Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

Pořadatelé Miss jihlavské polytechniky prodávali fotky studentek

  • 5
Pětice dívek se přihlásila do soutěže krásy, ve které mohou získat titul Miss VŠPJ. Jihlavská vysoká škola polytechnická se však od akce distancovala. Na svém facebookovém profilu vydala prohlášení, že se soutěží, zkompromitovanou prodejem fotografií dívek, nemá nic společného.

"Vysoká škola polytechnická Jihlava prohlašuje, že není pořadatelem ani spolupracujícím partnerem soutěže Miss VŠPJ. Soutěž samotná i související webové stránky byly založeny bez vědomí a souhlasu VŠPJ. VŠPJ nejsou známa ani jména konkrétních studentů VŠPJ, kteří by se na soutěži organizačně podíleli," uvádí škola na svém profilu. Do jihlavské vysokoškolské miss se přihlásilo pouhých pět studentek školy.

Akci Miss VŠPJ pořádá Česká studentská unie. Ta ovšem nemá žádnou právní subjektivitu ani není oficiální reprezentací vysokoškoláků. Tu představuje Studentská komora Rady vysokých škol. Ani ona soutěž neorganizuje.

Sebevědomá, sympatická a za poplatek i sexy

A právě studentská unie v minulých dnech čelila aféře, když se ukázalo, že fotografie soutěžících dívek v kategorii označené jako Sexy prodávala ve VIP balíčku. Poté, co už dříve MF DNES unii kontaktovala, zpoplatnění fotografií zmizelo.

 K účasti ve vysokoškolské miss - pořádané Českou studentskou unií (ČeSU) - stačilo vyplnit dotazník a zaslat tři fotografie: sebevědomou, sympatickou a sexy.

Za fotografie z kategorie Sexy musel navíc zájemce zaplatit takzvané VIP členství. Nejlevnější stálo 50 korun, za ně se mu fotografie zobrazovaly dva dny.

"Nevyděláváme na slečnách. Za tuto službu jsme inkasovali 3 021 korun," tvrdí ředitelka soutěže miss studentka Tereza Melišová.

Je to za hranicí, říká rektor

Tyto praktiky, na které už dříve MF DNES upozornila, nezůstaly bez reakce jihlavské vysoké školy.

"Jsme ochotni podporovat akce, které souvisí se studenty, ale v tomto případě už je to skutečně za hranicí. Nejsem schopen právně určit, zda nejde o zneužití našeho jména, ale nemá to s námi nic společného," řekl v pondělí MF DNES rektor polytechniky Jakub Novotný. "Ono to vznikalo jakoby o nás bez nás," dodala vedoucí kanceláře rektora Hana Pospíchalová.

"U soutěže vše není tak, jak se to jeví. Proto jsme na to upozornili. Chtěli jsme, aby si i soutěžící studentky uvědomily, že později nemohou hledat oporu u vysoké školy, byť to tak vypadá, jako by to byla společná aktivita s naší školou," vysvětlila Pospíchalová.

Ta začátkem listopadu jednala se zástupci České studentské unie. "Měli zájem, aby se projekt propagoval na naší vysoké škole. Do organizace akce mají být zapojeni i naši studenti, my jsme se ale ani nedozvěděli, kteří by to měli být. Bylo mi řečeno, že studenti, kteří to organizují, jsou anonymní," naznačila svou nelibost Pospíchalová.

"V pár případech se nám stalo, že studenti, kteří soutěž organizovali na své škole, tak neinformovali vedení o tom, že tuto soutěž budou organizovat a použijí jméno školy, proto jsme se dostali do takového problému," připustil mluvčí ČeSU Martin Vokálek.

"Z právního hlediska nicméně máme potvrzené, že je možné v názvu soutěže jméno školy použít. Na druhou stranu chápeme, že se školám nelíbí, když se něco organizuje jejich jménem, přestože o soutěži nemají informace," dodal mluvčí.

Od podezřelé soutěže krásy se distancují i jinde

Unie uvádí, že pořádá soutěž miss na padesáti vysokých školách. Vítězky pak mají možnost zapojit se i do celorepublikové soutěže o titul Miss studentka.

Po prodeji fotografií soutěžících se však od soutěže distancuje více škol. "Na organizaci se nepodílejí ani žádní studenti a studentky TUL nebo studentské unie TUL, jak se v podmínkách nepravdivě uvádí," upozornili třeba na Technické univerzitě v Liberci.

Ani Miss Karlovka, kterou pořádá stejná unie, nemá záštitu Univerzity Karlovy, ačkoliv má v názvu jméno nejstarší české vysoké školy (více čtěte zde).