Pramen u svaté Anny je znečištěný. Navíc se na něm podepsalo sucho.

Pramen u svaté Anny je znečištěný. Navíc se na něm podepsalo sucho. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Měl být léčivý. Teď z pramene u Pohledu nesmí nikdo pít

  • 0
Pramen u svaté Anny nedaleko Pohledu na Havlíčkobrodsku je znečištěný. Vodu by z něj nikdo neměl pít, obsahuje vysokou koncentraci bakterií fekálního původu. Dělníci do něj totiž neuváženě svedli vodu při bouřkách. Lapálie ohledně pramene, který navíc opět vyschnul, trvají už skoro rok.

Byla to těžká, zdlouhavá a ne zrovna pohodlná náprava. Loni v létě pramen u svaté Anny pod kaplí kousek od poutního kostela v Pohledu na Havlíčkobrodsku přestal téct. Tři čtvrtě roku trvalo, než se podařilo situaci zlepšit a vodou, pro niž i kvůli jejím údajně léčivým účinkům jezdili lidé ze širokého okolí. Bylo možné znovu plnit lahve.

Čepovat ji šlo ale jen několik dní. Dělníci, kteří v kapli pokládali novou podlahu a rozšiřovali drenáž u jejího vchodu, totiž svedli povrchovou vodu do rezervoáru.

„Neuváženost tohoto našeho kroku se projevila během přívalového deště, kdy došlo ke kontaminaci studánky povrchovou vodou,“ přiznal v obecním zpravodaji jeden z dělníků Jan Novotný mladší.

Koliformní bakterie

Následné laboratorní rozbory ukázaly, jak moc je voda znečištěná. Dostaly se do ní koliformní bakterie, což jsou organismy fekálního původu. Vodu tak od konce května nelze používat.

„Z jímacího zařízení pro povrchovou dešťovou vodu dvě osoby navedly vodu hadicí nad hladinu vody studánky v kapli proražením stěny šachty v kapličce. Tím došlo k poškození prameniště a zdroje pitné vody, které se bude řešit úřední cestou,“ popsal pohledský starosta Milan Klement.

Z nastalé situace je celá obec nešťastná. Věnovala spoustu úsilí tomu, aby pramen znovu začal téct. Její vedení nechalo prohlédnout dva metry hlubokou šachtu sloužící jako rezervoár a rovněž vyměnit litinovou trubku, která odtud vodu vedla a z níž se tekutina ztrácela, za novou nerezovou. Obec rovněž nechala upravit výtokové zařízení a odstranit nevzhledné betonové koryto.

„Chtěli jsme zjistit stav zařízení, opravit přepadovou trubku a pokračovat v dalším postupu úpravy pramene mimo kapli a uvnitř kaple. Nedisciplinovaností a nerespektováním postupu průzkumu a stanoviska památkářů došlo k poškození prameniště,“ zlobí se starosta.

Nový děkan se špatné vodě ještě nevěnoval

Co se bude s pramenem dít dál, zatím není jisté. Obec chce současný stav řešit s farností, která je majitelem kaple nad rezervoárem.

Jednání však komplikuje fakt, že právě na počátku prázdnin královéhradecké biskupství vyměnilo děkana, který se o havlíčkobrodský vikariát, do něhož spadá i pohledská farnost, stará. Pavla Hroznatu Adamce nahradil Oldřich Kučera, který přichází z podhůří Orlických hor.

„Jsem tu velice krátce a zatím jsem se s problematikou pramene u svaté Anny nestihl dostatečně seznámit. Během dvou týdnů zjistím, co se děje, a domluvíme se s obcí na dalším postupu,“ prohlásil.

Možná paradoxně tak situaci pomohlo, že pramen znovu částečně vyschnul. Nikdo si tak v současné době závadnou vodu načepovat nemůže.

Voda z kohoutu vytéká jen po silných deštích, jinak se hladina spodní vody drží v rezervoáru pod přepadovou trubkou. Na nástěnce u pramene nicméně visí upozornění na závadnost vody i s výsledky posledních rozborů.

Patálie s pramenem u svaté Anny trvají od loňského léta. Voda z něho přestala téct 22. srpna. Stalo se tak vůbec poprvé po 130 letech. Obec i farnost se domnívaly, že pramen vyschnul. Podrobný průzkum i za pomoci speciálního 3D skenování šachty a pod drobnohledem památkářů však naznačil, že se voda rovněž ztrácí mezi rezervoárem a výtokovým kohoutem. Pohled proto investoval do výměny trubek.

Traduje se, že voda z pramene má léčivé účinky. Může za to údajný zázrak, kdy otíráním očí svatoanenskou vodou byla uzdravena poloslepá žena dřevaře Tondla.