Přibyslavská Pribina si letos připomíná dvě kulatá výročí. Takto se v závodě vyrábělo v padesátých letech minulého století. Způsob produkce se razantně změnil až po odkoupení firmy francouzským koncernem Bongrain. | foto: ČTK

Zdraví z Posázaví slaví. Pribina si letos připomíná dvě kulatá výročí

  • 7
Jeden z nejvýznamnějších potravinářských podniků na Vysočině slaví kulaté výročí. A hned dvě najednou. Letos je to přesně 90 let, co byly vytvořeny základy dnešní Pribiny v Přibyslavi. A před dvaceti lety zažil podnik znovuzrození pod francouzským koncernem Bongrain.

Obě výročí si firma, která celou dobu existence sídlí v areálu v Hesově, přibyslavské místní části, náležitě připomene. V sobotu 31. srpna proběhne oslava pro všechny zaměstnance firmy a jejich rodiny, bývalé pracovníky i širokou veřejnost na přibyslavském náměstí. "Mlékařské veřejnosti" pak chce Pribina svá výročí připomenout na Mlékárenském dnu na počátku září.

Výrobce už bezmála šest desetiletí oblíbeného Pribináčku vznikl jako mlékařské družstvo v roce 1923. Ve svých počátcích se zaměřilo na výrobu sýrů. Družstvo se rozvíjelo. Během druhé světové války začalo experimentovat s výrobou plísňových sýrů.

Slávu Pribině ale přinesla až padesátá léta a produkce Pribináčků. Slogan "Pramen zdraví z Posázaví" znala celá republika. "Už tenkrát byl Pribináček koncipován tak, aby měl chuť, kterou mají děti rády, a aby jim to dodalo energii," říká jednatel Pribiny Oldřich Obermaier.

Za půl století se na Pribináčku změnilo jediné, jeho trvanlivost. V minulosti ho bylo potřeba spotřebovat do 24 hodin. "Kvůli distribuci a trvanlivosti byl k dostání pouze v Praze a v Havlíčkově Brodě," řekl Obermaier.

Sovětská balička putovala zpět na Ukrajinu. A ještě tam sloužila

Pribináček je jinak stále stejný, zato v samotné Pribině se toho změnilo mnoho. Areál sice vypadá podobně, nové je ale takřka vše uvnitř. Může za to francouzský koncern Bongrain, který Pribinu v roce 1993 v privatizaci koupil. A to je právě ono druhé kulaté výročí.

"To Pribinu zachránilo. Jinak by po revoluci skončila podobně jako tři čtvrtiny dalších mlékáren v republice. Buď by zanikla, nebo by horko těžko přežívala jen jako malý podnik lokálního významu," konstatoval druhý z jednatelů závodu Václav Žatečka.

Bongrain pomohl Pribinu modernizovat, nahradil veškeré stroje, na nichž se dělalo ještě těsně po válce.

"Když si francouzští zástupci areál prohlíželi, zaujal je tam jeden stroj v šeru. Ptali se, co to je. Byla to balička sovětské výroby, kterou Pribina používala od padesátých let," vzpomněl Obermaier.

"Hned šla ze závodu a nahradil ji nový stroj. A tuhle sovětskou ,baličku‘ se nám pak nakonec podařilo prodat na Ukrajinu, kde ještě sloužila," dodal pobaveně. Podle něho bylo před dvaceti lety v závodě zhruba 80 procent strojů vhodných leda do šrotu.

Dnes je z Pribiny jeden z největších zpracovatelů mléka a výrobců sýrů a smetanových krémů v republice. Ročně na jejich výrobu spotřebuje 110 milionů litrů mléka.

"Kupujeme ho pouze ze čtyřicetikilometrového okolí Přibyslavi. Mléko z Vysočiny vždycky bylo kvalitnější," říká Oldřich Obermaier.

Pribina posledních dvacet let patří do skupiny Bongrain. Součástí této skupiny je Pribina v Přibyslavi i mlékárny v Hodoníně a Sedlčanech. Společně jsou největším producentem sýrů v České republice. Přibyslavský podnik si v posledních letech drží ustálený počet přibližně 360 zaměstnanců.

V roce 2010 se Pribina a podnik v Hodoníně spojily v celek TPK.