově, který je na prodej za 14,4 milionu korun. Nechal ho v letech roku 1768 vystavět jako tabákovou továrnu hrabě Filip Krakovský z Kolovrat. Po přesunu výroby do Sedlce sloužil jako lazaret a roku 1817 jej zakoupila Louisa Herbersteinová z Kolovrat. V roce 1828 sem byla ze starého zámku přesunuta správa panství.

Od roku 1958 je zapsán mezi kulturní památky České republiky a v současnosti čeká na rekonstrukci. Vedle zámku je neupravený lesopark s bývalým letním kinem, který je též na prodej.

V Borovině slevili o 10 milionů, na kupce ale zatím čekají

Kdo má téměř dvacet milionů, může se zajímat též o někdejší zámeček Hanse Budischowského v Třebíči-Borovině. Je ve velmi dobrém stavu. Cena u něj klesla z původních skoro třiceti milionů.

Borovinský zámeček byl postaven pro rodinu místního majitele továrny na boty počátkem první světové války ve svažitém pozemku nad továrnou. Má neobarokní styl, nechybí rozsáhlá zahrada s tenisovým kurtem. Pozemek má přes 47,5 tisíce metrů čtverečních.

Robustnost stavby měla odrážet dobré finanční zázemí majitele, který dobře vydělával i za války. Vznikla podle návrhu architekta židovského původu Maxe Spielmanna. Zdi domu nakonec zažily nejen podnikatelský úspěch Budischowských, ale i jejich pád za první republiky. Do Třebíče pak přišel Baťa.

Výhled na památku UNESCO z novodobého „zámku“

Poslední stavba ze Žďáru nad Sázavou je trochu z jiného soudku. Je to takový „moderní zámek“ - stavba současná, ale vlastně i propojená s historií. Je z ní totiž výhled na Zelenou horu s kostelem svatého Jana Nepomuckého zapsaným na seznamu UNESCO.

Tato vila je k mání za více než 22 milionů. Z terasy je vidět nejen mezinárodně ceněná památka, ale i celé město. Dům je moderně vybavený a také postavený tak, aby v něm mohly nezávisle žít až tři generace jedné rodiny.

Vila je zajímavá i kvůli celé řadě počítačových systémů, které jsou zde nainstalovány. Bezpečnostní systém je jedním z příkladů. Dálkově se dají řídit třeba světla, teplota v místnostech i teploty vody v bazénu nebo v sauně. Vila je vytápěna tepelným čerpadlem.