Ilustrační snímek | foto: Tomáš Blažek, 5plus2.cz

Pomůcky pro zvířata si zoo vyrábí sama. Třeba z tenisových raket a lan

  • 0
I zručnými a důmyslnými kutily musejí občas být zaměstnanci jihlavské zoologické zahrady. Pro zvířata, která chovají, neváhají vyrobit netradiční hračky. Nebo udělají i vlastní originální odchytové pomůcky. Ty klasicky prodávané totiž potřebám zahrady často nevyhovují.

To jsou ale kutilové! Teď právě jihlavská zoologická zahrada shání rámy od starých tenisových raket. Chce je využít jako nosné konstrukce pro odchytové podběráky.

„Dlouhodobým testováním jsme zjistili, že právě rámy od raket jsou k tomu ideální. Rám vypleteme sítí a používáme k odchytu jakýchkoli menších zvířat - od ptáků, drobných savců až po menší druhy koček,“ vysvětluje mluvčí zahrady Martin Maláč s tím, že lidé, kteří by chtěli zoo pomoci, mohou rámy donést na vrátnici zoologické zahrady.

Svépomocí vznikl například i nástroj pro odchyt krokodýlů.„Jsou to dvě smyčky z horolezeckého lana, které vedou dutou trubkou,“ popisuje Maláč. Smyčky se pak zachytí na čelist krokodýla. V zámečnické dílně spatřily světlo světa i speciální odchytové kleště na hady.

„Není to o tom, že by si takový nástroj naše zoologická zahrada nemohla finančně dovolit zakoupit. Nicméně úplně běžně se tyto nástroje neprodávají a mnohdy ani nesplňují požadavky, které od nich očekáváme. Jedná se například o pevnost, tuhost či délku nástroje. Raději si proto takovéto speciální pomůcky děláme na míru tak, jak potřebujeme, a na parametry našich zvířat,“ vysvětluje Martin Maláč. Množství pomůcek podle něj vzniká v zámečnických dílnách zoologické zahrady.

Své využití mají v zoo i staré hasičské hadice. Uplatnění nacházejí hlavně v pavilonu opic. Slouží k různým výpletům závěsných lůžek nebo ke šplhání.

Přírodu zvířatům simulují hračky a schovaná potrava

Podporovat aktivitu a simulovat lov či obstarání potravy jako ve volné přírodě mohou u zvířat podnítit i různé hračky. U velkých šelem to jsou nejčastěji pneumatiky.

„Jsou nevzhledné, nicméně je máme odzkoušené a zvířata si s nimi velmi ráda hrají. Je to účelné, bezpečné i zdravotně nezávadné,“ připomíná mluvčí zoologické zahrady.

Nejoblíbenější hračkou u tygrů je zase obří míč. Má přes půl metru v průměru a váží kolem 40 kilogramů. Papoušky dokáže na dlouhou dobu zaměstnat sběr potravy, kterou ošetřovatelé napíchnou na větve stromů ve voliéře. Podobné to je i u medvědů nebo babirus.

Například u medvědů malajských ošetřovatelé po výběhu rozhází celou desetikilovou krmnou dávku na den. „Hledáním potravy se zaměstnají po většinu dne. Účelem je, aby potrava zapadala pod větve i kameny,“ říká Maláč.

Medvědi mají velmi dobrý čich a dlouhým jazykem si pak zrníčko po zrníčku vybírají rýži nebo si dají vařené těstoviny či ovoce. „Babirusy zase mají ke hledání uzpůsobený dlouhý rypák, který používají jako pinzetu k vybírání potravy,“ vysvětluje mluvčí.