Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: archiv: ČT Černé ovce

Hackeři zaútočili na bezdrátové sítě. Tisíce lidí v Česku se nepřipojí

  • 29
Tisíce lidí a firem v Česku mají od soboty problémy s internetovým připojením. Zákazníci, kteří využívají bezdrátové připojení od společnosti M-Soft, přišli po útoku hackerů o nastavení modemů a antén. Například jen na Jihlavsku se to aktuálně týká zhruba 1 500 domácností. A další jsou v ohrožení.

První takzvaný DoS útok (odepření služby - pozn. red.) přišel v noci z pátku na sobotu. „Určitě není náhoda, že se to stalo zrovna v pátek třináctého,“ jsou přesvědčeni v jihlavské firmě M-Soft, kterou od víkendu bombardují stovky telefonátů rozzlobených klientů.

„Technici jsou tady od sobotní noci prakticky nepřetržitě. Stáhli jsme i hardwarové techniky, aby pomohli těm internetovým. Snažíme se vyřídit všechny telefony, ale linky jsou přetížené,“ přiznává Daniela Mašková z obchodního oddělení firmy.

A co konkrétně útok, který podle firmy přišel s největší pravděpodobností ze serverů mimo Evropskou unii, způsobil? „Jedná se o útoky na antény určitého výrobce, které jsou nejen na území České republiky, ale po celé Evropě,“ vysvětluje vedoucí internetového oddělení M-Softu Jaromír Pavlíček.

„Prostě napadené počítače, které byly ve stavu vyčkávání, dostaly příkaz a zaútočily na naše DNS servery. Nebyl to ale útok přímo jen na naši firmu, víme, že podobné problémy mají třeba taky v Pardubicích, v Děčíně či na Náchodsku,“ doplňuje.

Oprava trvá patnáct minut

První útok se sice podařilo odrazit, ovšem krátce nato přišel další. „Myslíme si, je to taková naše domněnka, že ten první měl být jen maskovací. Druhý už potom sice nebyl tak úderný, ovšem dostal škodlivý software do klientských antén a ty se okamžitě staly útočícími. Začaly ho posílat dál v rámci naší sítě. Takže teď už na nás neútočí nikdo ze světa, nýbrž naše vlastní antény,“ upozorňuje Pavlíček.

Podle něj to neznamená, že by útoky likvidovaly servery, ale šíří se skrze síť mezi ostatní zařízení a ta se pak pod tlakem resetují. Jinými slovy se modemy zákazníků dostanou do továrního nastavení, smažou se.

„Je to, jako bychom zákazníkovi prodali krabičku bez konfigurace pro připojení k naší síti. Taky nebude fungovat,“ tvrdí internetový technik. „Takto infikovaných antén může být klidně sto procent, což znamená tisíce uživatelů,“ dodává.

Aktuálně jde podle něj ovšem „jen“ o nějakých patnáct set koncových zákazníků, i když tohle číslo může ještě narůstat.

„Každopádně to znamená, že k patnácti stům lidem musíme dojet, smazat vir a provést novou konfiguraci, nové nastavení. To je sice otázka 15 minut, jenže když to vynásobíte patnácti sty domácnostmi, je jasné, že to zabere několik dnů,“ upozorňuje Pavlíček.

Firma prosí o trpělivost

Už nyní je prý jasné, že k některým zákazníkům se technici dostanou možná také až za dva týdny. „Opravdu neumíme říct, jak dlouho to potrvá. Máme zhruba 15 techniků v terénu a dalších 15 lidí řeší situaci přímo na firmě. Některé přípojky opravujeme vzdáleně. Nic jiného teď prakticky neděláme,“ líčí technik s tím, že přednost mají při řešení problému firmy, školy či obecní úřady. „Náklady na opravy půjdou do stovek tisíc korun.“

Zákazníkům začal M-Soft v posledních hodinách posílat nově i informační SMS s pokynem, jak dát co nejrychleji vědět na e-mail fakturace@m-soft.cz, že se problém týká právě jich domácnosti.

„Já vím, že když někomu nejde internet, tak je těžké posílat e-mail, proto je žádáme, aby zkusili jiný způsob. Třeba mobilní data, nebo požádali známého. Je potřeba uvést jméno, adresu a telefonní číslo,“ říká Pavlíček.

Na telefonický kontakt s firmou se totiž momentálně příliš spoléhat nedá. „Snaží se nám dovolat stovky lidí a linky nestíhají. Je to velmi nepříjemná situace, zákazníkům se těžko vysvětluje. Víme, že všichni jsou zvyklí mít internet jako kteroukoliv jinou službu a že jim chybí, ale prosíme je o trpělivost. Opravdu děláme, co můžeme,“ vzkazuje Mašková.