Lukáš Komárek (vpravo) by se rád vrátil do práce. Firma o něj ale nestojí.

Lukáš Komárek (vpravo) by se rád vrátil do práce. Firma o něj ale nestojí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ani po verdiktu Ústavního soudu muže v práci nechtějí. Teď se soudí o mzdu

  • 27
Zaměstnanec nadnárodní společnosti Mann+Hummel Lukáš Komárek, který uspěl až u Ústavního soudu se sporem o své pracovní místo, se dál soudí. Žádá náhradu ušlé roční mzdy. Firma ho zpět nevzala a pro úřad práce je po rozhodnutí soudu zaměstnaný.

Ušlá mzda by podle Komárka měla dosahovat částky 284 tisíc korun hrubého. Sumu vypočítali s advokátem Lubošem Klimentem z potvrzení o zaměstnání, které Komárek v minulosti dostal. Případ řeší Okresní soud Třebíč a rozhodnout by měl v březnu.

Právní zástupkyně žalované firmy Pavla Cibulková ani personální ředitel Lubomír Krátký nechtěli celou situaci v úterý po soudu nijak komentovat.

Lukáš Komárek ze Starče je ve sporu se svým zaměstnavatelem už několik let. Celou dobu prý žije v existenční nejistotě, neboť do loňského verdiktu Ústavního soudu nevěděl, jestli je v Mann+Hummelu zaměstnaný. To mu komplikovalo případné hledání jiné práce.

A nemá klid ani poté, co Ústavní soud v odůvodnění svého precedenčního rozhodnutí naznal, že je naprosto jasné, že zaměstnancem společnosti Mann+Hummel v Nové Vsi stále je. Firma ho totiž do práce ani tak pustit nechce (o rozhodnutí soudu zde).

Kvůli svatbě chtěl větší jistotu, o práci přišel

Komárek začal pracovat v Mann+Hummel v roce 2009. Firma mu následně více než dva roky prodlužovala smlouvu na dobu určitou. Vždy o několik měsíců. Když se na ni Komárek obrátil, že by podle zákoníku práce chtěl změnit poměr na dobu neurčitou, situace se vyhrotila.

„Zaměstnavatel s ním zametl a od 1. ledna 2012 ho nepustil do práce. Dle Ústavního soudu měl Mann+Hummel dva měsíce na to, aby neustálé prodlužování obhájil u soudu. Jenže to neudělal. A proto má můj klient smlouvu na dobu neurčitou,“ uvedl Komárkův advokát Luboš Kliment.

Lepší jistotu práce chtěl Lukáš Komárek proto, že se plánoval v dubnu 2012 ženit a založit rodinu. „Místo jistoty práce s ním ale manželka sdílí mnoholetý spor, v rodině je nezletilé dítě a málo peněz,“ upozorňuje advokát.

Úřad práce teď podle něj navíc s ohledem na vydaný nález Ústavního soudu přezkoumává Komárkovo možné vyřazení z evidence uchazečů o podporu v nezaměstnanosti s odůvodněním, že je stále zaměstnán.

„Navíc reálně hrozí, že bude nucen vrátit podporu v nezaměstnanosti vyplacenou v minulých čtyřech letech. Aby toho nebylo na vyučeného seřizovače málo, tak musí hradit soudní poplatky v dalším soudním řízení o náhradu mzdy,“ podotýká advokát. A poukazuje na fakt, že Mann+Hummel stále hledá nové zaměstnance i v Komárkově specializaci.

Komárek se před soudní síní snažil právní zástupkyni firmy a personalistu oslovit, zda by přece jen nemohl nastoupit do práce. „Řekli mu, že ani omylem,“ uzavřel advokát Kliment.