Dopravní akce policie na Vysočině byla zaměřená na motorkáře.

Dopravní akce policie na Vysočině byla zaměřená na motorkáře. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie si na Vysočině posvítila na motorkáře. Pokutu platil každý druhý

  • 59
Za dvě hodiny 76 kontrolovaných řidičů. U nich 35 zjištěných přestupků. Taková byla dopravní akce policie na celé Vysočině zaměřená na motorkáře. Po celém kraji na ně číhalo čtrnáct hlídek, přestupky v provozu hlídali i tři policisté na motorkách.

"Motorkářská sezona teprve začíná, ale přesto už na Vysočině evidujeme 26 nehod motocyklistů. Jeden motorkář při nich zemřel, tři se těžce zranili a dalších devatenáct se zranilo lehce," uvedla policejní mluvčí Monika Pátková.

Policisté se při kontrolách zaměřili na rychlost a na technický stav motorek. Nechávali řidiče také dýchnout kvůli alkoholu a chtěli vidět třeba i lékárničky. "Na lékárničku se moc z nich nekouká a že jí mají prošlou, zjistí až při silniční kontrole," přiblížil jihlavský dopravní policista Tomáš Procházka. Sobotní odpoledne strávil za řidítky. Pendloval mezi Jihlavou a Stonařovem na policejní motorce, hlídal dopravu a když zjistil přestupek, navedl jeho autora k hlídce do Čížova.

"Kdybych věděl, že je nějaká akce, nikam bychom nejeli"

Nejčastějším přestupkem motorkářů byla jako obvykle rychlost. Dodržet devadesátku mezi vesnicemi se jim příliš nedařilo a padesát v obcích také nejel každý. "Ale většinou na motorky sedávají lidé, kteří se při pěkném počasí jedou někam projet. Nejsou to blázni, kteří by riskovali," poznamenal Procházka. Proto policisté několika řidičům pouze domluvili.

"Pět let mě nezastavili na motorce, byl jsem překvapenej, co se to děje. Kdybych věděl, že je nějaká akce, asi bychom nikam nejeli," smál se motorkář z Brna, který vyrazil na projížďku na Vysočinu a zpět se svou přítelkyní.

Od policistů si vysloužil pochvalu za reflexní bundu. "Kdysi mě trefil člověk s Fordem, vůbec mě neviděl. Proto jsem si jí pořídil," vysvětloval.

"Já jsem letos venku na motorce teprve podruhé. Ale jezdím klidně, nejsem žádnej blázen. Nevadí mi, že mě stavěli," usmíval se další motorkář z Jihlavska. Právě on si ale vysloužil varování od Tomáše Procházky. "Co ta rychlost? To bylo hodně na hraně," byl k němu hodně mírný.

Další motorkáři se příliš nezalamovali s předjížděním. Heslem, že plná čára není zeď se jich řídila spousta. "Je to druhý nejčastější přestupek. Předjíždět s motorkou na plné čáře je něco jiného než v autě, je to daleko rychlejší. Ale přestupek to je," dodal Procházka.

"Jestli dělají motorkáři více přestupků než řidiči v autech? Asi ne. Motorkářů ale na silnicích jezdí mnohem méně než řidičů v autech," přemýšlel policista.

1,8 promile a přes kruhový objezd středem

Ve službě sedí na motorce skoro každý den. A je neustále v provozu. "V tom oblečení, co mám na sobě, se moc dlouho stát nedá. Hlavně na sluníčku je v něm strašné vedro. Pokud to jde, tak jezdím. Zastavuju jen pokud zjistím přestupek a potřebuju ho vyřešit," vypráví.

Říká, že služba na motorce je stejná jako v autě. Jediný rozdíl vidí v tom, že motorka je v provozu obratnější, rychlejší a má lepší akceleraci. Většina dnů na silnici je podle něho stejně klidná.

I když jednou za čas se objeví opravdový blázen. "Jako asi před třemi týdny ve Žďáře nad Sázavou. To jsem zahlédl, jak motorkář prosvištěl kruhový objezd rovně přes travnatý střed. Když jsem ho pak na benzině kontroloval, nadýchal 1,8 promile. To je na motorce mazec, někteří motorkáři jsou fakt střelci," konstatoval.