Takto má vypadat místo, které dlouhé roky hyzdila zchátralá budova bývalé...

Takto má vypadat místo, které dlouhé roky hyzdila zchátralá budova bývalé spořitelny. | foto: Rezidence Soukopova

Budovu třebíčské spořitelny obsadily demoliční čety. Mizí ostnatý drát

  • 1
Symbol socialistického střádání v Třebíči řadu let chátral. To se teď změní. Ošuntělá budova bývalé spořitelny, kterou finanční ústav už nechtěl a peníze na ní nenašlo město ani Charita, se má do roka změnit na byty. Do centra města by se tak mohl vrátit běžný život.

Tisíce lidí z Třebíčska tam nosívaly své úspory, stávaly fronty u přepážek a měnily po revoluci koruny za valuty při prvních natěšených cestách na Západ.

Pak sláva budovy třebíčské spořitelny upadala. Relativně nový dům vykazoval řadu konstrukčních vad, byl nehospodárný, až ho banka opustila zcela, prodala a přestěhovala se o pár desítek metrů dál - ze Soukopovy ulice na hlavní Karlovo náměstí.

Boční schodiště bývalé České spořitelny pak kdosi zabezpečil ostnatým drátem a roky se nedělo nic viditelného. Dům na lukrativním místě v samém srdci města chátral před očima a obrůstal lebedou.

To už je minulostí. „Do roka tam budou byty, komerční prostory a garáže,“ říká investor Martin Lachmann z holické společnosti Gastiglione.

Dělníci již bourají. „A ještě tři týdny budou. Je nutné odstranit nepotřebné konstrukce. Pak se teprve začne vestavovat to nové. Vznikne čtyřpodlažní polyfunkční objekt, horní patra bude tvořit 29 spíše menších bytů, dole budou nebytové prostory k pronájmu a parkovací stání,“ popsal záměr Lachmann.

Podle jeho slov zmizí boční schodiště, po kterém se stoupalo do objektu zařízlého do mírného svahu u historických městských hradeb.

Bývalý starosta je nadšen, že do centra nové byty vrátí život

Dům před necelými třemi lety přitom ještě mohlo získat město, přemýšlela nad ním i Charita. Zvažovala, zda tam nezřídí domov pro matky v tísni. Nakonec se od obojího upustilo, zastupitelé města koupi v roce 2013 odmítli.

„Požadovaná cena 15 milionů korun byla pro nás tehdy astronomická. Město, pokud jde do investorství bytů, směřuje spíše k sociálnímu bydlení. V tomto případě jde ovšem o nadstandardní byty vyšší kategorie. A já na rovinu říkám, že s tímto záměrem soukromého majitele vřele souhlasím a tleskám mu,“ komentuje současné dění tehdejší starosta, dnes radní Pavel Heřman.

On sám bydlí nedaleko. „A vím, jak centrum vypadá po 17. hodině, kdy zavřou obchody a kanceláře. Na náměstí není ani noha, protože se vytrácí důležitý prvek - bydlení. Domy noví majitelé skupují na komerční využití. Ale to není jen v Třebíči, je to bohužel obecný trend. Přestavbou spořitelny se sem částečně vrátí běžný život,“ podotkl Heřman.

Lachmann o rekonstrukci socialistického objektu na moderní dům uvažoval už před čtyřmi lety. Nakonec od záměru tehdy ustoupil. „Doba se ale už změnila k lepšímu, lidé zase mají lepší finanční vyhlídky, proto jsme se rozhodli přestavovat,“ říká.

Podle Heřmana je projekt po architektonické stránce dobré kompromisní řešení - v lokalitě, která dostala v minulosti obrovský zásah, když se bouralo centrum a zmizela zde pohoda historického jádra s uličkami plnými malých domků. „Potom tam byly necitlivě vkomponovány dvě budovy bank - Komerční a České spořitelny. Vznikl tak násilný vstup do samého středu města, který si takříkajíc nepovídal s okolím,“ doplnil.