Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: ČIŽP

U Třebíče někdo tráví zvířata. Otravě podlehli i chránění orel a moták

  • 7
Zvířata volně žijící v přírodě na Třebíčsku jsou v ohrožení. Kdosi je tráví toxickými látkami. Jen za poslední týdny policisté prověřují okolnosti úhynu nejméně šestnácti kusů zvěře. Jedná se divoká prasata, káňata, ale také o kriticky ohroženého orla mořského nebo motáka pochopa.

K prvnímu případu otravy dravých ptáků došlo v neděli 19. března v katastru obce Mohelno. „Na poli asi třicet metrů od hranice národní přírodní rezervace Mohelnská step nastražil pachatel jako návnadu vnitřnosti s obsahem toxické látky a otrávil dvě káňata lesní,“ popsala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Uhynulý chráněný dravec moták pochop byl nalezen v neděli 9. dubna poblíž obce Stařeč v místech zvaných Zadní díly. Otráveného kriticky ohroženého orla mořského nalezl pracovník ornitologické společnosti v úterý 11. dubna u Studence poblíž rybníku Stejskal.

A hned dvanáct uhynulých divokých prasat najednou bylo nalezeno u řeky Jihlavy mezi Dolní Smrčnou a obcí Bransouze. „Také v tělech těchto zvířat byla zjištěna přítomnost škodlivých látek,“ poznamenala Kroutilová.

Po pachatelích, kteří mohli rozmístit otrávené návnady, policisté pátrají. O spolupráci žádají i veřejnost. Kdokoliv by měl k případům poznatek, měl by se ozvat na tísňovou linku 158.

„Pokládání otrávených návnad v přírodě je zakázáno. Otrava totiž nenastává jen u živočicha, který ji přímo pozře, ale také dalšího zvířete, které zkonzumuje otráveného živočicha,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Usvědčit traviče není snadné, v Česku se to dosud nepodařilo

Traviči nejčastěji používají jed karbofuran, jehož držení a používání je zakázané. Přesto je mezi lidmi stále hojně rozšířený. Dříve se používal k hubení škůdců v zemědělství, v Česku se prodával do roku 2008. Zvířata po jeho požití umírají v silných křečích.

Podle ornitologa a vedoucího Agentury ochrany přírody a krajiny v Havlíčkově Brodě Václava Hlaváče bývají otrávené návnady líčeny nejčastěji na vydry, kuny nebo lišky. Právě tito predátoři totiž obvykle loví chovná zvířata nebo ryby.

„Přestože stát hradí škody, které vydra působí na rybách, řada lidí se stále uchyluje k těmto drastickým metodám. Orel mořský bývá často nechtěnou obětí, živí se totiž mršinami a díky svému zraku je bohužel většinou první, kdo návnadu z výšky vidí,“ popisuje Hlaváč.

Případy otravy živočichů vyšetřuje hospodářská kriminálka. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat, spáchaného zvlášť trýznivým způsobem s následkem smrti týraného zvířete,“ dodala Jana Kroutilová. Pachateli hrozí až tři roky vězení.

„Zatím se v Česku nepodařilo usvědčit žádného traviče. Z podstaty věci je velmi komplikované takové případy vyšetřit a pachatele vypátrat,“ poukazuje však Václav Hlaváč. I specializovaný web mapující případy otrav zvířat karbofuran.cz má v kolonce usvědčených travičů nulu.