Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Laciný trik s vracením peněz vydělal podvodníkovi stovky tisíc korun

  • 44
S pořádným balíkem peněz odešel z jedné domácnosti v krajském městě Vysočiny podvodník, který se vydával za zástupce energetické firmy. Devětasedmdesátiletého důchodce okradl přibližně o 300 tisíc korun.

Policisté v Jihlavě pátrají po pachateli, který okradl seniora. „Pod záminkou vrácení přeplatku za energie v částce 2 000 korun se dostal do obytné části rodinného domu v Jihlavě. Pachatel seniorovi řekl, že má pouze pětitisícovou bankovku a potřebuje tedy příslušnou částku vrátit zpět,“ popsala začátek celého případu policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jaké lsti využívají podomní podvodníci

Nejčastěji se jedná o různé legendy ­­tohoto typu: doručení údajného přeplatku za elektřinu, vodu nebo plyn, vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku nebo jiné dávky.

Další podvodníci se mohou vydávat za prodejce a nabízet seniorům různé zboží za výhodné ceny, mohou se vydávat i za zdravotnický personál, sociální pracovnice nebo různé řemeslníky a kontrolory vodoměrů či elektroměrů.

Objevují se i případy, kdy se lidé vydávají za rodinné příslušníky a požadují pro vymyšlené příbuzné peníze.

Důchodce muži vyhověl a peníze mu rozměnil. „Podvodník tak ovšem zjistil, kde má senior uschované peníze a následně nezjištěným způsobem odcizil ze skříňky v kuchyni obálku s finanční hotovostí ve výši zhruba 300 000 korun,“ dodala mluvčí. Důkazy, jakým by mohl být třeba záběr z malé domácí kamery či snímek z mobilu, nejsou v tomto případě k dispozici.

Policisté i ve vazbě na tento případ znovu důrazně upozornili, aby si lidé dávali pozor. „Této trestné činnosti lze úspěšně zabránit. Všichni osaměle žijící senioři musí dodržovat základní pravidlo, tedy nikoho cizího do bytu nebo do rodinného domku v žádném případě nepouštět.

Při prvním podezření, že se do bytu nebo rodinného domku chce pod nějakou záminkou dostat cizí osoba, mohou ihned bez obav informovat policii na lince tísňového volání 158,“ doporučila Dana Čírtková.

Senioři a nejen oni by podle ní měli mít na paměti, že žádné tyto přeplatky nikdy nepředávají zástupci energetických nebo plynárenských společností v hotovosti. „Takže vždy jde o podvody ze strany osob, které s těmito legendami vystupují,“ uvedla policejní mluvčí.