Hackeři vytvořili podvrh internetové adresy firmy a rozeslali bezpočet dopisů, ve kterých vyzývají k zaplacení údajné pohledávky ve výši 6111, 53 korun. Ilustrační foto

Hackeři vytvořili podvrh internetové adresy firmy a rozeslali bezpočet dopisů, ve kterých vyzývají k zaplacení údajné pohledávky ve výši 6111, 53 korun. Ilustrační foto | foto: repro

Dílo hackerů: podvodný e-mail kazí dobré jméno třebíčské firmě

  • 2
Desítky telefonátů od naštvaných nebo rozpačitých lidí musejí od pondělka vyřizovat v třebíčské společnosti Elektro Vostal. Hackeři vytvořili podvrh internetové adresy firmy a rozeslali bezpočet dopisů, ve kterých vyzývají k zaplacení údajné pohledávky ve výši 6111, 53 korun.

„Už jsem to byl oznámit na policii. Jednoznačně jde o poškozování jména naší firmy. Hackeři uvádějí zahraniční číslo účtu. Formulace dopisu působí jako bankovní zpráva. Hackeři doufají, že se někdo nechá nachytat a peníze pošle,“ uvedl spolumajitel Petr Vostal a upozornil, že je důležité na mail nereagovat.

Policie si celou věc převzala. „Vzhledem k tomu, že jde o čerstvou záležitost, nemůžu zatím říct, jakou právní kvalifikaci stanovíme. Případem se začnou zabývat naši specialisté. Počítačová kriminalita je bohužel čím dál častější, případy obdobného charakteru jsme v nedávné minulosti už šetřili,“ uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

„Od pondělka se mi ozvalo okolo šedesáti lidí, kterým podvodný mail přišel,“ řekl Vostal. Princip je stejný, jako když z pošty někdo posílá zásilku s adresou odesílatele někoho jiného.  „Navíc součástí mailu jsou zazipované přílohy, po jejichž otevření se do počítače dostává virus trojský kůň,“ upozornil Vostal.

V textu podvodného mailu jsou pravopisné chyby, místy je formulovaný "kostrbatě".

E-mail nabízí dobrovolně uhradit celou pohledávku do čtvrtka 26. června. Upozorňuje na fakt, že se tak lze vyhnout soudnímu sporu. Kdo nezaplatí včas, tomu se jeho pohledávka podle mailu automaticky mění na nově vzniklý spotřebitelský úvěr.

Nechybí i výhružný dovětek, že "potom jsme oprávněni zahájit kroky zaměřené na včasné vracení nesplaceného úvěru". V přílohách mailu mají být kopie smlouvy a podrobný výpočet.

Většinou je podvodný mail podepsaný Adamem Klisztem, vedoucím odboru vymáhání pohledávek. Ale bývá uvedena i Anna Rychetská nebo Božena Šálková. Je uvedeno také telefonní číslo, které je ovšem vypnuté.

"Hledáme způsob, jak šíření mailu zamezit. Celá situace je pro nás velmi nepříjemná," dodal Petr Vostal.