Patrik Černý (vlevo) se svým obhájcem u jihlavského soudu.

Patrik Černý (vlevo) se svým obhájcem u jihlavského soudu. | foto: Michal Kolařík, MF DNES

Pořadatel sbírky na pohřeb zavražděné Petry byl odsouzen za krádež

  • 1
Za loupež, výtržnictví, porušování domovní svobody a za krádež dostal dvacetiletý Patrik Černý čtyřletou podmínku. Mladík byl bývalým přítelem zavražděné Petry V. z Dudína na Jihlavsku. O jeho minulost se začali lidé zajímat poté, co uspořádal finanční sbírku na její pohřeb.

Soudce Zdeněk Chalupa uložil dvacetiletému Černému tři roky vězení s podmínkou na čtyři roky. A dohled probačního úředníka.

"Současně mu byla uložena povinnost zdržet se požívání alkoholických nápojů nebo jiných omamných látek a podrobit se případnému testování alkoholu. To proto, že se nejzávažnější trestné činnosti dopustil právě pod jeho vlivem," řekl státní zástupce Ivo Novák.

Patrik Černý u soudu sám uváděl, že si na nic z toho, co provedl, kvůli pití nepamatuje.

Patrik Černý měl na svědomí ublížení na zdraví, loupež, výtržnictví, neoprávněné používání cizí platební karty, porušování domovní svobody a krádež

Moc nad ním měl alkohol

V jednání Černého prý byla znát výrazná brutalita, a to zejména při krádežích, kterých se dopouštěl spolu se svým o rok starším kamarádem Lukášem Šrámkem, jež stanul před soudem společně s ním a s ještě mladistvým komplicem.

"Domluvili se, že někoho přepadnou a okradou. Dotyčnému mlátili hlavou o zeď, aby si nic nepamatoval," nastínil státní zástupce.

"V porovnání s brutalitou tohoto jednání se jejich chování v jednací síni jevilo jako značně kontrastní. Doufám, že jsou na cestě k polepšení a že nešlo jen o chování před soudem," doplnil.

A jak dopadli zbylí dva Černého "kumpáni"? Šrámek dostal  z trojice nejtvrdší - nepodmíněný trest - tříleté vězení za ublížení na zdraví a výtržnictví. K tomu se totiž v minulosti dopustil také loupeže a pohlavního zneužití. Navíc neplnil předchozí podmínku s dohledem probačního úředníka a nedostavoval se na nutné kontroly.

Poslední, mladistvý účastník, si vyslechl za loupež, ublížení na zdraví, výtržnictví a neoprávněné nakládání s platební kartou podmínečný trest na dva roky. I na něho má dohlížet probační úředník.

Projednání případu trvalo podle státního zástupce poměrně dlouho. Například minulé hlavní líčení se kvůli Šrámkově neúčasti vůbec nekonalo.

Poslední skutek spáchali dotyční loni v září. Od té doby se podle záznamů dalšího nelegálního konání nedopustili. Tím se dušoval i Černý u soudu. "Jestli projednávání té záležitosti nebylo posledním varovným impulzem," míní Novák.

Sbírka na pohřeb budí pochybnosti

Patrik Černý se dobře znal s Petrou V., kterou letos na jaře podle policistů brutálně ubil Michal K. společně s Tomášem Z. Vraždě podle vyšetřovatelů přihlížel a s úklidem těla pomáhal třetí z party Jakub D.

A právě Černý, když policie rozluštila zmizení dívky, po které několik týdnů pátrala, zorganizoval sbírku na pohřeb dívky. Avšak po tom, co vyšla najevo Černého minulost, se začalo spekulovat, zda peníze ze sbírky určené na pohřeb zemřelé dívky, šly opravdu na něj.

Podle Antonína Křoustka z Bílého kruhu bezpečí mladí organizátoři sbírky pohřeb opravdu financovali. Sám se totiž jako zástupce Bílého kruhu bezpečí, který pohřeb pomáhal vypravit, účastnil kremace. "Těch květin, co tam bylo... My také nějaké poskytli, ale všechny celkem musely stát pěkné peníze. Podle mého názoru šly peníze ze sbírky opravdu na pohřeb. Kolik se vybralo, nevím," uvedl Křoustek.

"Podmínkou sbírky bylo, aby to nebyly černé peníze. Ověřoval jsem si to i na policii a magistrátu," poznamenal Křoustek. Podle něj se ukázalo, že šlo "maximálně o správní delikt za neohlášení sbírky". "Byl jsem ujištěný, že peníze nepocházejí z trestné činnosti," dodal zástupce jihlavské poradny.