Jihlavský magistrát koupil budovu bývalé vojenské správy v roce 2008 za 14...

Jihlavský magistrát koupil budovu bývalé vojenské správy v roce 2008 za 14 milionů korun. Už o tři roky později však naznal, že ji nepotřebuje. Od té doby se jí marně snaží zbavit. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dům, který nikdo nechce. Jihlava se ho marně snaží zbavit už několik let

  • 0
Budovu bývalé vojenské správy v centru Jihlavy se magistrát snaží prodat už roky. A nyní je znovu k mání. Podnikatel, který ji před časem vydražil za necelých šest milionů korun, sjednanou sumu městu nezaplatil.

Tento nákup nebude patřit v historii Jihlavy k těm nejvydařenějším. Před necelými osmi lety si město za 14 milionů korun koupilo od ministerstva obrany budovu bývalé vojenské správy v ulici U Mincovny.

Stavbu v centru potřebovalo k tomu, aby sjednotilo své kanceláře rozeseté po vícero místech ve městě. Alespoň tak tehdy nákup zdůvodňovalo.

„Předpokládám, že na její rekonstrukci nebude potřeba horentní suma peněz,“ nechal se slyšet tehdejší náměstek primátora a současný radní Martin Hyský (ČSSD).

Jenže jeho předpoklad byl minimálně naivní. Dnes město mluví o tom, že celková oprava vyjde až na šedesát milionů korun, což je nad jeho finanční možnosti. Proto je nyní budova prázdná a od roku 2011 se ji město pokouší neúspěšně prodat.

Město testuje zájemce

Naposledy bývalou vojenskou správu vydražil za 5,75 milionu korun Petr Žižka. Z částky však splatil pouze půl milionu, zbylé peníze už neposlal. Proto nyní město činí další pokus. Budovu opět nabídne zájemcům, tentokrát ještě společně se sousedním, památkově chráněným domem. Dohromady chce za objekty s adresami U Mincovny 8 a 6 minimálně devět milionů korun.

„Cena je pro spoustu potencionálních investorů odrazující. Tyto domy musíme prodat za sympatických podmínek. Například šestka nemá stavebně historický průzkum a další věci, které jsou potřeba. Je to dům na původních gotických základech s renesančním patrem,“ vyjmenoval překážky zastupitel a architekt Jaroslav Huňáček (ODS).

„Ta cena je tak vysoká, že se obávám, že to nikdo nekoupí. Ty objekty jsou na úplnou rekonstrukci,“ přidal se k němu Daniel Mayer (ANO).

Podle náměstka primátora Jaromíra Kaliny jde ze strany města o jakýsi pokus. „Při poslední dražbě byl zájemce, který chtěl vydražit oba dva objekty. Takže testujeme zájem,“ zdůvodnil postup města.

Pronájmy v centru nelákají

Kromě vysoké sumy, kterou by kupec musel vložit do rekonstrukce, mají obě budovy ještě několik dalších nevýhod. Jednou z nich je dopravní dostupnost a horší možnosti parkování.

Podle realitních makléřů je toto všeobecný problém nemovitostí v historickém centru krajského města. I proto zde panuje například v oblasti nabídek pronájmů kancelářských prostor převis nabídek nad poptávkou.

„Pronájmů je zde volných tolik, protože není zajištěno parkování pro nájemníky. Když potřebují zajet k různým obchůdkům nebo provozovnám, tak se to nedá. Na náměstí se například může bez poplatku stát jen chviličku, třeba půl hodiny. Ale to někdy nestíháte. A strážníci tu hodně chodí, dají botičku nebo lístek, pokud předpis porušíte,“ řekla realitní makléřka Ivana Stránská ze společnosti Prima reklama.

Podle dalšího makléře, Michala Ustohala ze společnosti Quick expert, by se případnému zájemci mohlo vyplatit přestavět bývalý administrativní objekt armády na dům s byty.

„Pořád trvá zájem o bydlení v centru. Byty by se zde prodaly. Ostatně budova bývalých Pozemních staveb ve Věžní ulici byla také kancelářská a nyní se předělává na byty,“ dává příklad Ustohal.