Vojenská technika na cvičení Ample Strike se do Náměště nad Oslavou sletí na konci srpna.

Vojenská technika na cvičení Ample Strike se do Náměště nad Oslavou sletí na konci srpna. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vojenské cvičení Ample Strike bude letos bez Turků. Kvůli puči to není

  • 0
Stíhačky, vrtulníky a až 1 500 lidí v terénu. Tak bude vypadat letošní mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike, které se uskuteční na přelomu srpna a září. Své zástupce na něm bude mít celkem sedmnáct zemí včetně České republiky. Středobodem cvičení bude vojenská základna u Náměště nad Oslavou.

Na velkém armádním cvičení nebude chybět například Velká Británie, Spojené státy americké, Německo, Polsko či Maďarsko. V minulosti se na tomto cvičení představili v tuzemsku i zástupci z Turecka. Letos zde nebudou.

„Nijak to ale nesouvisí s nedávnými událostmi v Turecku. Už v březnu probíhala hlavní plánovací konference, kdy byly avizovány země, které by se měly zúčastnit,“ uvádí za organizátory Ample Striku mluvčí Tomáš Maruščák.

Stejně jako v loňském roce tak je i letos cvičení v režii Armády České republiky. Komplexní logistické zabezpečení budou poskytovat téměř všechny složky české armády, koordinaci má na starosti 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou.

„Cvičení je zaměřené na činnost předsunutých leteckých návodčích, na činnost posádek letounů a vůbec na koordinaci těchto činností,“ popisuje Maruščák.

Poprvé v historii se zapojí i záložáci. Budou chránit letiště

Finální koordinační porada ke cvičení Ample Strike 2016, kde byly odsouhlaseny účasti jednotlivých států, se už konala.

„Také se řešilo, jakým způsobem se budou které země účastnit, zda s leteckou technikou, nebo zda dorazí jen předsunutí letečtí návodčí,“ doplnil Maruščák.

Ample Strike 2015

V závislosti na tom se nyní už detailněji plánuje. „Vytyčení operačních prostorů už máme, teď se budou plánovat termíny letů i to, kdy, kde, kdo a jak bude moct působit a cvičit, když to řeknu zjednodušené,“ přibližuje mluvčí.

Poprvé v historii se tohoto cvičení budou účastnit i příslušníci aktivních záloh. „Vojáci aktivní zálohy jsou předurčeni pro ochranu letiště Náměšť jako důležitého objektu státu,“ vysvětluje podplukovník Pavel Král, zástupce náčelníka štábu základny.

Během více než dvoutýdenního cvičení se do ochrany objektů zapojí celkem 360 záložáků z osmi pěších rot krajských vojenských velitelství. Cvičících pak má být letos až jeden a půl tisíce. „Z toho jsou tři stovky ze zahraničních armád,“ konstatuje řídící cvičení Ample Strike plukovník Zdeněk Bauer.

Tornada i Su-22 budou létat i nad Boleticemi a Libavou

Výcvik nebude probíhat pouze na Vysočině. Využito bude celkem šest lokalit, mezi něž patří i vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá, základna taktického letectva v Čáslavi a areál 15. ženijního pluku v Bechyni.

Po několika letech se do cvičení opět zapojují polské vzdušné síly s letouny Su-22. „Nově budou podporu pozemních jednotek poskytovat také německé letouny Tornado. Klíčová je účast vzdušných sil Spojených států amerických. Ta přidává celému cvičení značnou hodnotu,“ komentuje plukovník Bauer.

Z českých letounů budou v akci L-159 ALCA či L-39 Albatros. „A samozřejmě také vrtulníky z náměšťské základny,“ zmiňuje Tomáš Maruščák.

Toto cvičení je jedním z „příspěvků“ České republiky do Severoatlantické aliance (NATO). Ample Strike začne zhruba za měsíc. Start je naplánovaný na 30. srpna a konec cvičení na 20. září (o cvičení čtěte zde).