Prodejna s potravinami v havlíčkobrodské Dolní ulici. Na stejném místě je už 90...

Prodejna s potravinami v havlíčkobrodské Dolní ulici. Na stejném místě je už 90 let. | foto: Archiv Markéty Hejkalové

Obchodu s potravinami je 90 let. Roku 1925 začínal s likéry a pražírnou

  • 3
V centru Havlíčkova Brodu je to jediný obchod s potravinami. Za to ale s opravdu pevnými kořeny. V Dolní ulici funguje už 90 let. V roce 1925 ho zakládal dědeček současného majitele Josef Hejkal. Na svém místě prodejna vydržela přes válku i po znárodnění po éru komunismu.

V posledních letech nebývá obvyklé, že obchod v centru města zůstává na jedné adrese dlouho. Jen minimum je těch, kterým se to podařilo třeba dvacet let. Ale že by vydržel hned 90 let? Přesně tak dlouho už fungují Potraviny Hejkal v havlíčkobrodské Dolní ulici. V domě s číslem popisným 153 se potraviny prodávají nepřetržitě od roku 1925. Ať byla krize, válka, socialismus či jiná neštěstí.

„V roce 1925 zde začal prodávat potraviny dědeček současného majitele Josef Hejkal s manželkou Boženou,“ připomíná jednatelka rodinné firmy Markéta Hejkalová. Mimochodem, více známá je jako ředitelka Podzimního knižního trhu, spisovatelka a překladatelka.

Jak obchod v počátcích vypadal? Dobře to vystihuje trhová smlouva. „V celkové ceně trhové v obnosu 195 000 Kč jest již také obsažena cena trhová za celé zařízení obchodní místnosti. Toto spoluprodané zařízení obchodní místnosti sestává z těchto předmětů: veškerých regálů a pultů v místnosti té se nacházejících, dále tří kávostrojů, jedné kompletní pražírny, dvou stolků ve vinárně, čtyř židlí světlé barvy, jednoho psacího stolu a tří kusů vah, a to jedné balanční, jedné rámové bílé a jedné rámové mosazné s veškerým závažím v počtu dvaceti tří kusů,“ uvádí dokument z 27. dubna 1925.

Pražil kávu, vyráběl vlastní likéry, nabízel jižní ovoce

Dům byl pro obchod a řemeslo předurčen už od roku 1695, kdy se o něm poprvé zmiňují historické prameny. Největší slávu si prožil v letech 1887 až 1901. V jeho zadním traktu, který podle pověsti dříve sloužil i jako malý klášter, vybudoval Jan Veselý továrnu na rukavice, ponožky a kamaše. Než se přestěhoval do míst dnešního Pleasu, zaměstnával tu 70 lidí.

Zakladatel dnes devadesátileté firmy Josef Hejkal se narodil roku 1899 v chudé chalupnické rodině v Kyjově u Havlíčkova Brodu jako druhý ze šesti dětí. Vyučil se v obchodě ve Stráži nad Nežárkou. V roce 1920 začal samostatně podnikat, zprvu obchodoval v Lípě s bramborami, pak si zřídil obchod v Brodě.

„Josef Hejkal byl podnikavý člověk a obchod se mu dařil. Prodával běžné i exotické potraviny, mimo jiné jižní ovoce, v plynové pražírně pražil kávu a burské oříšky, nabízel vlastní likéry,“ popisuje Hejkalová.

Komunisté znárodnili i byt, Hejkal musel do podnájmu

V roce 1936 Josef Hejkal dům přestavěl na moderní obchodní podnik. „V té podobě existoval až do roku 1991,“ upozornila jednatelka. Velkoobchod zásoboval celé široké okolí. V době největšího rozmachu měla firma kolem patnácti zaměstnanců.

Jenže po únoru 1948 byl obchod znárodněn, jako jeden z prvních v Brodě. Josef Hejkal v něm mohl ještě necelé dva roky zůstat jako řadový zaměstnanec, ale v roce 1950 musel odejít. Nadále ovšem bydlel v bytě nad obchodem. Dům mu patřil až do 16. listopadu 1961, pak byl také znárodněn. Hejkal se stal nájemníkem ve vlastním domě.

Potraviny se v domě prodávaly i po znárodnění a obchod patřil k nejoblíbenějším ve městě. Od poloviny 80. let se stal takzvanou večerkou, ve všední dny měl otevřeno až do 21 hodin, a navíc i v sobotu a v neděli dopoledne.

Sté výročí snad oslavíme v patře, plánují rozšíření majitelé

Hejkalova rodina získala dům zpátky 10. prosince 1990. Vedení obchodu se ujal vnuk zakladatele firmy Martin Hejkal. „Dům mu byl vrácen, ale jak zásoby, tak veškeré zařízení obchodu si musel od státního podniku Potraviny koupit,“ dodala Martinova manželka Markéta Hejkalová.

Martin Hejkal otevřel obchod pod svým jménem 1. června 1991. Také on prodejnu brzy rozšířil. „Přibylo i zaměstnanců. V roce 1991 v obchodě pracovalo pět prodavaček a jeden prodavač, dnes jich je více než 25. Na každé směně pracuje jedenáct stálých prodavaček a prodavačů i několik brigádníků,“ sečetla jednatelka rodinné firmy.

Jenže na nápor zákazníků jsou prostory stále malé a stísněné. Proto už rodina připravuje další rekonstrukci. Ta míří do prvního patra, kde jsou dnes sklady, šatny, kanceláře firmy a nakladatelství Hejkal. „V prvním patře domu snad oslavíme 100. výročí firmy v roce 2025,“ přeje si Hejkalová.