Bývalý starosta Třebíče Ivo Uher.

Bývalý starosta Třebíče Ivo Uher. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

ODS v Třebíči dostala ránu. K Bobošíkové utíká exstarosta Ivo Uher

  • 5
Bývalý starosta Třebíče Ivo Uher, který vyhrál ve druhém největším městě Vysočiny volby v roce 2006 a o čtyři roky později zase výrazně prohrál, mění politický dres. Oslovilo ho hnutí Hlavu vzhůru. Odchází také někdejší předsedkyni strany v Třebíči Simona Kafoňková.

Kafoňková je nyní tajemnicí okresní lékařské komory. Uher se živí jako obchodní manažer.

Jeho politická kariéra zatím připomíná houpačku. Nahoře byl v roce 2006, kdy Občanská demokratická strana volby v Třebíči vyhrála a Ivo Uher se stal starostou. Tehdy dostal jako jednička kandidátky celkem 2 796 preferenčních hlasů.

Na úřadě však čelil silné opozici. V prosinci 2007 odolal už podruhé snaze o odvolání vedení města. Lidé zvonili před radnicí klíči a vyčítali tehdy vedení města neprůhlednou politiku a arogantní chování. Pobouřilo je také napadení televizního štábu, který natáčel jednání zastupitelstva, místostarostou Maškem.

Vedení radnice tenkrát obvinilo svého mluvčího, že je neinformoval o přítomnosti televize, a potrestalo ho pokutou. Mluvčí nakonec přišel o práci.

Třebíčská opozice byla vedená současným starostou Pavlem Heřmanem. V roce 2010 už ODS opět s Uhrem v čele kandidátky v městských volbách propadla. Získala jen osm procent hlasů a Uher se dostal na 1 351 preferencí. Výsledek? Až šesté místo v pořadí stran.

V krajských volbách v roce 2012 ani nekandidoval. Teď se však o přízeň voličů opět ucházet bude a už v jiných barvách.

ODS vlivem kompromisů upřednostňuje některé skupiny

V pátek Ivo Uher na tiskové konferenci v Jihlavě vysvětlil, proč se rozhodl změnit stranické tričko.

"Volby v roce 2006 byly pro ODS vítězné. Slibovala docela zajímavý program, se kterým jsem se mohl do značné míry ztotožnit. Tehdy byl prezentován hlavně panem Tlustým (nyní poradce bloku Hlavu vzhůru - pozn. redakce) a jeho pověstným daňovým kolečkem. ODS se však vlivem kompromisů odklání ke středu politického spektra k selektivnímu upřednostňování některých skupin a vysokým daňovým kvótám," uvedl Uher.

Za důležité považuje ideje ze začátku 90. let. Například to, že státní rozpočet byl sestavován jako vyrovnaný. "Když jsem byl osloven blokem Hlavu vzhůru, tak to pro mě bylo jako polití živou vodou," sdělil Ivo Uher.

Jana Bobošíková a její blok se hlásí k Václavu Klausovi a tržnímu systému první poloviny devadesátých let.

Výrazná postava místního sdružení ODS v Třebíči a bývalý místostarosta Stanislav Mastný k odchodu Uhra a Kafoňkové říká:

"Jsme demokratická strana a oni jednali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Prostě to bylo jejich rozhodnutí, že odešli z ODS. Navíc je vlastně chápu. Mně se taky nelíbí způsob fungování ODS v poslední době. Je to uvnitř podobné, jako to bylo na počátku 90. let v Občanském fóru před jeho rozpadem."

Na otázku, zda tedy i on neuvažuje o odchodu ze strany, odpověděl lakonicky: "Nechte se překvapit, uvidíme."