Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl

Náměstek hejtmana Kraje Vysočina Libor Joukl | foto: ČTK

Tajnosti s půjčkou politikovi už rozezlily i premiéra a spolustraníky

  • 11
Náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD) stále tají, kdo mu půjčil sedm milionů korun na zaplacení hypotéky. Hádankou též zůstává, za jakých podmínek velkou částku obdržel. Tajení svého věřitele už zneklidňuje nejen opozici, ale i vedení krajské ČSSD a dokonce šéfa celé strany Bohuslava Sobotku.

„Pokud jde o majetkové poměry pana Libora Joukla, jako veřejně činná osoba by měl odpovědět na všechny relevantní otázky,“ uvedl předseda vlády a ČSSD Sobotka.

Náměstek následně premiérovi vzkázal, že už všechny relevantní otázky zodpověděl. S tím ovšem nesouhlasí krajský předseda sociální demokracie Petr Krčál, který už s Jouklem o půjčce hovořil.

„Pan náměstek by - jako veřejná osoba - měl sdělit, kdo mu půjčil tyto finanční prostředky, které jak uvedl, využije na dokončení případného soudního procesu. Záleží však pouze na jeho osobě. Já nemám žádné prostředky, jak ho donutit k tomu, aby veřejně sdělil, od koho plyne tato finanční půjčka,“ reagoval Krčál, který je spolu s Jouklem členem jednobarevné krajské vlády podporované komunisty.

Náměstek hejtmana si ale z názoru svého předsedy nedělá těžkou hlavu. „Asi každý máme jiný náhled na to, co je relevantní otázka a co není,“ řekl Libor Joukl, který již nebude kandidovat v letošních krajských volbách.

Figuruje totiž v kauze údajně předraženého nákupu sypačů. A to spolu se šéfem krajských silničářů Janem Míkou.

Joukl působí jako neformální lídr strany v kraji

Krčál už se s Jouklovým přístupem ohledně půjčky pomalu smiřuje. „V životě jsme každý zodpovědný za celou řadu důležitých činností. Do těch spadá i správa svého majetku a půjček. Za tu si osobně a osobnostně zodpovídáme sami,“ dodal krajský šéf sociálních demokratů.

Podle politologa Michaela Romancova je však v obecném zájmu zveřejnit informace o jakékoli finanční transakci politiků, kteří ovlivňují podobu rozpočtů.

A Libor Joukl je jedním z nejvlivnějších lidí v čele hejtmanství. Má na starosti majetek kraje a navrch k tomu ještě oblast dopravy. Podle zdrojů z vedení hejtmanství stále působí i jako neformální lídr sociálních demokratů na kraji, kteří už osm let řídí region Vysočiny.

Z Jouklovy „tajuplné“ půjčky už se začíná stávat předvolební téma. Zástupci Strany zelených a TOP 09 zveřejnili k neprůhledné půjčce společné prohlášení. Náměstkův postup považují za alarmující.

„Pan Joukl je veřejný funkcionář, jeden z nejvlivnějších lidí na vysočinském hejtmanství. Pokud nechce zveřejňovat svoje věřitele, nechť není politikem a nepracuje s veřejnými penězi,“ uvedla Hana Veronika Konvalinková ze Strany zelených.

Na splátky domu za 18 milionů kvůli obvinění už nezbývalo

Joukl se dostal do finanční tísně poté, co začal dávat statisíce korun za kvalitní právníky a znalecké posudky v kauze sypačů. Do toho splácel dům, jehož pořizovací hodnota byla osmnáct milionů. Uváděl, že polovinu této sumy zaplatil jako bývalý podnikatel ze svých peněz a na druhou půlku vily si vzal hypotéku u ČSOB.

Peněz už ale loni přestával mít tolik, aby to pokrývalo jeho značné výdaje. A to přesto, že jako náměstek hejtmana má plat 73 tisíc korun měsíčně. Dalších 185 tisíc si loni přivydělal ve vedlejších funkcích.

V této své finanční situaci prý jednou seděl a povídal si se svým dlouholetým známým, jehož jméno nechce prozradit.

Podnikatel mu nabídl pomoc. Náměstek hejtmana souhlasil a muž za sociálního demokrata zaplatil hypotéku. Peníze poslal přímo do banky. Joukl ve svém majetkové přiznání uvedl, že šlo o osobní půjčku ve výši 7,2 milionu korun.

Tajný věřitel je prý srozuměn s tím, že náměstek hejtmana bude někdy muset zveřejnit jeho jméno. Ten to ale stále odmítá udělat. A tak se nedá ověřit, komu je Joukl natolik zavázán a v jakém oboru jeho věřitel působí.