Důl Rožná a odkalovací nádrže

Důl Rožná a odkalovací nádrže | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po tragédii v Maďarsku zkontrolují hasiči na Vysočině šest odkališť

  • 0
Po nedávné ekologické havárii v Maďarsku, při které z odkalovací nádrže unikly toxické látky, nařídilo ministerstvo vnitra důsledné kontroly podobných zařízení v Česku. Do kontrol se proto pustili i hasiči na Vysočině, kde by do 20. října měli prozkoumat šest takových úložišť nebezpečných odpadů.

Hasiči se na kontrolu vypraví bez varování. "Termíny a lokality kontrol nebudeme předem zveřejňovat, aby se provozy na kontrolu nemohly předem připravit," vysvětlila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Je ale velice pravděpodobné, že jednou z těchto lokalit budou i odkalovací nádrže nedaleko uranového dolu v Dolní Rožínce na Žďársku. Tamní důl pro svou činnost využívá dvou nádrží poblíž obcí Rožná a Zlatkov. Jedna má rozlohu šedesát hektarů, druhá je pak poloviční.

Důl Rožná a odkalovací nádržeDůl Rožná a odkalovací nádrže

Správu dolu nechává "utajená" návštěva hasičů klidnou. "Kontroly na nádržích provádíme pravidelně a nevidím v kontrole hasičů žádný problém. Mohou přijít kdykoliv, čekáme je každým dnem," řekl Břetislav Sedláček, který je pověřen řízením provozu dolu v Dolní Rožínce. "Kaliště jsou jednou z nejožehavějších věcí provozu, proto je náš zájem, abychom je měli v pořádku," dodal.

Po havárii v Maďarsku o odkalištích lidé více mluví

Pod hrázemi nádrží se nachází hned několik obcí. "Musím přiznat, že po havárii v Maďarsku se u nás o tom problému začalo více mezi lidmi mluvit, ale věřím tomu, že kaliště na Dolní Rožínce jsou lépe zabezpečená a nic podobného nehrozí," sdělila starostka nedaleké Věžné Jana Vrbková.

Důl Rožná a odkalovací nádrže

Podle ní by ale lidé v obci měli klidnější spaní, kdyby obec měla informace o kontrolách nádrží. "Nádrže nejsou na našem katastru, proto nám nejsou přístupné žádné informace o kontrolách. Určitě bychom je ale uvítali, lidi by to uklidnilo," řekla starostka obce s 218 obyvateli.

V minulosti podle starostky s nádržemi žádné problémy nebyly. "Za posledních dvacet let si nevzpomínám, že by k nějakému problému došlo," dodala.

Nádrže v Rožné se pravidelně kontrolují

Naopak veškeré informace o provedených kontrolách nádrží se dostávají na stůl starostky Rožné Evy Sýkorové. Hráze odkalovacích nádrží jsou na katastru obce. "Poslední kontrola odkališť byla v prosinci loňského roku a výsledkem bylo, že nic nebrání provozu odkališť a neohrožuje okolí. Vše je doložené měřením odborných firem. Je to vodní dílo, které je podle mě vzorně sledováno," říká Sýkorová.

Důl Rožná a odkalovací nádržeDůl Rožná a odkalovací nádržeDůl Rožná a odkalovací nádrže

Lidé v Rožné, která leží pod hrází jedné z nádrží, jsou podle ní v klidu. "Zkontaktovali mě jen dva lidé, jestli jsem zaregistrovala havárii v Maďarsku. U nás je nádrž pod dobrým dohledem, a to i z pohledu možnosti terorismu," zmínila. "Občas se objeví drobnosti, závěr kontroly byl ale vždy takový, že není ohrožena bezpečnost a provozuschopnost nádrže," dodala.

Při pravidelných kontrolách nádrží se kontrolují kromě hrází samotných například i výška hladiny, technologické postupy provozu nebo třeba množství ukládaných kalů a mnoho dalších parametrů.

Důl Rožná a odkalovací nádrže

Do nádrží se na Rožínce ukládají kaly vzniklé při zpracování vytěženého uranu. Kaly se v nádrži čistí a z nich se vypouští pouze čistá voda s tabulkovými parametry. Kaly uložené v nádrži pak po ukončení provozu čeká sanace.

Výsledky předem neohlášených kontrol odkalovacích nádrží hasiči podle mluvčí Vrbové zveřejní po 20. říjnu, kdy kontroly na Vysočině dokončí.

V případě jakýchkoliv zjištěných problémů by se jimi pravděpodobně zabývala i bezpečnostní rada kraje, které předsedá hejtman Jiří Běhounek. "Předpokládám, že v případě jakýchkoli nesrovnalostí bude ředitel krajských hasičů členy komise neodkladně informovat," sdělil Běhounek.