Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec...

Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec Pavel Janata. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Po čtrnácti letech se vrací do čela Třebíče lidovec Janata

  • 3
Do čela druhého největšího města Vysočiny se po čtrnácti letech vrací lidovec Pavel Janata. Mezitím si odkroutil své roky v Senátu a na postu tajemníka městského úřadu v Náměšti nad Oslavou. Zatím se na třebíčské radnici zabydluje.

Neusedá do starostenského křesla v úplně vstřícné atmosféře. První otázky novinářů vzápětí po zvolení do čela radnice v Třebíči měly společný motiv: proč se i on zasadil o to, aby mělo město šest dobře zaplacených členů rady.

Pavel Janata je ostřílený politický harcovník. Dokáže rychle a bez velkých emocí odrážet dotěrné dotazy.

Minulý týden si začal přebírat agendu třebíčského městského úřadu. Zatím měl věci v „jeho“ kanceláři ještě dosavadní starosta Pavel Heřman. Janata si také převzal krabičku s novým mobilem a přivítal se s budoucími kolegy. Pak pospíchal do Náměště nad Oslavou, na jejímž městském úřadě je tajemníkem.

Čím jste dnes ráno na radnici začal?
Nejprve jsem měl poradu s vedoucí kanceláře starosty i s Pavlem Heřmanem a tajemnicí Simeonou Zikmundovou. Říkali jsme si základní věci, abych mohl začít fungovat.

Pavel Janata

  • Čtyřiapadesátiletý třebíčský rodák Janata byl od roku 1990 do roku 1994 zaměstnaný jako tajemník třebíčského městského úřadu.
  • V následujících čtyřech letech byl místostarostou a poté do roku 2000 starostou Třebíče.
  • Od roku 2000 do 2006 byl i senátorem, stal se místopředsedou ústavně-právního výboru.
  • Posléze byl tajemníkem městského úřadu v Náměšti nad Oslavou.

Co říká vaše rodina na velkou změnu?
Už jsou zvyklí. Děti jsou naštěstí velké. Takže to všichni absorbují poměrně dobře.
V předvečer ustavujícího zasedání zastupitelstva jste podepsali koaliční dohodu.

Jaké jsou její základní body?
Dohodli jsme se, že dohoda nebude veřejná. Alespoň prozraďte, které oblasti v Třebíči budou v příštích čtyřech letech klíčové. To všechno nás teprve čeká. Je předčasné v tuhle chvíli něco říkat. Vedli jsme od voleb vyčerpávající jednání v nejrůznějších sestavách. Na programové otázky mnoho času nezbylo.

Kdy se tedy lidé dozvědí něco konkrétního?
S partnery vytvoříme něco jako programové prohlášení o rozvoji města. Bude to v příštím roce, v prvním kvartále. Do dalšího zasedání zastupitelstva 11. prosince tohoto roku se to určitě nestihne.

Co vy osobně považujete za důležité věci?
Zlepšit napojení na dálnici D1, jde onarovnání úseku u Pocoucova. Fakticky pokročit ve vyjednávání o obchvatu, který se chystá na můj vkus příliš dlouho bez hmatatelných výsledků. Podpořit vznik nové průmyslové zóny, což může vygenerovat pracovní místa.

A co tedy chcete Třebíčanům prezentovat na zasedání 11. prosince?
Budou se prezentovat a schvalovat kompetence jednotlivých uvolněných členů rady města. V tuto schvíli je ještě nemáme rozdělené.

Není tedy rozhodnuto? Ale z třebíčské radnice prosakují informace, že už by rozhodnuto být mělo. Kdo bude bude co mít na starosti?
Přesně tak. Všechny informace, které se objevují neoficiálně, jsou pouze pracovní verzí. Která se bude dolaďovat a nelze ji určitě vnímat jako definitivní bernou minci.

V minulém období měl na starosti finance bývalý první místostarosta Pavel Pacal. Kdo dostane tuto agendu nyní?
To můžu už prozradit, finance si beru na starost já. Bude mít nynější druhý místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) v kompetenci majetek, městskou autobusovou dopravu a školství? A první místostarosta Vladimír Malý (ČSSD) dopravu?Jak říkám, zatím to nelze takto prezentovat. Vyčkejme.

Třetí místostarosta Milan Zeibert (Břehy) by se měl zaobírat sportem, kulturou a komunálními záležitostmi. Uvolněná radní Marie Černá (Třebíč můj domov) granty, sociální politikou plus odpady. A uvolněný radní Pavel Heřman („volba tr“) podle všeho prý opět dostane vodárenství, kde dosud „seděl“ na třech lukrativních funkcích. Má mít pod palcem ještě cestovní ruch a UNESCO...
Vím, že se objevují informace různé. Ale opakuji, nic není dohodnuto. Nepotvrdím to. Nepředjímejme.

Jak jste reagoval na nápad Marie Černé a Pavla Heřmana, že by měli zájem o posty plně zaplacených, tedy uvolněných radních za to, že podpoří šestikoalici?
Tak to nebylo, že by s tím oni dva přišli.

Jak tedy? Bylo jim to nabídnuto?
Vyplynulo to z mnoha modelů, které se v rámci jednání a v nejrůznějších sestavách zvažovaly. Zdálo se, že toto je snad jediná schůdná cesta, jak dosáhnout dohody. To chci zdůraznit. Nebyl to nápad ani jednoho z nich dvou.

Plat uvolněného radního je možná ještě o něco lepší než odměna vedoucího odboru na radnici. Přemýšlíte o variantě, že by Černá a Heřman převzali práci některých těchto vedoucích?
Tuto variantu bych nyní nevylučoval. Ale rozhodně není nic takového připraveno do podoby, že bych o tom mohl mluvit jako o hotové věci.

Jste tajemný, nic nechcete říct...
Jsme opravdu na začátku. Kdyby bylo o dva týdny později, mohl bych sdělit víc. Zatím je to příliš čerstvé. Všechno chce svůj čas.

Ze strany koalice padl i argument, že práce radního pro město by měla být řádně zaplacená. Že radní musejí živit rodinu. Vpřípadě pana Heřmana je to trochu zavádějící, má nárok na důchod, jeho žena má lékárnu, v majetkovém přiznání z tohoto roku měl příjmy z pronájmu, z funkce krajského zastupitele. Paní Černá zase z poradenské činnosti, od příštího semestru také bude učit opět na místní vysoké škole, je odměňovaná za předsednictví v jednom z výborů krajského zastupitelstva. Nebude se ještě přehodnocovat jejich „uvolnění“?
V tuto chvíli se s tím nepočítá. Přehodnotit se to v budoucnu dá. Ale v tuto chvíli to není na pořadu dne.