(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Obyvatele Žďáru trápí výtržníci i opilci. Kluby proto mají zavřít dřív

  • 1
Radnice ve Žďáru nad Sázavou chce regulovat provozní dobu restauračních zařízení. Potýká se totiž s častými stížnostmi na rušení nočního klidu i na nepořádek v ulicích. Podnikům se takový krok nelíbí.

Opilí zákazníci nočních klubů dělají v ulicích města hluk a nepořádek, zůstávají po nich pozvracené chodníky. Radnice ve Žďáru přemýšlí, jak situaci řešit. Začala proto uvažovat o zkrácení otevírací doby podniků.

Snaha omezit hluk i v Třebíči

Omezit otevírací dobu nočního podniku Znojemka se snažila i radnice v Třebíči. Odmítla mu vydat povolení na produkci po 22. hodině. Chtěla tak vyjít vstříc lidem v Eliščině ulici. Ti si stěžovali na hluk a výtržnosti návštěvníků i třeba na bouchání dveří taxíků. Diskotéka však postoj radnice neakceptovala. S městem se pak dohodla na jiném řešení.

"Budeme jednat s provozovateli takových zařízení ve městě a řešit jejich otevírací doby. Příští týden chceme projednávat případné změny. V tom stavu, jak to je teď, to nechat nemůžeme," říká starostka Dagmar Zvěřinová.

K opatření město přistoupilo mimo jiné po opakovaných stížnostech obyvatel na nepořádek v ulicích.

"Chceme zajistit pořádek a noční klid v okolí těchto zařízení. Jde o to, aby svůj provoz zkorigovali a v noci nehlučeli. Nyní nám už zákon dovoluje stanovit jim otevírací dobu. Této možnosti chceme využít," vysvětluje Zvěřinová.

Podle ní je neproblematičtější lokalitou střed města, kde se nachází většina zábavních podniků. "Stížnosti jsou i na podnik Astra, který se nachází v lokalitě Stalingrad," upřesnila starostka.

Za "koláče" se podnikatelé stydí

"V pátek 21. června se uskuteční společné setkání s provozovateli heren a hostinských zařízení. Tam si vyjasníme, jak to bude dál," dodává žďárský místostarosta Ladislav Bárta.

Podle něho není možné nadále trpět rušení nočního klidu a nepořádek na veřejných prostranstvích. "Způsobují ho většinou hosté, kteří se z těchto zařízení vrací domů. Řešení, které navrhneme, má donutit provozovatele, aby se zajímali o návštěvníky, ze kterých mají tržby. I o to, jak se chovají po opuštění jejich provozovny," pravil.

Po opilcích často zůstávají na chodnících památky. Své o tom ví například kadeřnice Lenka Urbanová. "Jdu třeba v sobotu ráno do práce a přímo před vchodovými dveřmi vidím, že se tam někdo vyzvracel. Člověk se pak stydí před zákaznicemi," říká.

"Na chování skupiny lidí doplácejí obyvatelé města. Náklady na údržbu ulic se zvyšují a to vstupuje do ceny za odpady," doplnil Urbanovou místostarosta Bárta.

Ne všichni ale se zkrácením provozní doby souhlasí. "Otevírací doba na takové chování nemá vliv. Když chce někdo cestou domů dělat nepořádek, je jedno, kdy ho z hospody vyhodí. Spíš by pomohlo, kdyby se v noci po městě víc pohybovali strážníci," míní obyvatel Žďáru Dušan Dvořák.

Na víkendy přijíždí stovky lidí

Zpráva o možném zkrácení otevírací doby překvapila spolumajitele žďárského kulturního centra Batyskaf Aleše Kostečku.

"Slyším to poprvé. Určitě by se nám to nelíbilo. Tohle opilce z města nevyžene. Samozřejmě se provozovatelé snaží nenalévat už příliš opilým lidem, ale potíž je ta, že oni můžou pít i někde jinde. Řešit by to mohly spíše policejní hlídky," vyjádřil se.

Městští strážníci o víkendech pravidelně posilují hlídky. "Tady je problém v tom, že centrum města zejména o víkendech žije. Stahují se tam mladí z okolí až dvaceti kilometrů. A těch se sem stáhne několik stovek," uvedl vedoucí městské policie ve Žďáru nad Sázavou Martin Kunc.

V minulosti po stížnostech lidí bydlících v pěší zóně řešili stížnosti na hluk, jeho míra tu byla kvůli několika zařízením i měřena. "Zjistilo se tam mírné porušení zákona," vysvětlil Kunc.

Podle něj tehdy fungovaly v centru tři diskotéky, které však provoz nakonec ukončily. Nyní se mladí lidé soustředí do Krystalu v Domě kultury. V pátek 28. června má přitom v jeho sále vzniknout nová velká diskotéka. Jak moc bude sousedním domům vadit, se uvidí.