Část hrobů u kostela sv. Jana Nepomuckého už byla v minulých letech přemístěna...

Část hrobů u kostela sv. Jana Nepomuckého už byla v minulých letech přemístěna na nový hřbitov. Do roku 2016 by měly kvůli splnění podmínek UNESCO zmizet i další. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Zelené hoře se do šesti let vrátí původní podoba. Za 65 milionů korun

  • 2
Slavný poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou čekají zásadní opravy. Nejoriginálnější stavba architekta Santiniho by mohla podle plánů za šest let zářit ve své původní kráse.

Římskokatolická farnost chce do památky UNESCO, kterou jí loni v srpnu po více než šedesáti letech vrátil stát, s využitím grantů a příspěvků investovat kolem 65 milionů korun.

Postupně dojde na akutní opravu ochozu, výměnu a zvětšení oken, novou fasádu i restaurování soch a výzdoby. Vznikne také loučka pro poutníky místo vymístěných hrobů. „Tam, kde stát se svou starostí končil, my začínáme,“ říká koordinátor oprav František Laštovička. „Nejzásadnější je zahájení oprav první galerie,“ upřesňuje technický administrátor farnosti.

Nejbližší akce

  • 2. května - Pouť motorkářů
  • 15. - 17. května - Svatojánská pouť
  • 29. května - Noc kostelů (přístupná bude i bazilika a Dolní hřbitov)
  • 6. června - Den Žďáru (mše svatá na Zelené hoře, dopoledne otevřeno pro veřejnost)
  • 29. srpna - Diecézní pouť rodin každý 16. den v měsíci - Nikodémova noc

Loni v srpnu ještě před převodem poutního kostela ze strany Národního památkového ústavu došlo na první galerii k havárii v jedné ze síní, kde povolila nosná konstrukce krovů.

„Krov během let vlivem vody degradoval, ukotvení ve stěnách uhnilo a krov povolil. Došlo k vyboulení falešných kleneb, které jsou omítané na dřevěném bednění. Omítka popraskala a opadala,“ popisuje Laštovička. Obavy z přítomnosti dřevomorky se naštěstí nepotvrdily. První galerie kostela zůstane veřejnosti nepřístupná.

Uvnitř kostela je z minulých let kompletně zrestaurovaná klenba a horní galerie. „Interiér kostela je opravený jen z pohledu hlavní síně. Na první galerii ani v přízemí s bočními oltáři se restaurátorské zásahy dosud nedělaly,“ hodnotí aktuální stav Laštovička.

Půl milionu bude letos farnost investovat do oprav ze svých zdrojů, 700 tisíc přidá ministerstvo kultury a 200 tisíc město Žďár. Začnou také restaurátorské práce na obnově interiéru. To se týká nástěnných maleb včetně zrcadlových svícnů s konzolemi. „Na tyto práce půjde dalších 883 tisíc. Dohromady tak letos proinvestujeme 2 283 000 korun,“ vypočítává projektant.

Areál se rozezní zvukem zvonů

V dalších letech dojde na obnovu oprýskaných venkovních omítek a také výměnu oken. Vysoká okna na druhém ochozu se prodlouží o zhruba metr až k původním parapetům. Celá stavba se tak svojí podobou více vrátí do Santiniho éry vrcholného baroka.

„Náklady na dokončení celkové obnovy odhadujeme při současných cenách na 50 milionů korun. Kolem roku 2021 by mohla být Zelená hora ve své původní kráse,“ plánuje Laštovička. Dalších asi patnáct milionů padne na restaurování movitých památek - soch a plastické výzdoby.

Na Zelenou horu by se už letos při Diecézní pouti rodin na konci prázdnin mohly vrátit tři malé zvony. „Za války byly všechny zrekvírovány,“ uvedl farář Vladimír Záleský.

Nejoriginálnější Santiniho stavba loni přilákala přes třicet tisíc platících návštěvníků. „Byl to nárůst o sedm tisíc oproti roku 2013,“ srovnává kastelánka Lenka Houbová. Zisky ze vstupného musí pokrýt režijní náklady, zbytek padne na opravy.