Socha Marie s Ježíškem v náručí se po desítkách let vrátila ke studánce v

Socha Marie s Ježíškem v náručí se po desítkách let vrátila ke studánce v jihlavské lokalitě Skalka. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po desítkách let v zemi pramen znovu střeží socha Marie s Ježíškem

  • 0
Ke studánce v jihlavské lokalitě Skalka se po desítkách let vrátila socha Panny Marie s Ježíškem v náručí. Po šedesáti letech opomíjení je tak místo, kterému někteří přisuzují až pohádkové vlastnosti, znovu v plné kráse.

Socha vyhotovená neznámým autorem v lidovém baroku z roku 1736 ležela desítky let poničená zahrabána pod zemí. "V padesátých letech se v místě prováděly velké zemní úpravy, rovnal se a zatrubňoval Koželužský potok. Tehdy byla socha povalena a zahrnuta," vysvětlil jihlavský historik Zdeněk Jaroš.

"V tehdejší době to v rámci ateistické výchovy bylo nejjednodušší řešení," ví o době své historik. "Do devadesátých let téměř nikdo ani netušil, že tam ta socha někdy byla a stále je, v minulé době o to nebyl zájem," dodal Jaroš.

Chybějící hlavy postavám dodělal akademický sochař

"Je to pro Jihlavu velmi významné místo a významná památka, přitom spousta Jihlavanů nemá tušení, že u studánky kdysi tato socha stála," řekl náměstek jihlavského primátora Petr Pospíchal.

"Ono se sice vědělo, že tam asi někde v zemi bude, ale potvrdilo se to s určitostí právě až při opravě studánky," doplnil Pospíchal.

Při nedávné rekonstrukci studánky dělníci nalezli fragmenty podstavce i sochy samotné. "Nalezli jsme ji v poměrně neutěšeném stavu. Přestože byla pod zemí, je stále prohlášena za nemovitou kulturní památku," uvedl náměstek Pospíchal.

Od jara letošního roku tak socha i s podstavcem byla kvůli svému špatnému stavu v péči restaurátorů. "Oběma postavám, jak Panně Marii, tak i Ježíškovi, chyběly hlavy, ty musely být domodelovány," dodal Petr Pospíchal. Prací na obnově sochy se z dochovaných historických snímků ujal akademický sochař Otakar Marcin.

Voda ve studánce je radioaktivní

Podle historika Zdeňka Jaroše studánka vznikla jako vývěra vody ze stříbrných dolů. "Dříve si pro ni lidé z okolí chodili jako pro výbornou vodu. Přestože se v šedesátých letech zjistilo, že je voda ve studánce mírně radioaktivní, a tudíž tak výborná není, chodí si pro ni někteří lidé dodnes," dodal Jaroš.

Hygienici ale upozorňují, že voda není pitná. "Rozbory prokázaly nadlimitní přítomnost radonu a manganu. Voda ve studánce je jen užitková, není pitná," potvrdil mluvčí jihlavské radnice Radek Tulis.

Opravené místo se dočká znovuvysvěcení. "Předpokládáme, že 30. srpna by měla být opravená studánka slavnostně otevřena," dodal Petr Pospíchal.

Oprava sochy vyšla na 450 tisíc korun, z toho 200 tisíci přispěl městu kraj Vysočina. Oprava studánky stála tři sta tisíc korun.