Příjezd žirafích samců do jihlavské zoologické zahrady.

Příjezd žirafích samců do jihlavské zoologické zahrady. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dva žirafí kluci dorazili do jihlavské zoo, třetí přijede až zítra

  • 0
Do jihlavské zoologické zahrady dorazili dva žirafí samci, Zuberi z Belgie a Paul z Německa. Kvůli komplikacím dorazila zvířata s desetihodinovým zpožděním. Kvůli dlouhým krkům například neprojela Prahou a musela být zvolena jiná cesta. Třetí žirafa, samec Manu, dokonce dorazí až zítra.

Vůz vyjel pro oba přírůstky zoo kvůli velké vzdálenosti již ve středu. První zvíře ošetřovatelé naložili v Belgii, druhé k němu v autě se dvěma oddělenými boxy přiložili v Německu.

"Nakládání bylo obtížnější, než si přepravce původně představoval, trvalo to u jedné žirafy tři hodiny, což není běžné. Navíc tam došlo i k malému zranění zvířete na noze. Ale doufám, že to bude nějaká banalita,“ uvedla těsně před vyložením Paula a Zuberiho ředitelka jihlavské zoo Eliška Kubíková.

To nebyl jediný problém, který žirafí "teenagery" při putování do Jihlavy čekal. V Praze kvůli dlouhým krkům zvířat neprojeli, tak museli volit jinou cestu.

Ani příjezd do Jihlavy nebyl bez komplikací. Těžký vůz zapadl a na pomoc musel přispěchat bagrista. Když se auto konečně dostalo na místo, žirafám se zase nechtělo příliš z vozu, zejména  belgickému Zuberimu. Zaměstnanci ho museli delší dobu lákat, než vylezl.

"Mysleli jsme, že to půjde lépe. Že půjde rychleji, jak ucítí druhého samce, ale to nevyšlo,"  řekla mluvčí jihlavské zoo Kateřina Kosová.

Třetí žirafí samec, Manu, který měl dorazit do jihlavské zoo rovněž ve čtvrtek, nakonec kvůli desetihodinovému zpoždění přijede o den později "Žirafy se totiž musí nakládat za světla a to by se už dnes určitě nestihlo," vysvětlila mluvčí jihlavské zoo  Kosová.

Všichni žirafí samci jsou ve věku od dvou do tří let. Žirafy se přitom dožívají až třiceti let. Zoologická zahrada v Jihlavě o žirafy usilovala pět let. 

Návštěvníci i ošetřovatelé na jejich příjezd čekali od rána. Zvířata se však do výběhu dostala až večer. V příštích dnech navíc není příliš velká šance, že by je návštěvníci mohli vidět venku. "Nyní si budou zvykat na nové prostředí, uvnitř v pavilonu budou určitě několik dní,“ podotkla Kosová.

A dovnitř do Afrického pavilonu, který budou obývat, se zatím nesmí. Oficiálně bude otevřen až 5. června. Žirafí mládenci mají uvnitř speciálně vybavenou šest metrů vysokou prosklenou vnitřní expozici. "Dospělá žirafa má 5,5 metru a pro tu je takový prostor naprosto dostačující. Ti naši samci jsou dokonce menší, mají kolem tří metrů," vysvětlila mluvčí jihlavské zoo.

K první snídani dostanou žirafy dva až tři litry speciálně smíchané kaše složené z lučního a vojtěškového sena. "K tomu eventuálně vokus (větve, poznámka redakce). U toho záleží na počasí venku, když je hezky, dává se těmto zvířatům běžně ven spolu se zeleným krmením," uvedl chovatel Martin Slepica.

Odpoledne pak žirafy dostanou asi čtyři kilogramy granulované směsi a do toho samozřejmě nějakou zeleninu a ovoce. Dává se jim například mrkev, jablka a různá další kořenová zelenina. "Ovocem se krmí spíše doplňkově," poznamenal Slepica.

,