Takto to vypadalo na jihlavském Heulose vloni, na prvním ročníku Vysočina festu. Tehdy si nikdo na hluk nestěžoval.

Takto to vypadalo na jihlavském Heulose vloni, na prvním ročníku Vysočina festu. Tehdy si nikdo na hluk nestěžoval. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lidé v Jihlavě si stěžují na hudbu i promítání. Pivovar ruší koncerty

  • 69
Promítání letního kina na jihlavském náměstí, pravidelné letní koncerty v areálu jihlavského pivovaru i hudební festival Vysočina fest, který do města přilákal stovky návštěvníků, mají stejný problém. Na všechny se sešly stížnosti od lidí kvůli hluku, které nyní řeší hygiena.

Hygienici se na základě stížností obyvatel zaměřili jak na hudební festival Vysočina fest, promítání letního kina na náměstí, tak i na hudební akce v pivovaru. Pořadatelům hrozí i finanční pokuty.

Jihlavský pivovar se problémy rozhodl vyřešit zrušením veškerého kulturního programu, kterým přes léto areál pivovaru ožíval. Už před třemi lety totiž platil pokutu za překročení hluku na festivalu Den Ježka. Tehdy tam hygienici měřili na popud stěžovatele, který se ozval i nyní.

„Monitorovali jsme Dny Ježka a výsledky prozatím nemohu sdělit, neboť probíhá správní řízení. Měření bylo na podnět občana,“ uvedl krajský hygienik Milan Brychta.

Pivovaru tak hrozí pokuta. „V případě překročení hlukových limitů bude zahájeno správní řízení o pokutě. Ta může podle zákona být až do dvou milionů korun,“ dodal Brychta.

Na překračování hluku u akcí v pivovaře upozorňuje podnikatel a bývalý jihlavský zastupitel Libor Forman, který bydlí v sousedství areálu.

„Pivovar Jihlava porušuje zákonnou normu. Já jsem na to upozorňoval již v roce 2010, kdy bylo provedeno měření s výsledky, které byly katastrofální. Překračovaly hluk velice výrazně. Nezbylo mi nic jiného než se obrátit na kontrolní orgán,“ řekl Forman.

Odmítá názory, že chce hatit kulturu v Jihlavě. „Byť se mi nějaký zákon v této zemi nelíbí, tak do té doby, dokud je platný, mám nutnost zákon respektovat,“ poznamenal a dodal, že to není problém včerejška, dneška či několika týdnů. „Bojuji s tím už od roku 2010,“ pravil Forman.

Čeká nás druhá pokuta. Třetí platit nechceme, akce zrušíme

Měření hluku mělo pokračovat i v pravidelných čtvrtečních koncertech regionálních kapel, které pivovar přes léto ve svém areálu pořádá.

„Dozvěděli jsme se, že nás chce hygiena měřit i při těchto akcích, na základě stížnosti stejného člověka. Chtěli jsme se s ním pokusit nějak domluvit, to se ale nepodařilo.Takže nám nezbude nic jiného, než hudební akce ukončit,“ uvedla Eva Vařejčková, která má kulturní akce pořádané pivovarem na starosti.  

Hlukové normy

  • Podle norem by přes den neměl hluk z hudebních produkcí překročit 45 decibelů, od 22:00 pak 35 decibelů.
  • "Každý, kdo pořádá kulturní akci, musí počítat s tím, že ten hluk překročí - ať už je to cimbálovka, dechovka nebo rock," tvrdí sládek jihlavského pivovaru Kalina. 

Ve čtvrtek 17. července tak proběhne poslední hudební akce v areálu pivovaru.

„Už jsme platili pokutu pět tisíc na popud stejného stěžovatele před třemi lety. Tehdy, protože to bylo poprvé, šlo o symbolickou částku. Teď už ale budeme platit pokutu podruhé za Den Ježka a nechceme ji platit i potřetí, opakované pokuty totiž rostou a akce pro nás nejsou výdělečné, abychom si to mohli dovolit,“ dodala Vařejčková.

Živá hudba na letní zahrádce pivovarské restaurace se přitom podle ní jinak osvědčila. 

„Chtěli bychom v pivovaru v akcích pokračovat, lidé nám na ně chodí rádi. Jsou to dvě, nebo tři hodiny hudby čistého času v jeden den v týdnu, kterých je přes léto asi sedm nebo osm, myslím, že to není zase taková tragédie, aby se to nedalo přežít,“ je přesvědčená Vařejčková.

A pivovar ani neuvažuje o tom, že by hudební produkce přesunul jinam. „Můžeme je přesunout kamkoliv a problém se může opakovat. Tady je někde něco špatně. A to v legislativě, který my ale nevyřešíme,“ dodala žena z pivovaru.

„Uděláme petici, která bude mít jasně definovanou strukturu a požadavek. Jedná se o to, aby každý organizátor měl jasně dané podmínky, za kterých může kulturní akci provozovat. S tím, že budou stanoveny limity na konkrétní akci limity. Bude to v kompetenci obce nebo komunální politiky tak, jak je to v některých zemích na Západě. Tam směřuje náš návrh, který chceme iniciovat,“ reagoval sládek pivovaru Jaromír Kalina.

Letní kino na náměstí otočilo plátno i reproduktory

Potíže v krajském městě Vysočiny se stěžovateli na hluk však má i letní kino na Masarykově náměstí, které promítá jednou týdně. Ve středu tam měřili hygienici - rovněž na stížnost jednoho z obyvatel.

„Ten člověk je přímo dotčen promítáním. Z okna na prostor, kde se promítá, sice nevidí, zvukově ho to ale ruší,“ uvedl hygienik Zdeněk Novotný.

„Dle absurdně striktního výkladu současných zákonů a nařízení je jeho stížnost bohužel oprávněná. Abychom tedy tomuto občanovi vyšli co nejvíce vstříc, otočili jsme promítací plátno a ozvučení směrem do náměstí za účelem zmírnění jeho utrpení. Zároveň ve 22 hodin dojde ke snížení hlasitosti filmu,“ řekl provozovatel letního kina na náměstí Miroslav Tomanec.

„Ve středu se na náměstí při promítání filmu měřilo a zdravotní ústav nyní výsledky zpracovává. V této věci ještě nemáme výsledky měření, ty budeme mít během týdne, maximálně dvou,“ nastínil hygienik Novotný.

Podle zákona pořadateli hrozí rovněž až dvoumilionová sankce. Praxe ale bude jiná. „To je velice citlivá otázka, nechci nic předjímat. Pohybujeme se ale v sankcích na úrovni řádově tisíců korun. Myslím si že zrovna v tomto případě, kdy provozovatel na základě podnětu přijal opatření, v takovém případě řešit výši pokuty je bezpředmětné,“ naznačil Novotný.

„Až věc bude projednána s provozovatelem letního kina, dojde se k takovému řešení, aby tato, myslím si poměrně atraktivní činnost na náměstí, mohla po to léto pokračovat,“ dodal krajský hygienik.

A do třetice, i na nedávno proběhlém Vysočina festu v areálu letního kina na Heulose hygienici na základě stížností měřili hluk. Kvůli probíhajícímu správnímu řízení však odmítli více sdělit. Na loňském prvním ročníku hluk měřit nemuseli - nikdo si vloni nestěžoval.

,