Váhy, kamery i klíče na tachografy. Policie má nový speciál na kamiony

  • 1
Policie na Vysočině začala využívat nové vozidlo pro kontroly kamionové dopravy. Speciál Mercedes Benz pro ni za tři a čtvrt milionu korun zakoupil Kraj Vysočina. Vybavený vůz policisté představili v úterý na letišti v Havlíčkově Brodě.

„Přes Kraj Vysočina vede nejfrekventovanější česká dálnice, po které každodenně projíždí stovky nákladních aut. Na jejich řidiče jsou kladeny vysoké pracovní nároky, které mohou zapříčinit těžké nehody. Policejní kontroly zaměřené na kamionovou dopravu jsou proto nezbytné. Dokáží zvýšit bezpečnost a zároveň přispět k ochraně silnic, které často přetížená nákladní auta devastují,“ uvedl při představení vozidla vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

Nově pořízený mercedes má upravenou nástavbu. Je vybaven veškerým zařízením potřebným k celkové kontrole kamionů a dodržování všech předpisů jejich řidiči.

„Ze speciální výbavy jde například o soupravu mobilních vah, prostředky pro měření rozměrů vozidla, klíče pro vyhodnocení tachografů a vybavení pro kontrolu technického stavu vozidla, jako jsou hloubkoměry na dezén pneumatik, inspekční kamery do dutin nebo měřič propustnosti světla a odrazivosti povrchu skel u automobilů,“ vyjmenovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Ve vozidle jsou i dvě samostatná pracoviště umožňující okamžité zpracování výsledků kontrol a jejich následnou dokumentaci.

Nové vozidlo bude operovat po celém kraji, nejčastěji u dálnice

„Výrazný nárůst kamionové dopravy, která využívá k tranzitu páteřní komunikace našeho kraje, je v posledních letech patrný. S tím souvisí také riziko vyššího počtu dopravních nehod, které způsobí řidiči kamionů. Proto je jednou z našich dlouhodobých priorit kontrola kamionové dopravy,“ vyjádřil se ředitel policie na Vysočině Radek Malíř.

Nové vozidlo budou při běžném výkonu služby i při mimořádných akcích využívat vyškolení policisté po celém kraji.

„Prioritou pro tento tým je nejen dálnice D1, ale také silnice prvních a druhých tříd, na které kamiony sjíždějí, aby se vyhnuly placení mýtného. Jedním z nejvíce zatížených úseků je silnice číslo 602, která kopíruje dálnici,“ podotkl koordinátor týmu Petr Halán.

Až dosud museli policisté při kontrolách spolupracovat s mobilními expertními jednotkami Centra služeb pro silniční dopravu. Díky novému modernímu vozidlu, které má zázemí a také všechno potřebné vybavení, mohou být kontroly mnohem častější.

Řidiči už letos na kaucích zaplatili téměř dva miliony korun

Podle Malíře speciální tým jednadvaceti policistů zaměřených na kamiony a fungující od roku 2011 dokázal už v minulosti své opodstatnění.

„V průběhu loňského roku jsme uložili celkem 218 kaucí podle zákona o silniční dopravě. Celková částka uložených kaucí dosáhla 4,2 milionu,“ zdůraznil.

Jak vypadá kontrola kamionů

Vyškolení policisté nejdříve zkontrolují, zda má řidič v pořádku doklady potřebné k řízení i doklady k nákladu. Zjišťují, zda profesionální řidiči dodržují bezpečnostní přestávky. Současně s tím vozidlo váží, kontrolují jeho technický stav i správné uložení nákladu.

„Součástí každé kontroly, kde budeme nasazovat nové vozidlo, bude zjišťování hmotnosti a zatížení náprav soupravy. Zaměříme se i na upevňování nákladu, protože řada nehod na dálnicích je spojena s tím, že z nákladního vozidla něco vypadlo,“ přiblížil vedoucí dopravní policie na Vysočině Jan Kostečka.

Důkladná prohlídka jednoho kamionu policistům zabere v průměru hodinu.

Tato čísla by nyní mohla ještě narůst. „Jen za první čtyři letošní měsíce policisté zastavili 1 975 nákladních vozidel. Při kontrolách uložili 98 kaucí v celkové výši 1 957 300 korun. Z toho 88 kaucí a 1 822 500 korun spadá Dálničnímu oddělení Velký Beranov,“ dodala Čírtková.

Řidiči zejména z třetích zemí často nedodržují bezpečnostní přestávky a falšují tachografy. Někteří na nich používají buď vypínače nebo magnety. Pokud jsou to cizinci, policisté na místě rozhodnou o uložení kauce. Ta může činit až sto tisíc korun. Jestliže jí řidič nesloží, může přijít o doklady.

Případ pak policisté oznámí příslušnému správnímu úřadu, který může udělit sankci dopravci i řidiči. Ve správním řízení hrozí řidiči pokuta až do deseti tisíc korun a roční zákaz řízení. Dopravce může dostat pokutu až půl milionu.