Po 91 letech obnoví v neděli nadšenci z Havlíčkova Brodu okrášlovací spolek Budoucnost.

Po 91 letech obnoví v neděli nadšenci z Havlíčkova Brodu okrášlovací spolek Budoucnost. | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Po 91 letech ožije zase v Havlíčkově Brodě okrášlovací spolek

  • 1
V neděli to bude přesně 91 let, co zanikl okrašlovací spolek Budoucnost. V tehdejším Německém Brodě stál za úpravami mnoha lokalit, největší stopu zanechal na okraji centra města, kde jeho zásluhou vznikl velký park s kaskádou rybníků. Havlíčkobrodští nadšenci nyní spolek Budoucnost znovu vzkřísí.

O obnovu spolku se pokusí skupinka brodských nadšenců, kteří na odkaz předků chtějí navázat. Znovuzrozený spolek začne oficiálně fungovat 10. října v 10 hodin. "Jádro tvoří skupinka lidí, která je nespokojená s revitalizací Havlíčkova náměstí," říká zakladatel nového spolku Jan Schneider.

"Město se tam zbavilo zeleně, bude tam chybět trávník, čímž se stane životu odpudivým. Stromy budou jen účelově vysazené, aby se neřeklo. Náměstí bude holé a bude připomínat nacistickou estetiku," tvrdí Schneider.

Členům spolku vadí, že z města mizí zeleň

Účelem sestavení spolku byla ale i jiná brodská zákoutí, kde ubývá zeleně. "Procházel jsem se parkem a viděl pamětní ceduli okrašlovacímu spolku. Ti lidé vybudovali tak obrovský park sto metrů od náměstí sami z vlastních peněz. Vždyť to je něco úžasného," popisuje inspiraci.

Udělat něco nezištně pro město, z vlastní vůle a bez politického nátlaku, to je hlavní cíl spolku s původním poetickým názvem. Radnici by spolek rád dával náměty a připomínky. "Jakékoliv takové aktivity vítáme. S mnohými už spolupracujeme. Bude ale záležet na jeho zaměření. Většina takových skupin totiž vzniká spíše jako protipól městu," konstatoval místostarosta Libor Honzárek.

Jakémukoliv politizování okrasného spolku Budoucnost se ale jeho zakladatel brání. "Nechceme být oponentem ani prodlouženou rukou města," prohlásil Jan Schneider.

Do města chce Budoucnost pozvat významné architekty

Jako první konkrétní počin staronového sdružení bude cena Františka Drašnera, regionálního historika a spisovatele. Získá ji vítěz soutěže směrované k historii původního okrašlovacího spolku i parku Budoucnost.

V plánu má spolek ale i archivaci a shromažďování materiálů k velkým stavebním akcím ve městě, jako je třeba rekonstrukce náměstí nebo stavba obchvatů. Pro veřejnost chce pořádat setkání v přírodě a výlety.

A zaměřit se chce i na konkrétní zvelebení různých částí města. "Máme takový smělý plán pozvat do Brodu významné architekty, povozit je po městě, proletět se nad ním a nechat je nám poradit, kde jsou slabiny a které lokality jsou vhodné pro další rozvoj," představil Jan Schneider.

Okrašlovací spolek Budoucnost má v tuto chvíli 19 členů. Na své první valné hromadě, v neděli v 10 hodin v salonku Staré radnice, zvolí vedení a bude se bavit o sestavení neformálních týmů pro konkrétní projekty. Postupně by se měl podle Schneidera vyšplhat počet členů zhruba na padesát. Spolek ale nechce sázet na počet lidí, ale hlavně na jejich aktivitu.

Původní okrašlovací spolek Budoucnost byl založen roku 1886. Jeho cílem bylo "přičiňovati se pro okrašlování královského města Německého Brodu a okolí sázením a pěstováním stromův a křovin, zakládáním a zvelebováním stromořadí, veřejných sadův a upravováním příhodných procházek".

Členové okrašlovacího spolku založili park Budoucnost. Vysadili v něm desetitisíce stromů a financovali jeho údržbu. Okrašlovací spolek rozhodl o ukončení své činnosti na mimořádné valné hromadě dne 10. října 1919 a park předal městu, když na jeho obnovu neměl po válce prostředky.