Letecký pohled na Masarykovo náměstí v Jihlavě. Obchody, firmy či úřady už zde prostory nevyhledávají zdaleka tolik jako v minulosti.

Letecký pohled na Masarykovo náměstí v Jihlavě. Obchody, firmy či úřady už zde prostory nevyhledávají zdaleka tolik jako v minulosti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Náměstí v Jihlavě není pro obchody atraktivní, domy zůstávají prázdné

  • 6
Masarykovo náměstí v Jihlavě jako lukrativní adresa k podnikání? Nemusí to být úplně pravda. Podle realitních makléřů má centrum krajského města Vysočiny své nevýhody. A nejde jen o vyšší nájmy. Domy tu na nájemce čekají i mnoho měsíců. Obchody a služby se raději stěhují k nákupním centrům.

Celý rok už je prázdný dům mezi kostelem svatého Ignáce a radnicí.

Jeho majitel se snaží dohodnout s jihlavským magistrátem, že by tam mohl mít kanceláře. „Jednání probíhají. Je to ale na dlouhé lokte. Než se přijdou podívat všichni zainteresovaní, než se udělá výběrové řízení. Dům by se dal propojit s radnicí,“ řekl vlastník Miloš Jakubíček. Městu nabízí pronájem budovy. O prodeji se nejedná.

Příklady pronájmů na Masarykově náměstí

Celý dům si zájemci mohou pronajmout za 100 tisíc korun měsíčně. Taková je jedna nabídka na webu Reality.iDNES.cz.

A co samostatná kancelář? Za prostor v prvním patře o ploše 68 metrů čtverečních je požadován nájem 14 520 korun.

Také město aktuálně hledá nájemce. Za prostor o ploše 75 metrů čtverečních v domě na dolním náměstí chce minimální roční nájemné 83 625 Kč. A obchod v téže části centra vyjde alespoň na 84 tisíc ročně, tedy 7 000 korun měsíčně.

Mluvčí magistrátu Radek Tulis připustil, že by pro úřad i občany mohlo být výhodou, že by veškerá agenda byla na jednom místě. „Budovy a kanceláře magistrátu jsou aktuálně na hranici kapacit, v některých případech i za jejich hranicí,“ vysvětlil Tulis. Týká se to prostor pro úředníky i pro spisovnu.

„Zatím se ale situace řeší sestěhováváním úředníků. V případě spisovny si magistrát už pronajímá prostory v jiných budovách. Na pracovištích se doplňovaly různé zakládací systémy, které zvyšují kapacitu pro ukládání dokumentů. Úřad má rovněž sklady mimo město,“ doplnil mluvčí magistrátu.

Co s domem po vojácích?

Město samotné má v dnešní době problém prodat nevyužité budovy v centru. Týká se to třeba bývalé vojenské správy v ulici U Mincovny.

A už se diskutuje i o využití stávající staré budovy domu dětí a mládeže v Brněnské ulici, přičemž v úvahu připadá několik záměrů. „Je tam možnost pro využití magistrátu, i když to asi nebude to pravé. Další variantou je spolkový dům nebo prodej domu,“ informoval v minulém týdnu na jednání zastupitelstva náměstek primátora Jaroslav Vymazal.

„Rekonstrukce těchto budov pro účely úřadu by byly velmi nákladné, bavíme se o desítkách milionů korun. I z dlouhodobého hlediska je zatím stále levnější řešit například již zmíněnou spisovnu pronájmem prostor,“ doplnil Radek Tulis.

Kvůli klenbám je potřeba nábytek na míru, drahé je topení

Převis nabídky nad poptávkou, taková je i situace u volných kanceláří na náměstí. „Pronájmů je zde volných tolik, protože není zajištěno parkování pro nájemníky. Když potřebují zajet k různým obchůdkům nebo provozovnám, tak se to nedá. Na náměstí se například může bez poplatku stát jen chviličku, třeba půl hodiny. Ale to někdy nestíháte. A strážníci tu hodně chodí, dají botičku nebo lístek, pokud předpis porušíte,“ řekla realitní makléřka Ivana Stránská ze společnosti Prima reklama. Podobná situace je podle ní třeba i v Čajkovského ulici.

Aby toho nebylo málo, tak úplně celý k pronájmu je také další soukromý dům na Masarykově náměstí. Tam je nabídka realitní kanceláře 100 tisíc korun měsíčně - i když s dovětkem cena dohodou.

Stránská upozornila na další časté nevýhody prostor k pronájmu na náměstí. „Řada z nich je v přízemí, což je na jednu stranu dobré, ale jsou tam všude klenby. Tam musíte mít nábytek na míru, proto to nájemci moc nevyhledávají. A protopíte tam majland,“ vysvětlila.

Připojila i další minus. Může zlobit i signál na mobil či internet.

Ceny pronájmů dolů nejdou, majitelé raději na zájemce čekají

„Takové argumenty jsme dosud nezaznamenali. Pokud je něco trvale vytýkáno, pak je to spíše kritika průjezdu náměstí. Ale jak jsme již mnohokrát vysvětlovali, průjezd náměstím je omezen z důvodu překračování hygienických limitů hluku, což je mimo kompetence města,“ uvedl mluvčí radnice Tulis.

Podle Ivany Stránské jsou nájmy na náměstí hodně drahé. „Je to spíš pro banky a pojišťovny. Ty to utáhnou, normální človíček ne,“ řekla makléřka.

Ceny pronájmů však podle ní nejdou dolů. „Majitelé nemovitostí čekají na zájemce,“ dodala. Upozornila, že volné kanceláře jsou i na Lidické kolonii nedaleko od centra. A tam kupříkladu vyjde za 2 500 korun měsíčně takový prostor, který by na náměstí byl k mání za deset tisíc. „To je velikánský rozdíl,“ řekla Stránská.

Náměstí netáhne, do patra se lidem už vůbec nechce

„Dnes je velkou prioritou pro nájemníky cena a vzhled nemovitostí. Do vyšších pater již skoro nikoho nedostanete, a proto budou muset majitelé přemýšlet o jiném využití, než je pronájem nebytových prostor,“ poznamenal Jiří Šerý ze společnosti Next Reality Group.

Dodal, že se obchody, které dříve prodávaly třeba boty a textil, stěhují blíže k nákupním centrům.

„Přibývá zájemců o nákup komerčních prostor, případně prostor k bydlení, které lze využívat k podnikatelským účelům,“ přiblížil další trend Karel Papoušek z firmy Reality Vysočina. Důležité je i podle něj parkování.

„Prostory v centru jsou však většinou bez možnosti parkování nebo je tam jedno až dvě místa ve dvoře,“ dodal Papoušek.