Policejní velitel odmítal vyšetřovat zejména případy sprejerství. Majitelům počmáraných objektů radil, ať si je umyjí a nikde to  nehlásí. Ilustrační snímek

Policejní velitel odmítal vyšetřovat zejména případy sprejerství. Majitelům počmáraných objektů radil, ať si je umyjí a nikde to nehlásí. Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Policie propustila velitele v Náměšti. Zametal případy kvůli statistice

  • 1
Z pozice velitele policejního obvodního oddělení v Náměšti nad Oslavou musel odejít Jan Diblík. Od policie byl propuštěn, protože kvůli líbivým statistikám přikazoval podřízeným, aby neevidovali některé drobnější případy, a odrazoval poškozené od jejich nahlášení. Nepomohl mu ani soud.

Ani Krajský soud v Jihlavě při odvolání proti rozsudku okresního soudu v Třebíči neuvěřil jeho obhajobě a uznal jej vinným ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Uložil mu, stejně jako okresní soud, opět pokutu dvacet tisíc korun. Snížil však délku trvání náhradního trestu, pokud by Diblík pokutu nezaplatil. Okresní soud žádal rok vězení, krajský soud to změnil na dva měsíce.

"Když byl na světě pravomocný rozsudek, nadřízený policisty Jana Diblíka ho propustil ze služebního poměru. A to bez nároku na výsluhu. Stalo se tak 23. září. Zákon o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů stanoví, že pokud byl takový příslušník pravomocně odsouzen za úmyslný trestný čin, je nutné zahájit řízení o jeho propuštění," uvedla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. Diblík u policie pracoval od roku 1994.

V současnosti už je ukončené výběrové řízení na pozici policejního vedoucího obvodního oddělení v Náměšti nad Oslavou. "Byl tam jmenován Martin Janda," uvedl šéf policistů na Třebíčsku Petr Tomášek. Sám Diblík odmítl rozhodnutí krajského soudu komentovat.

Pachatel se stejně nezjistí, přemlouval poškozeného Diblík

Na Diblíkovo jednání upozornili jeho podřízení. Kolotoč vyšetřování uvnitř policie, do něhož se vložila Generální inspekce policejních sborů, a soudních tahanic spustily události z počátku loňského roku.

Podle vnitřního šetření policie chtěl mít Diblík jako čerstvý šéf náměšťského oddělení, kam nastoupil na podzim 2011, pěkné statistiky. A tak některé případy nezanesl do databáze, následně se ani neprošetřovaly (čtěte zde).

Začalo to tím, že neumožnil věnovat se případu z Náměště. Majiteli garáže na samém počátku ledna 2012 někdo nejdříve nastříkal do vodicích lišt u vrat montážní pěnu, potom posprejoval vrata a stěnu garáže.

V textu rozsudku stojí, že Diblík poškozeného majitele přesvědčil, aby to policii oficiálně neoznamoval. Že se pachatel stejně nezjistí. Uvedl, že je jako vedoucí ve funkci krátkou dobu a chce, aby jeho podřízení policisté dostali odměny za dobře vykonanou práci. Že se neobjasněním trestné činnosti zhorší statistika.

Umožnil pachatelům vyhnout se postihu za uvedené přečiny

O několik dní později, 6. ledna 2012, se na oddělení obrátila starostka Koněšína Hana Žáková s tím, že má obec postříkanou informační tabuli s poutačem na zastávku lodní dopravy. Diblík ji podle textu rozsudku přesvědčil, aby Koněšínští tabuli něčím umyli a případ opět nehlásili.

Proti Janu Diblíkovi svědčilo už před okresním soudem osm svědků. Policista se v soudní síni vůči obviněním ohradil. Řekl, že nezískal žádný majetkový prospěch. Že tyto případy, kvůli kterým se dostal až k soudu, by se stejně ve statistikách neprojevily. A koneckonců by ani nemohly mít vliv na výši případných odměn.

"Konečná statistika mě netrápí, vždy mi šlo o objasněnost, přičemž pro mě bylo důležité, aby v Náměšti byla vysoká," sdělil před časem okresnímu soudci. Řekl také, že na poradách požadoval navýšení počtu policistů.

Krajský soud ale vzal v potaz svědecké výpovědi a Diblíka opět odsoudil. Zdůraznil, že je špatně, když se nikdo na policejním oddělení v Náměšti nepídil po tom, kdo ničil garáž ve městě nebo informační tabuli u Koněšína. "Umožnil pachatelům vyhnout se postihu za uvedené přečiny," konstatoval zástupce Krajského soudu v Jihlavě.