Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Daniel Beran, MAFRA

Podvodník se vydával za úředníka, důchodci „prodal“ slevu na stravování

  • 0
O tisíc korun připravil v Jihlavě neznámý muž invalidního důchodce. Představil se jako zaměstnanec magistrátu a slíbil mu dva tisíce měsíčně na stravování. Vzal si peníze na kolek a už se neobjevil. Okradených může být víc, důchodce se kvůli tisícikoruně na policii neobracel. Varuje ale ostatní.

Sedmapadesátiletý Jiří Doubek si v úterý v poledne pochutnával na obědě, který mu chvilku předtím přivezla pečovatelka z jihlavského centra sociálních služeb, když se ozval zvonek.

„Šel jsem ke dveřím a za nimi stál muž ve věku asi třiceti let. Bylo teplo, takže měl na sobě jenom tričko a kraťasy. Prostě to, co se teď v tom horku nosí,“ pustil se do vyprávění svého příběhu. „Pozdravil a představil se jako pracovník magistrátu. Prý mi přišel říct, že mám nárok na příspěvek,“ pokračoval.

Vysočinské případy podvedených seniorů

  • Pět let za mřížemi stráví bývalá pošťačka Drahomíra Sedmíková, která v letech 2011 a 2012 připravila duševně nemocnou důchodkyni nejen o celoživotní úspory v řádech stovek tisíc korun, ale donutila ji dokonce na sebe přepsat byt. I když měla do vězení nastoupit už do půlky července, ještě v polovině prázdnin se trestu vyhýbala.
  • Tři roky dostával 85letý důchodce z Jihlavy od společnosti Direkt Market nabídkové katalogy. Pravidelně si od ní každých čtrnáct dní objednával léky a další zboží. A stále marně čekal, že mu společnost pošle i výhru 250 tisíc korun, kterou mu neustále slibovala, pokud si koupí další zboží.
  • Před čtyřmi lety přišla v jihlavské Benešově ulici k 88leté důchodkyni žena, jež si chtěla půjčit peníze na odtah poškozeného vozidla. Jako zástavu jí tehdy nechala svou kabelku a tvrdila, že v ní jsou dolary. Seniorka jí půjčila 22 tisíc korun, ale na ženu už čekala marně. V kabelce žádné dolary nebyly.

Přesně přitom věděl, ze které jídelny mu obědy dovážejí. „Chtěl vidět výpis, že jsem zaplatil za celý měsíc, a pak řekl, že je to v pořádku, že na ten příspěvek opravdu nárok mám. Jen je ještě potřeba na žádost nalepit kolek za 625 korun,“ vybavil si.

Když důchodce odvětil, že žádný takový doma nemá, mladý muž se nabídl, že pro něj zajde a hned se zase vrátí, aby žádost společně dokončili. „Neměl jsem drobné, tak jsem mu dal tisíc korun a on odešel. Ještě jsem ho upozorňoval, že musím za chvilku odjet do nemocnice na dialýzu. Ujistil mě, že to stihne. Jenže už jsem ho neviděl,“ povzdechl si Doubek.

To, že naletěl podvodníkovi, definitivně pochopil ve chvíli, kdy odjížděl na pravidelný zákrok do nemocnice a muž se neobjevil. „Ještě že jsem ho aspoň nepustil do bytu, všechno jsme vyřizovali mezi dveřmi. Mohl jsem možná dopadnout i hůř,“ dodal smutně.

Svůj příběh se rozhodl zveřejnit jen proto, aby ostatní varoval. „V životě jsem přišel už o víc než o tisícovku, ale je to strašná lumpárna. Byl jsem rozhozený, chvátal jsem, abych stihl včas dialýzu a přestal jsem být ostražitý,“ krčil rameny.

Navíc ho zlákala i vidina toho, že by měsíčně mohl ušetřit dva tisíce. „Na policii jsem to ani nehlásil. Nechtělo se mi podstupovat celou tu proceduru, která s tím souvisí,“ přiznal Doubek.

Nikomu cizímu neotvírat, zní jednoduchý recept

Že u jeho dveří ten den rozhodně nezvonil pracovník magistrátu, potvrdil také mluvčí radnice Radek Tulis.

„Jednak se při kontaktu s klienty prokazují průkazem, ale především v případech tohoto druhu jedná úřad zcela jinak,“ uvedl. „Pokud by s takovou nabídkou ke klientům přicházel, bylo by to korespondenčně, nikoliv osobně. Podle sdělení vedení odboru sociálních věcí Magistrátu města Jihlavy v úterý žádný takový pracovník v terénu nebyl. Ani nedoprovázel někoho, kdo by něco takového seniorům mohl nabídnout,“ ujišťoval.

Ředitelka Integrovaného centra sociálních služeb Alena Řehořová o dalších podobných případech neví. „Žádný nám doteď nikdo nenahlásil. A myslím, že pokud by k něčemu takovému došlo, určitě by zavolal buď klient sám, nebo někdo z rodiny,“ přesvědčovala.

„Panu Doubkovi jídlo vozíme, to je pravda. A jelikož máme auta označená, asi není až tak těžké si vyhlédnout, kam pečovatelky s obědy pravidelně chodí,“ zamýšlela se nad tím, jak mohl podvodník přijít k informaci, že důchodce odebírá obědy právě od ICSS.

Před podobnými návštěvami, jakou měl podvedený senior v úterý, magistrát důrazně varuje. „Obecně by veřejnost měla mít na paměti, že nikdo nepůjde až k vám domů, aby vám něco dal. Téměř vždy je to proto, aby vám něco vzal. V ‚lepším‘ případě prodal,“ apeloval Tulis.

Zároveň doporučil, aby lidé neotvírali a nekomunikovali s neznámými a nezvanými návštěvníky. „Veškeré nabídky by měli nekompromisně odmítat a obratem volat městskou policii. Připomínáme, že v Jihlavě platí tržní řád, který zakazuje podomní a pouliční prodej,“ doplnil.