Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Bioplynku nechtěli, přesto stojí. Teplo ale nedodává a městu neplatí

  • 1
Je to stavba, která budila emoce, ještě než vznikla. Bioplynová stanice ve Velkém Meziříčí nakonec v průmyslové zóně i přes petici obyvatel vyrostla, jenže od jara je zavřená. Byla už taky v hledáčku České inspekce životního prostředí, která uložila zatím nepravomocnou pokutu.

Bioplynka nedodává teplo do místních škol, jak první vlastník sliboval, neprodukuje elektřinu do sítě. A provozovatel nesplnil svůj závazek, věnovat městu další slíbený dar - roční příspěvek ve výši zhruba půl milionu korun.

„Domlouváme se v radě města, jak se daru domoci. Jenže dar je nevymahatelný. Budeme tedy rozhodovat, jak postupovat dál. U provozovatele stanice se změnily vlastnické struktury, naposledy nám bylo sděleno jméno nového ředitele. Obrátil jsem se na něj, komunikujeme zatím pouze písemně, vyčkáváme - a snad se rozumné řešení najde,“ konstatoval starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Aktuálně je areál podle katastru nemovitostí stále ve vlastnictví obecně prospěšné společnosti Energoklastr CTT Vysočina, v níž se v posledním roce udály vlastnické „přemety“. Společnost měnila zakladatele.

Oním novým ředitelem byl nedávno jmenován Theodor Devoty, který je podle obchodního rejstříku zainteresovaný ve více společnostech. Podle dostupných informací má jít zároveň o bývalého sparingpartnera úspěšného českého tenisty Radka Štěpánka.

Obyvatele obtěžoval zápach, inspekce uložila firmě pokutu

„Vím, že v celé věci původně figurovala dvě podání k insolvenčnímu soudu. O prvním jsem si zjistil, že bylo kladně vypořádáno, ke druhému mi pan Devoty v září napsal, že by mohlo být nakonec též úspěšně vyřešeno,“ přiblížil letošní dění okolo bioplynky Necid s tím, že mu novopečený ředitel přislíbil během několika týdnů schůzku, na které chce vše začít řešit.

Sám Devoty na dotazy MF DNES, jak podnik dostojí svým závazkům vůči městu a kdy začne opět bioplynka fungovat, nereagoval.

„Při kampani v roce 2014 ještě provoz pracoval, nějakou kukuřici navezli. Nicméně si myslím, že do konce roku vše spotřebovali a pak vznikly problémy týkající se životního prostředí, protože materiál neměli dobře uložený,“ popsal starosta.

Ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě Jan Panský uvedl, že na meziříčskou bioplynku si v minulosti lidé stěžovali kvůli zápachu.

„Šetřili jsme to a shledali porušení provozních řádů. Uložili jsme pokutu v řádu desetitisíců korun, ale ještě není pravomocná, protože se řeší odvolání,“ sdělil k případu.

Třetí splátku město nedostalo, vytápění zůstalo jen u projektu

Pak podle Necida začaly problémy. Původní vlastník - firma BC Energy - de facto přeprodal celý projekt právě Energoklastru CTT Vysočina.

„Doufali jsme, že to bude pozitivnější krok, ale nový vlastník měl finanční problémy, přestal fungovat a činnost ve Velkém Meziříčí na pár měsíců zastavil. Pak byl v udržovacím módu, aby to mohl znovu obnovit, jenže mu došlo palivo. Zhruba půl roku tak už bioplynka nefunguje,“ popsal Necid.

Město na začátku uzavřelo s provozovatelem stanice darovací smlouvu. Podle Necida na nekonkrétní věc, peníze nakonec směřovaly do školství a sportu.

„Dostali jsme dvě splátky, třetí ve výši půl milionu korun za rok 2014 zatím nedorazila. Celý projekt vznikl tak, že přišli pánové s návrhem, postavíme si v průmyslové zóně bioplynku. Proces EIA úspěšně absolvovali, město z toho mohlo něco mít, tak jsme si vyjednali s BC Energy ceny levného tepla do našich dvou základních škol a do DPS.“

Šlo o 150 korun za gigajoule bez daně, což se jevilo výhodně. „Viděli jsme to reálně, byť jsou objekty dva kilometry od bioplynky. Skončilo to ale jen u projektu,“ dodal Necid.