Práce na opravě barokní památky v Počátkách jsou už v plném proudu. Výběrové řízení ale provází pochybnosti. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Počátkům hrozí žaloba kvůli opravě vzácné historické kašny

  • 3
Probíhající obnovu historické kašny v Počátkách provázejí emoce a kritika. Radnice podle kritiků zpackala výběrové řízení, zvažují dokonce žalobu. Město to ale odmítá.

Radnice na obnovu památky - barokního sousoší a kašny svatého Jana Nepomuckého z roku 1720 na Palackého náměstí - vypsala letos v březnu výběrové řízení na první etapu její obnovy. Do něj se přihlásili čtyři uchazeči.

Z nich hodnotící komise složená z odborníků vybrala jako vítěze s nejnižší cenovou nabídkou žirovnickou společnost Arkáda. Rada města ale její rozhodnutí nerespektovala a jako vítěze nakonec určila druhého uchazeče v pořadí, akademického sochaře Siegela za zhruba 1,5 milionu korun.

"Ten ale přitom paradoxně jako jediný nevyplnil všechny položky rozpočtu a naopak nacenil některé položky, které tam nebyly. Ignoroval přitom plánované dvě etapy obnovy a nabídl údajně obnovu komplexní, a to kupodivu za méně peněz než ostatní uchazeči za první etapu," tvrdí obyvatelka města Počátky Hana Konvalinková. Ta se o problém začala zajímat z vlastní iniciativy: o obnovu kašny dlouhodobě usiluje a publikuje o ní.

Městu to podle jejího tvrzení samozřejmě přišlo výhodné. Zvlášť když kašna má být obnovena do komunálních voleb a nebude třeba vypisovat další výběrové řízení na druhou etapu. "Co provedli s výběrovým řízením, je zhůvěřilost," dodává Konvalinková.

Podle ní město při výběrovém řízení postupovalo netransparentně a diskriminačně tím, že vybralo odlišnou nabídku, která nesplňovala stanovené podmínky a tím porušilo zákon. 

Veřejnost i zástupci původně vybrané firmy podle Konvalinkové na netransparentnost výběrového řízení poukázali na jednání zastupitelstva a požadovali zrušení soutěže. Tento návrh ale zastupitelstvem těsně neprošel.

Konvalinková se obává, že obnova kašny schválená radními bude pouze "kosmetická" a nezaručí její trvanlivost na další desetiletí. "Bazén kašny protékal a tím, že nebyl rozebrán a nevzniklo nové podloží, je pravděpodobné, že bude zanedlouho protékat znovu," míní Konvalinková.

Podle ní navíc z nabídek, které město původně požadovalo v rámci obnovy, vypadl požadavek na vytvoření kopií barokních soch na kašně. "Jelikož byl jejich stav havarijní, zrestaurování nezaručí trvanlivost a sochy budou po čase znehodnoceny," upozorňuje obyvatelka města.

Starosta pochybení odmítá

Starosta Počátků Karel Štefl ale pochybení radnice odmítá a sám je přesvědčen, že obnova kašny bude provedena kvalitně a v dostatečném rozsahu.

"Výběrové řízení považuju za transparentní a nediskriminační. Jediné, co možná nebylo šťastné, bylo na začátku nastavení limitu položkového rozpočtu, což se ale ukázalo až posléze," tvrdí Štefl.

Podle něj chce město kvalitní rekonstrukci, protože se jedná o významnou památku. "Ale řešili jsme také ekonomické hledisko. Proto nám přišlo výhodné, když nám renomovaný odborník, který má s podobnými opravami navíc zkušenosti, nabídl, že ji zpracuje komplexně v jedné etapě," uvedl starosta.

"Většinou se sice respektuje rozhodnutí odborné komise, ale je to jen doporučení. Poslední slovo má rada města, která se nakonec většinově rozhodla jinak a za tím si stojí," dodal Štefl.

Žirovnický sochař a restaurátor Petr Tůma - neúspěšný, původně vítězný kandidát - zvažuje žalobu, kterou chce výběrové řízení napadnout. "Hned na začátku, jak výběrové řízení proběhlo, jsem podal podnět k šetření na úřad pro hospodářskou soutěž, ale smetli to ze stolu, že se nebudou zabývat zakázkou malého rozsahu. I ty by ale měly být transparentní a nediskriminační, což v tomto případě podle mě nebylo," tvrdí Tůma.

Oprava kašny není jediným problémem, který město musí řešit. Kvůli údajné diskriminaci muselo zrušit výběrové řízení na opravu Palackého náměstí za téměř 20 milionů korun. Jeho oprava plánovaná na letošní červen se tak posune nejdříve až na příští jaro.