Zařízení, které měl slovenský řidič kamionu připojené k tachografu, ovládal tlačítkem dálkového ovládání z kabiny. | foto: Policie ČR

Řidič vypínal tachograf dálkovým ovladačem, policisté to viděli poprvé

  • 191
Policisté na Vysočině odhalili slovenského řidiče kamionu, který dálkovým ovladačem přepínal režim tachografu. Stiskem tlačítka zařízení i za jízdy přepnul do režimu přestávky. S tak sofistikovaným zařízením se policisté dosud nesetkali.

Jednatřicetiletého Slováka zastavili policisté v pátek odpoledne na hlavní silnici číslo 34 u Záhoří na Pelhřimovsku. Tahač DAF s návěsem, náklad ani řidič neměli žádný problém v dokumentech. Závažné porušení předpisů ale policisté zjistili při kontrole výpisu z tachografu.

I když vozidlo prokazatelně k policejní hlídce přijelo, ukazoval tachograf bezpečnostní přestávku. A tak následovala zevrubná prohlídka vozu.

Tachograf totiž na první pohled nevykazoval známky zásahu, řidiči často používaný magnet na něm nebyl.

„Policista společně s pracovníkem z centra služeb pro silniční dopravu našli v kabině vozidla dálkový ovladač od zařízení, které vypíná tachograf. Po demontáži tachografu pak našli i samotné zařízení, které přístroj vyřazuje z funkce,“ popsala policejní mluvčí Dana Čírtková.

S tak sofistikovaným zařízením se policisté i experti setkali poprvé. „Je to naprosto ojedinělý případ. Takové zařízení si řidič nenamontuje sám. Bylo odborně technicky připojeno a dopravce ho tam měl z jediného logického důvodu,“ konstatovala mluvčí.

Přestupku se dopouští každý desátý kontrolovaný řidič

Při vysvětlování hlídce i sám řidič uvedl, že věděl, jaké zařízení na tachografu má a že ho použil vědomě. Tvrdil, že nakládal zboží v Německu a celou dobu jel naprosto předpisově. Až u Pelhřimova prý hledal místo pro odpočinek a protože skončila zákonná doba, po kterou může řídit, tachograf ovladačem vypnul.

„Zároveň se přiznal, že zařízení v minulosti již několikrát použil,“ dodala Dana Čírtková.

Policisté na místě postupovali nejpřísněji, jak jim zákon dovolil. Uložili řidiči kauci 100 tisíc korun. Tahač zároveň zajistili botičkou, aby s ním do uhrazení celé částky nemohl nikdo odjet. Peníze řidič uhradil následující den, v sobotu na pelhřimovském dopravním inspektorátu.

Další trest pak řidiči i dopravci udělí příslušný správní úřad. „Řidiči hrozí pokuta do výše deset tisíc korun, dopravci pak až půl milionu,“ pravila Čírtková. Šofér zároveň může až na rok přijít o řidičský průkaz.

Speciální policejní tým zaměřený na kontrolu kamionů a dodržování sociálních předpisů během celého letošního roku na Vysočině zkontroloval 3 402 vozidel a jejich řidičů. Hned ve 344 případech zjistil porušení předpisů, provinil se tak každý desátý kontrolovaný řidič.

„Ve 199 případech byla řidiči vozidla uložena kauce dle zákona o silniční dopravě,“ dodala policejní mluvčí. Celkem od ledna jen na kaucích zaplatili řidiči na Vysočině celkovou sumu téměř 3,7 milionu korun. Oproti loňskému roku vzrostl počet prohřešků zhruba o patnáct procent, o více než třetinu stoupla celková částka vybraná v kaucích.