Výzva Děkujeme, odcházíme na Vysočině oslovila stovky lékařů. Ilustrační foto

Výzva Děkujeme, odcházíme na Vysočině oslovila stovky lékařů. Ilustrační foto | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Po výpovědích zbude Vysočině funkční jen Pelhřimov a špitály u sousedů

  • 2
Výpovědi lékařů řeší celý stát, ale nejvíc ji pocítí nemocnice na Vysočině. Kraj jich má pět a všechny přijdou o 391 lékařů ze 648. Na výzvu lékařských odborů odejdou k 1. březnu. Akutní případy v kraji pak bude řešit jen Pelhřimov, pomoc čeká i v sousedních krajích.

Výpovědi lékařů řeší celý stát, ale nejvíce ji pocítí právě nemocnice na Vysočině. Je tam pět krajem řízených nemocnic a ty chce opustit 391 lékařů ze 648. Přidali se k výzvě lékařských odborů a odejdou k 1. březnu. Akutní případy se budou řešit jen v Pelhřimově.

Vysočina je specifická. Je tu pět krajem řízených nemocnic a jedna malá soukromá. "Pokud lékaři odejdou, tak na Vysočině zůstane omezeně funkční pro akutní péči Nemocnice v Pelhřimově. V Novém Městě, Jihlavě, Třebíči a Brodě nebudou přijímat pacienty na intenzivní péči, ARO, JIP," vyjmenoval hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

"Které provozy ředitelé udrží a v jakém režimu, o tom se s nimi budeme bavit na konci ledna," konstatoval.

"Důležití jsou anesteziologové, chirurgové, porodníci. Ty nenahradí patologové, ambulantní nebo rehabilitační doktoři," zdůraznil Běhounek.

Cesta do sousedních krajů

Z Vysočiny by lidé mohli do fakultních špitálů v Brně, Hradci Králové nebo Českých Budějovicích. S těmi už Běhounek jednal. "I tam bude péče omezená," sdělil hejtman.

Hejtmanství prakticky nic nezmůže. Lékaři chtějí víc peněz a ty jim kraj nedá. "Přesto jednám s lékaři, sestrami i dalšími zaměstnanci našich nemocnic, aby zůstali," podotkl Běhounek.

Ani náměstek hejtmana Libor Joukl neví, co se v kraji bude dít. "Co bude, to neodkážeme říci, dokud nebude 1. března. To zjistíme skutečně, kolik lékařů nepřišlo do práce." řekl.

ODS ponouká kraj k akci

S postojem krajských špiček ČSSD nesouhlasí krajský šéf ODS Ivo Strejček. "Kraj musí se situací něco dělat. Nelze se tvářit já nic, já muzikant. Kraj zřizuje nemocnice. Má za ně odpovědnost. Ono je k zamyšlení, proč právě na Vysočině, kde jsou všechny nemocnice řízené krajem, odchází nejvíce lékařů. Ať si ČSSD spočítá, kolik vydala za proplácení regulačních poplatků. Mohli tyto peníze použít třeba na platy lékařů," míní Strejček.

Obdobně to vnímá předseda TOP 09 na Vysočině Jiří Blažek. "Řešení problému není jen na státu. I naše vládnoucí krajská garnitura ČSSD se musí zapojit. Měla by řešit provoz nemocnic, kde ušetřit, jakou péči poskytovat, zda nepřevést část péče privátním subjektům," pravil Blažek.